Görüş Bildir
Haberler
Adana'da Kebapçılar ve Dönerciler İsyanda: 'Günlük 150-200 Liraya Çalışacak Eleman Bulamıyoruz'

Adana'da Kebapçılar ve Dönerciler İsyanda: 'Günlük 150-200 Liraya Çalışacak Eleman Bulamıyoruz'

Ulaş
13.09.2021 - 14:17

Adana'da kebap ve dönerciler günlük 150-200 lira yevmiye verip sigortasını da yaparak çalıştıracak eleman bulamadıklarını öne sürdü. Geçen hafta, İstanbul'da bir kebapçı da 8 bin 400 liraya eleman bulamadığını iddia etmişti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye’nin gastronomi alanında en önemli kentlerinden olan Adana’da başta kebapçı ve dönerciler olmak üzere birçok işletmede eleman sıkıntısı yaşandığı dile getiriliyor. 

Pandemi döneminde birçok eleman sektör değiştirdiği için şu anda kebap ve dönerciler günlük 150-200 lira yevmiye verip sigortasını da yaparak çalıştıracak garson, komi, bulaşıkçı, usta ve kurye bulamadıklarını ifade ediyor.

'Yüzde 70'lik iş gücü kaybı var.'

'Yüzde 70'lik iş gücü kaybı var.'

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Adana Şube Başkanı Biral Serttaş, pandemi döneminde elemanların sektör değiştiğini söyleyerek, “Pandeminin ilk döneminden bu yana yiyecek-içecek sektöründe yüzde 70’lik iş gücü kaybı yaşandı. Bu iş gücü kaybının ciroya ve personele etkisi oldu. Örneğin 5 kişi çalışan tezgah 2 usta çalışmaya devam etti. 3 usta ise ya sektör değişti ya da ücretsiz izinle tolere edildi. Ustalarımız artık sektör değiştirmeye başladı. Kimisi telefoncu, kimisi de Rent A Car işletmeye başladı. Bu da ustalarımızın iş hayatından kopmasına neden oldu” diye konuştu.

'Elemanların çoğu turizm sektörüne kaymaya başladı...'

'Elemanların çoğu turizm sektörüne kaymaya başladı...'

Günlük 150-200 lira arasında para vermelerine rağmen eleman bulmada sıkıntı yaşadıklarını belirten Serttaş, “En son yaz ayındaki açılmalarda ise turizm sektöründeki canlılık nedeniyle elemanların çoğu turizm sektörüne kaymaya başladı. Tüm Türkiye’de ciddi bir usta ve işçi sıkıntısı yaşadık. Şu anda ortalama 150-160 liraya çalıştırdığımız personel 200-220 liraya çalışıyor. Paket döneminde ise paketçilerde ciddi bir sıkıntı yaşadık. İnşallah turizm döneminden sonra personel sayısında rahatlayacağız diye düşünüyoruz” dedi.

'Ciddi paralar vermemize rağmen işçi bulamıyoruz.'

'Ciddi paralar vermemize rağmen işçi bulamıyoruz.'

Tavuk dönerci Mehmet İkram Taş ise dolgun maaşa rağmen kimsenin henüz başvuru yapmadıklarını belirterek, “Gerçekten eleman bulmada sıkıntı yaşıyoruz. Eskiden eleman bolluğu vardı son zamanlarda yemek sektöründe eleman bulamıyoruz. Çalışan arkadaşlarımıza 150-200 lira arasında yevmiye veriyoruz. Sigortasını yapıyoruz ve yeme-içme de bize ait olmasına rağmen personel bulamıyoruz. ‘Türkiye’de iş yok’ deniyor ama biz işçi bulamıyoruz. İnsanlar ‘İş yok, iş yok’ diyor ama yemek sektöründe herkes personel arıyor. Bunun içerisinde garson, komi, bulaşıkçı, usta ve kurye arıyoruz. Ciddi paralar vermemize rağmen işçi bulamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
55
15
8
6
4
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Caps

150 200 liraya adamın hayatını sikersen bulamazsın tabi. Sabahın köründe gelsin, gecenin bir köründe evine gitsin, senin sikinin keyfine göre izin yapsın son... Devamını Gör

WantonNovelSMYRNA

sabah 8.30 da iş başı akşam 00:30 kapanış yaparsan bulamazsın tabii. Yapmayın Allah aşkına, insan gibi saatler verin, bulursunuz. haftada belli bir çalışma s... Devamını Gör

Hakan Bayram

Günde 15 saat çalışma, izin yok, zor çalışma koşuları, görev harici ek işler. Kim çalışır böyle işte.