Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Adı Pek Bilinmemesine Rağmen En Az Hitler Kadar Tehlikeli ve Acımasız Bir Diktatör: Pol Pot

-
Abone ol

Kızıl Kmerler ve Ölüm Kamplarını kurdurarak, 1,5 milyondan fazla insanın ölümüne neden olmuş acımasız bir diktatörden bahsediyoruz...

Asıl adı Saloth Sar olan Pol Pot, 19 Mayıs 1925'te o dönem Fransız Hindiçini içinde yer alan, günümüzde Kamboçya'nın bir parçası olan Kompong Thom şehrinde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

1949 yılında radyo mühendisliği bursu kazandı.1953 yılında Kamboçya'ya dönüp öğretmenlik yapmaya başladı.

Pol Pot, 1963 yılında Kızıl Kmerler adı verilen gerilla teşkilatını kurdu ve 1979'a kadar yönetti.

İktidarı boyunca tıpkı Naziler gibi, neredeyse bütün kanlı işlerini bu teşkilat gerçekleştirdi.

1975'te General Lon Nol yönetimindeki askeri idareyi devirerek başbakan oldu. Asıl sorunlar ise buradan sonra başladı...

Maosit yaşam biçimini benimsedi ve ülkeyi maosit bir tarım ülkesi haline getirmek istedi.

Şehir yaşamını tümüyle reddetti ve ülkedeki bütün insanları tarlalara göndererek ülkeyi kendi kendine yetebilen bir tarım ülkesi haline getirmeye çalıştı.

Parayı kullanımdan kaldırdı ve özel mülkiyete savaş açtı. Eğitimli ve entelektüel sınıfın asalak, cahil ve köylü halkın ise üstün sınıf olduğuna kanaat getirdi. Fakat ironik bir şekilde, önderliğindeki Kızıl Kmerler'in yönetim kadrosundaki Si Ta Mok dışında hepsi yurt dışında uzun süre eğitim almışlar ve entelektüel faaliyetlerde bulunmuşlardı.

Ardından gelen olaylar ise daha vahşice!

Ülkedeki bütün okulları kapattı ve buraları tam anlamıyla infaz kamplarına dönüştürdü. Ülkedeki bütün öğretmenleri toplattı ve  "Siz öğrencilere kapitalist sistemi öğretiyorsunuz." diyerek neredeyse hepsini katletti. (Kendisinin de bir zamanlar öğretmenlik yaptığını hatırlatalım.)  Rejime karşı duran herkesi bu kamplarda öldürttü. Ve bunu "kurşun israfı" olmasın diye kesici aletlerle yaptırttı. Üstüne üstlük, öldürdüğü kişilerin aileleri ve yakınları ileride isyan edebilir diyerek onları da öldürttü. Bebekleri ve çocukları ise kafalarını ağaçlara, mermerlere vurarak öldürttü.

Daha da ileri gitti. Gözlük ve kol saati kullanan herkesi "entelektüel" göründüğü düşüncesiyle katletti.

Yabancı dil bilmek, güneş gözlüğü takmak ve hatta ıslık çalmak bile öldürülmenize yetebilirdi. Ayrıca Budist, Hristiyan, Müslüman ibadethanelerini yerle bir etti.

Security Prison 21 nam-ı diğer S-21.

Eskiden lise olarak kullanılan bu yapı Pol Pot yönetiminde iken bir infaz evine dönüştürüldü. Yaklaşık 12.000 kişi bu binada işkence edilerek katledildi. (Sırtta kesici aletlerle derin kesikler açıp buralara tuz basmak bu yöntemlerden bir tanesiydi.)

Şehirlerden sürgün ettiği insanları, bu tarlalarda çalışmaya zorlayan Pol Pot, karşı çıkan herkesi yine bu tarlalarda öldürttü.

Pek çok insan ise, bu tarlalardaki ağır çalışma şartları yüzünden hayatını kaybetti.

1997 Temmuz'unda Kral Sihanouk'un oğlu Prens Ranaridh'e bağlı kuvvetlerle iş birliği yaparak başkenti ele geçirmeye çalışan Pol Pot'a bağlı Kızıl Kmerler, eski başbakan Hun Sen'e bağlı kuvvetlerce püskürtüldü.

Son başarısız girişiminden ötürü yandaşları tarafından ömür boyu ev hapsine çarptırılan Pol Pot'un sağlık durumu gün geçtikçe kötüleşti.

Vietnam'ın Kamboçya'yı işgal etmesiyle rejimi sona eren Pol Pot, fazla direnemedi ve Tayland'a kaçtı.

Ardından geçen süre zarfında, Pol Pot dahil hiçbir Kızıl Kmer üyesi yargılanmadı.

15 Nisan 1998'de ev hapsini sürdüren Pol Pot, dönemin ABD başkanı Bill Clinton'un Pentagon'a kendisini yakalama ve uluslararası bir mahkemede yargılama emri verdiğini radyodan öğrendi.

Aynı gün, Kızım Kmer üyelerinin yaptığı açıklamaya göre kalp krizinden ötürü hayatını kaybetti. Ancak bazı kaynaklar ölümünün, sakinleştirici ilaçlar yardımı ile intihar olduğunu da söylüyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Oha

smaban

adam tüm hayatını yaşamış hiç de ceza çekmeden ölüp gitmiş. demek ki her diktatör yaptıklarının cezasını bu hayatta çekmiyormuş.

fenni-sunnetci

yanlis hatirlamiyorsam "olum tarlalari ' filmini bulup izlemenizi oneririm.

ulas-c.-cakmak

Gerçek Komünizm bu değilciler gelir şimdi... İslamcı cahillerin her suçu Yahudilere atması gibi bu Komünistlerde yedikleri her bokun sorumlusu olarak Amerika'yı gösteriyor. İyi ki Amerika var, Sovyetler'in diğer Türk kardeşlerimize ne yaptığını gördük.

arsenic

Killing Tree (ölüm ağacı) gerçekten çok etkileyici, tüyler ürpertici. Çocukları, bebekleri bu ağaca vura vura öldürmüşler. Kolunda saat gördüklerini saat takıyorsa o zaman okuma yazma da biliyordur diye katletmişler. Böylesi katliamlar yapan bir psikopatın yaşlanıp, yatağında hayatını kaybetmesi de ayrıca hayatı, Tanrı’yı ve adaleti sorgulatır.

Görüş Bildir