Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Afganistan’ı Bekleyen Yeni Tehdit: Dünya Sağlık Örgütü Açıkladı

Anasayfa > Gündem

Taliban'ın Afganistan'ın kontrolünü ele geçirmesinin ardından uzmanlar, ülkedeki corona virüs vakalarının artış gösterebileceği konusunda uyardı. Öte yandan, Taliban'ın 'aşı karşıtı' tutumu sürerse, ülke ciddi bir tehlikenin eşiğine gelebilir.

ABD ve NATO askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinin ardından süregelen kaos ortamı, dün Taliban’ın zafer ilan etmesiyle farklı bir boyuta taşındı. Taliban’ın başkent Kabil’i ele geçirmesinin ardından  Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, ülkeyi terk etti. Geride kalan Afgan vatandaşları çaresizce ülkeden kaçmak için havalimanlarına akın etti.

Uluslararası kamuoyunda geniş yankı bulan görüntüler, yeni bir risk için alarm verilmesine neden oldu. Sözcü'de yer alan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü, Afganistan’da süregelen durumun Covid-19 aşılama hızını yavaşlattığını, hatta durma noktasına getirdiğini belirtirken, ülkedeki vakaların artmasından endişe duyduklarını dile getirdi. Uzmanlar, ülkedeki insani krizin, corona virüs vaka sayılarını artırmasından da endişe ediyor.

Aşı karşıtlığı yapabilirler

Aşı karşıtlığı yapabilirler

Öte yandan, Taliban’ın yıllardır ‘aşı karşıtı’ olduğu biliniyor. Taliban liderleri, son 20 yılda, çocuk felci aşısına erişimi engellemiş ve yardım görevlilerini idam etmişti.

Son dönemde Afganistan’da varlığı sürdüren Taliban’ın virüsün yayılmasını engellemek için Afgan hükümetine ve uluslararası çabalara destek olduğu bildiriliyor. Ancak uzmanlar yine de endişeli..

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
9
7
6
5
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Barney

la ne koronası aq adamlar koronayı da keser doğrar. ha keşke korona orda en güçlü şekilde ürese de hepsini gebertse. bak o zaman inanç işlerini tekrar sorgul... Devamını Gör

Develop ER

e kolaymış toplayın 3-5 coronalıyı gönderin ülkeye en çok 3-5 aya temizlenir ülke.

MDeniz

İnsanlık yıllardır bitiremedi, belki bir virüs sonları olur .