ABD ve Meksika Sınırı Arasına Yapılan Eşsiz Pembe Tahterevalliler '2020 Yılın Tasarımı' Unvanını Kazandı!

0PAYLAŞIM

Gerçekten çok anlamlı bir proje olmuş, bayıldım 😍

Kaynak: https://www.instagram.com/rrael/

Ronald Rael ve Virginia San Fratello'nun, ABD ve Meksika sınırına kurdukları parlak pembe renkli tahterevalliler "2020 Yılın Tasarımı" unvanını kazandı.

Eğlenmeye hazır olan çocukların hemen dikkatini çeken bu eğlenceli tahterevalliler, aynı zamanda sosyal ve sanatsal bir anlama sahip.

Tahterevalli kurulumunun arkasındaki yaratıcıları, bunu aynı zamanda Donald Trump'ın bir çok duyguyu harekete geçiren bölücü politikasına bir yanıt olarak gördüler. Binlerce yasa dışı göçmen trafiğini deneyimleyen, birçok mücadeleyle sınır dışı edilme ve gözaltına alınmayla uğraşan bu sınır, biraz da pozitiflik ve renkler için haykırıyor. Londra Dizayn Müzesi'nin yöneticisi ve CEO'su, bu kurulumu "İnsanlığın, nasıl bizleri bölmeyi çare bulan güçlerin ötesine geçebilir olduğunu gösteren, özgün ve dokunaklı bir hatırlatıcı." olarak ifade etti. ABD’nin duvar inşa etme planları, insanların bağlantısı için yeni yollar bulma ihtiyacını alevlendirdi, ve bu proje, belki de en güçlü dışa vurumlarından bir tanesiydi.

Bir Meksikalı sanatçı grubunun yardımıyla yerleştirilen pembe tahterevalliler, birlikteliği sembolize ediyor.

"Teeter-Totter Duvarı" adını verdikleri bu tahterevalli kurulumuyla ilgilenen asıl iki isim, Kaliforniya Üniversitesi (UC Berkeley) profesörü Ronald Rael ve San Jose Eyalet Üniversitesi doçenti Virginia San Fratello'ydu. 2009'da, Meksika'nın Juarez kentinden olan sanat topluluğu Collective Chopeke’in de yardımlarıyla, sonunda Sunland Park şehrine kurulumu 10 yıl sonra gerçekleştirilmiş olan pek çok kavramsal çizim üzerine çalışmışlardı. İki akademisyenin 10 yıllık iş birliğinin doruk noktası bu projeydi. Temmuz 2019'da yerleştirilen bu tahterevallilerin kurulumu sadece 20 dakika sürdü, ama duvarın diğer tarafındaki insanlarla etkileşime geçmeye ya da sadece biraz olsun eğlenmeye ve çocuk gibi hissetmeye istekli olan yoldan geçen insanların hemen ilgisini çekti.

Rael ve Fratello'nun fikirlerini kavramsallaştırmaları zaman aldı ama 10 yıllık bir çalışmanın sonucunda sonunda gerçekleşti.

Bir tarafta gerçekleşen eylemlerin diğer tarafta da doğrudan sonuçlar doğurduğu sembolize edilmek istendi.

Bir Instagram gönderisinde Rael, 2009'da kavramsal çizimlerini yaptıkları bu projenin hayata geçmiş olmasının hem kendi hem de San Fratello'nun kariyerindeki en inanılmaz deneyim olduğunu ifade etti. Sınır duvarında gerçekleşen, birlik içerisindeki bu neşeli ve heyecan verici etkinliği paylaştı. "ABD ve Meksika ilişkileri açısından, duvar adeta bir dayanak noktası haline geldi, bir tarafta gerçekleşen eylemlerin diğer tarafta da doğrudan sonuçlar doğurduğunun farkındalığıyla iki taraftan da çocuklar ve yetişkinler anlamlı bir şekilde bağ oluşturdular."

Tahterevalliler, iki taraftaki insanlar için de neşe kaynağı oldu ve birbirleriyle bağ kurmaları için bir fırsat oluşturdu.

"Teeter-Totter Duvarı" kurulumunun, " 2020 Yılın Tasarımı" olarak isimlendirilmesi Rael ve San Fratello için büyük bir sürpriz oldu. Proje, Covid-19’a neden olan virüsün 3D görselleştirilmesi, Oscar ödüllü Güney Kore yapımı olan Parazit filminin Lee Ha Jun’un tarafından yapılan set tasarımı ve İngiliz rapçi Stormzy’nin 2019’da Glastonbury’de giydiği Bansky tarafından tasarlanan bayrak desenli koruyucu yeleği gibi 70 farklı aday ile birlikte aday gösterilmişti. Unvanı kazanan parlak pembe renkli tahterevallilerin yaratıcıları, bu kadar şeref duyulacaklarını beklemiyorlardı. Juarez'li sanat grubunun bu sürece dahil olmalarından dolayı ne kadar minnettar olduklarını da dile getirdiler. Rael, "Önemli olan şu ki, daha fazla yeni duvarlar yerine yeni köprüler inşa etme hayali kurduğumuz zamanlar geldi." şeklinde belirtti.

Peki ya siz bu tasarım hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Yüksek Mahkeme Onay Verdi: Trump, Meksika Sınırına Duvar İçin 2.5 Milyar Dolar Kullanabilecek - onedio.com
Yüksek Mahkeme Onay Verdi: Trump, Meksika Sınırına Duvar İçin 2.5 Milyar Dolar Kullanabilecek - onedio.com
Ülkelerin Sınırlarına Ait Bu Fotoğraflar Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek! - onedio.com
Ülkelerin Sınırlarına Ait Bu Fotoğraflar Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek! - onedio.com
Meksika'nın En Büyük Karteli CJNG'nin Akıllara Durgunluk Veren Zırhlı Araç Konvoyu - onedio.com
Meksika'nın En Büyük Karteli CJNG'nin Akıllara Durgunluk Veren Zırhlı Araç Konvoyu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
blvckstne

Adana'ya da istiyoruz

Görüş Bildir