Görüş Bildir
Haberler
Acı Reçete'nin İkinci Bölümü de Yunan Parlamentosu'ndan Geçti

Acı Reçete'nin İkinci Bölümü de Yunan Parlamentosu'ndan Geçti

FreiGeist
23.07.2015 - 08:45 Son Güncelleme: 23.07.2015 - 12:27
İçeriğin Devamı Aşağıda

Yunanistan’ın kurtarma programı karşılığında kabul ettiği 'kemer sıkma' paketinin ikinci bölümü de kabul edildi. Paket, yine muhalefet oylarıyla geçti, Syriza'dan 31 milletvekili 'hayır' oyu verdi.

Yunanistan’ın iflastan kurtulmak için kabul ettiği kurtarma programı karşılığında ön koşul olarak kabul ettiği ve sert teklifler içeren kemer sıkma paketinin ikinci bölümü Yunan Parlamentosu'nda kabul edildi.

Parlamentoda sabaha karşı yapılan oylamada, hükümet ve AB yanlısı muhalefet partilerinden 230 milletvekilinin ''evet'' oyuyla onaylandı. 300 sandalyeli parlamentoda 298 milletvekilinin katıldığı oylamada, hükümet kanadından bazı milletvekilleriyle muhalefet partilerinden 63 milletvekili ''hayır'' oyu kullanırken, 5 milletvekili ise çekimser kaldı.

Oylamada, hükümetin reform paketine itiraz eden Syriza’lı 31 milletvekili 'hayır' oyu verdi. Bir önceki oylamada ret oyu veren eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in ise 'evet' oyu kullandığı dikkati çekti.

Paketin geçtiğimiz hafta kabul edilen ilk bölümü 64 'hayır' oyuna karşılık 229 'evet' oyu ile kabul edilmişti. Syriza'dan 32 milletvekili 'hayır' oyu vermiş, 6'sı çekimser kalmıştı.

'Bu tedbirler düşük gelirlileri etkilemeyecek'

Kemer sıkma paketinin kabul edilen ikinci bölümü, taşınmaz varlıklarına getirilen ek vergilerin 2016’ya kadar sürdürülmesi, ailelere yapılan yakıt yardımlarının kesilmesi, kira gelir vergilerinin ve ödeme süresi sona eren vergi borçlarının yeniden yapılandırılması, kredi borcunu ödemeyenlerin evlerinin ihaleye çıkarılması, televizyon kanallarının izin ücretleri ve reklam vergilerinin yeniden belirlenmesi ve tüm bunlarla ilgili yeni bir hukuk muhakemeleri kanunu oluşturulması gibi konuları kapsıyor.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Yunan hükümetinin kabul ettiği anlaşmayla Yunanistan’ın nakit ihtiyacının karşılanacağını ve eurodan çıkma tartışmalarının sona ereceğini söyledi.

Tsipras, reform paketinde ye alan tedbirlere ilgili olarak da bu tedbirlerin düşük gelirlileri etkilemeyeceğini ve kredi borcu nedeniyle kimsenin kendisinin ve ailesinin kaldığı evi kaybetmeyeceğini belirtti.

Protesto gösterileri sürüyor

Öte yandan tasarı Yunan Parlamentosu'nda görüşüldüğü sırada başta Atina olmak üzere birçok şehirde gösteri düzenlendi.

Atina’da, Kamu Çalışanları Konfederasyonu ve Yunanistan Komünist Parti’sine bağlı Mücadeleci İşçi Cephesi’nin çağrıları üzerine gerçekleştirilen gösterilere yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen gösterilerde kendilerini 'iktidar karşıtı anarşistler' diye adlandıran yüzleri maskeli grupların polise molotof kokteylli saldırıda bulunması üzerine gerginlik yaşandı. Polisin göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullanarak müdahale ettiği göstericiler ara sokaklara kaçarken, 12 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Resmi müzakereler Cuma günü başlayacak

Yunanistan Parlamentosu'ndaki son oylamadan sonra Atina yönetimi ile alacaklılar (AB, Avrupa Merkez Bankası, IMF) arasındaki resmi müzakereler Cuma günü başlıyor.

Atina'dan bildiren BBC Avrupa muhabiri Chris Morris, müzakerelerin Ağustos ayı ortasına dek tamamlanmasının hedeflendiğini aktardı. Morris'e göre iki tarafın da müzakerelerin bu kadar çabuk sürede sonuçlanabileceği yolunda şüpheleri var.

Morris, müzakerelerin başarı ile sonuçlanması halinde ise Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın erken seçime gidip gitmeme konusunda bir karar alması gerektiğini söylüyor.

AA ve BBC Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0