Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Acı Gerçekler: Avrupa Başkentlerinin Demir Yolu Ağını Gösteren 17 Harita

4.7bPAYLAŞIM

Bu galeri, yüzyıl önce koyulan 'muasır medeniyetlere ulaşıp onları geçme' hedefinin ne durumda olduğunu görmek açısından oldukça ilgi çekeceği düşünülerek hazırlanmıştır. Vergiler ile yaşayan devletlerin, toplumun yaşam kalitesini yükseltmek için yaptıkları ve nüfusu milyonları aşan şehirlerinde ulaşım gibi ciddi vakit kaybına yol açan bir konuyu nasıl çözdükleri ortada. Listede sadece Batı Avrupa başkentleri değil, Orta Avrupa ve Balkanlar'a da yer verilmiştir.

1. Londra - İngiltere

Londra'nın altyapı ve metro hattı bütün dünyaca malumdur. Birbirini kesen ve şehrin her noktasına uğrayan, onlarca hattan oluşan bir demir yolu ağı vardır.

2. Berlin - Almanya

Avrupa'nın bir diğer büyük ülkesi Almanya'nın başkentinde de demir yolu ve metro hatları şehrin merkez bölgesinde yoğunlaşmakla beraber dış semtlere de gider.

3. Varşova - Polonya

İki büyük savaşta da yerle bir olan Varşova'da da ana metro hattını kesen 4 tane demir yolu mevcuttur.

4. Madrid - İspanya

Batı Avrupa'nın en çok turist ağırlayan başkentlerinden Madrid'de metro 3 ana hat üzerinde ilerlerken onlara bağlantı yapılan birkaç hat daha vardır.

5. Viyana - Avusturya

Viyana ulaşım ağı da ağırlıklı olarak demir yoluna bağlı olmakla beraber 7 hat üzerinden işler.

6. Brüksel - Belçika

Küçük olsa da Avrupa için mühim bir şehir olan Brüksel'de ulaşım ağı 4 ana hatta bağlıdır.

7. Sofya - Bulgaristan

Batı sınır komşumuz Bulgaristan'ın başkentinde de metro çalışmaları bizimle eş zamanlı yürüyor gibi. Tek hatta eklemeler üzerinden oluşan bir metro ağına sahip.

8. Roma - İtalya

Rönesans ülkesi Roma'da demir yolu ağı 3 hat dendiğinde küçük görünse de hatların uzunluğu ve durak sayısı oldukça gelişkindir.

9. Prag - Çek Cumhuriyeti

Prag'da 3 ana hatta bağlı tramvaylar neredeyse tüm şehri avucunun içine almış durumda.

10. Kopenhag - Danimarka

Soğuğuyla ve refah seviyesiyle nam salan Danimarka'nın başkentinde de 4 hat bulunsa da nüfus için oldukça yeterli.

11. Helsinki - Finlandiya

Helsinki'deki 3 metro ve demir yolu ağı ile gitmek istediğiniz neredeyse her yere rahatlıkla gitmeniz mümkün.

12. Paris - Fransa

Yüzyıllardır cazibe merkezi olan Paris'in metro ve demir yolu ağları çok uzun bir geçmişe sahip olsa da son yüzyılda yapılan eklemelerle banliyölere de ulaşmak mümkün.

13. Atina - Yunanistan

Avrupa kültürünü oluşturan toprakların başkentinde de metro ağı ihtiyaç duyulan neredeyse her yere ulaşmış durumda.

14. Budapeşte - Macaristan

Budapeşte'de de metro hattı 5 kol ile şehri sarmış.

15. Amsterdam - Hollanda

2 hat üzerinden şehirde oldukça rahat seyahat etmek mümkün.

16. Lizbon - Portekiz

Birbirine bağlı 4 hat ile Lizbon'da yaşamak ulaşım açısından kolaylıklar sunuyor.

17. Stokholm - İsveç

Stokholm'de, denizin birbirinden ayırdığı toprakları birleştiren demir yolu ile oldukça konforlu bir yaşam mümkün.

Bonus: Ankara

Hat kullanımda olan kısımndan daha geniş bir planı gösteriyor. Şu an aktif olarak Ankaray A1, Metro 1 ve banliyö ile belirli yerlere ulaşım mümkün.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nevizade

avrupa avrupa avrupa. ulan ölüp bittiniz avrupaya! b*k var avrupada mk. madem çok özeniyosun s*ktrgt bak bakalım ne varmış.!

baysejan

bu kadar aptal bir orospu çocuğu olmasaydın belki anlardın kodumun andavalı. Sizin OYŞ ALTINA YATARIM KIZIM FEDA dediğiniz hükümet bir bok yapmadığı için teknoloji de ulaşım da yerlerde embesil herif. Takım tutar gibi parti tutan, Diriliş Ertuğrul hayranı yurdum çomarına laf anlatıyorum amk.

baysejan

O küfürleri sansürleyince yüzyılın kibarı olmuyorsun seme seni. Gidebiliyor olsak senin soluduğun havaya mı kaldık mahalle kekosu.

nevizade

ben şuanki hükümeti zaten desteklemiyorum + tv karşısına geçip kıçımı yayıp tvde izlemiyorum. benim söylediğim şey çok başka. ama sen bana sırf bu yüzdenmi küdür ediyosun.? bak ben burda laf dalaşına girmem seninle. karakterin zayıf 3 cümlede belli oluyo zaten. ama olurda bigün reelde karşılaşırsak ibret olsun diye karını kızını ananı sokak ortasında siker. önündekini keser ağzına veririm. orospuçocuğu sen kimsin lan

nevizade

bak 1 gr. delikanlılık varsa sende. sana ulaşabileceğim bi hesap ver bana

nevizade

ananın amına kadar yolun var la hiçbiyere gidemiyosan çıktığın yere girmeyi dene.

nevizade

he bu arada ben yorumumda hükümeti savunmadım ki savunulacak bi yanı yok sizin gibi gerizekalı amına kodumun özentileri yüzünden o avrupanın gözünde ne kadar küçüldüğümüzü anlatmaya çalıştım. ama senin gibi yarrak beyinlilerde bunu anlayacak kapasite yoook.

baysejan

sen bana bu yüzden mi küfrediyorsun demişsin sonra küfretmişsin? Zaten bundan önce de etmişsin? Bundan sonra neyin kafasıyla benim ettiğim küfre laf ediyorsun pardon? Kimse kimseyi gözünde büyütmüyor küçültmüyor? Basın özgürlüğü yok, refah yok, her an bomba patlayabiliyor? Bunlara rağmen birisi gitmek istiyor diye siktir git diyemezsin. Herkes canının derdinde. Bize laf ediyorsunuz ama bir bakıyoruz Suriyeden gelenlere ay bıcı bıcı bunlar savaştan kurtuldu diyorsunuz?

nevizade

la soktuğum ben açıpta millete ana avrat düz gitmiyorum burda eleştiri yapıyorum savunulacak hiçbişey yok ama senin gelip burda direk bana küfür etmen karşılığı olamaz. ben üzerime alınmıyorum söylediklerini. ama ar namus haysiyet şeref sıfır sende. hiç tanımadığın düşüncesini bilmediğin birine bu şekilde küfür edebiliyosun

nevizade

bak ne diyorum sana varsa yüreğin yaz bana hesabını burdan. gel yüzüme karşı söyle

baysejan

tiksinç ''mahalle abisi'' seni. Amına koyim böyle kırolar bir bitmez mi?

nevizade

dostum bak ben mahalle abisi falan değilim. kıro hiç değilim. en azından senin kadar değilim. ama üslubuna bakılırsa senin ya yaş küçük yada kafa küçük kalmış. madem yürek yok delikanlılık yok burdada bıdı bıdı yapmicaksın. hadi bak işine siktirtme kafatasını

nevizade

ama yok ben yapıştım bırakmam diyosan. mahalle abisi kıro dediğin adamın seni bulması bi gün sürmez. işsizsin belli . beni oyalayıp canımı sıkma

codebender

çomarlar gelir şimdi rerereörrörö anırırlar. bu metro ağları çok eski yıllara dayanır. ayrıca yağmur yağınca bu metro ağlarını (ankara hariç) su basmaz. bilinçle dizayn edilmiştir.

enes-eyetem

aynen

yasin-tas4

bu avrupa denen kanser hangi milletleri kullanarak sömürge ederek yaptı bu metroları hep kendi insanlarımı kazmış çalışmışta şimdi çalıntı veya değil kendi imkanlarımızla kimseyi sömürmeden yaptığımız metromuzu eleştirebiliyorsun avrupalı idiot

nail-yaya

Oyle bi konusuyosun ki sanki metroları yapanlar cebinden halka hayrına yaptılar verdigimiz vergilerin çaldıklarından arta kalanlarla yapılıyo ona ragmen kücücukülkelere bakarak ne haldeyeiz tek övündüğümüz camii yaptı yol yaptı ayakka ı kutularından cıkan paralarıda gavur avrupalılar koymustur zaten kutulara

tugba-demir6

TAYYİP ERDOĞAN ne yapsın o hükümetin başına geçince imf borcuyla doldu masası...yavaş yavaş yapıyor işte...hatta çok hızlı yapıyor...

erhan-armada-ozsoy

2002’de 129.6 milyar dolar olan Türkiye’nin toplam dış borcu, 2012 sonunda 336.9 milyar dolar. sende haklısın IMF'den kurtulduk.

serqankahya

anlamaz kasma kendini erhan :)

baysejan

hatta çok hızlı yapıyor (bkz: mal beyanı) (bkz. başını)

emre-nuh-ipek1

Daha iyi la sade düzgün kafan karışmıyo en azından

baysejan

Bu da Polyanna'nın kuzeninin torunu.

emre-nuh-ipek1

**k**k**k delisi

Görüş Bildir