Görüş Bildir
Haberler
Yüksek Mahkeme Onay Verdi: Trump, Meksika Sınırına Duvar İçin 2.5 Milyar Dolar Kullanabilecek

Yüksek Mahkeme Onay Verdi: Trump, Meksika Sınırına Duvar İçin 2.5 Milyar Dolar Kullanabilecek

ABD Yüksek Mahkemesi, Savunma Bakanlığı bütçesinden 2.5 milyar dolarlık bir bölümün, Meksika sınırına yapılması planlanan proje için kullanabileceğine hükmetti. ABD Başkanı Trump kararı 'büyük bir zafer' olarak nitelendirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yüksek Mahkeme'de yapılan oylamada karar, 5'e karşı 4 oy çokluğu ile alındı. Bu karar, California'da federal bir yargıcın, bu amaçla kaynak kullanımını engelleyen kararını da durdurmuş oldu.

California'daki federal yargıç, Kongre'nin Başkan'a, açık bir şekilde duvar yapımında bütçe kaynaklarının kullanılması yetkisi vermediğine hükmetmişti.

Trump'ın en önemli vaatlerinden biriydi

Trump'ın en önemli vaatlerinden biriydi

Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yapılması planlanan duvar, Trump'ın 2016 yılındaki başkanlık seçimleri öncesi en dikkat çeken vaatlerinden biriydi.

Duvar projesi, Demokrat Partililer tarafından şiddetle eleştiriliyordu.

Trump'tan 'zafer' sevinci, Demokratlardan tepki

Trump'tan 'zafer' sevinci, Demokratlardan tepki
İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, ABD Yüksek Mahkemesi'nin onay kararı ile, 2.5 milyar dolarlık bütçe, California, Arizona ve New Mexico eyaletlerini kapsayacak şekilde kullanılabilecek.

Donald Trump, duvar projesi ile yasadışı göçmenlerin sınırı geçmesine ve suça karışan göçmenlere engel olunacağını öne sürüyor.

Trump karar sonrası yaptığı Twitter paylaşımında da bu düşüncesini savundu ve kararı 'büyük bir zafer' olarak değerlendirdi.

Temsilciler Meclisi'nin Demokrat partili Başkanı Nancy Pelosi ise kararı eleştirdi ve 'Donald Trump'ın askeri kaynakları çalarak, Kongre tarafından reddedilmiş olan, etkisiz bir sınır duvarına harcamasına izin veren Yüksek Mahkeme kararı derin bir hatadır' dedi.

Pelosi sözlerinin devamında, 'Kurucu atalarımız, egemenliğin halkta olduğu bir demokrasi tasarladı, krallık değil' değerlendirmesini de paylaştı.

23 milyar dolara ulaşacağı hesaplanıyor

23 milyar dolara ulaşacağı hesaplanıyor

ABD Başkanı Trump, bu yılın başında acil durum ilan ederek, ulusal güvenlik meselesi olarak tanımladığı duvar için 6.7 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu açıklamıştı.

Demokratlar ise acil durum ilanının, Trump'ın anayasa ile belirlenen gücünü aştığı görüşünü savunuyor.

Yapılan hesaplamalara göre ise 2 bin kilometre uzunluğundaki duvar projesi için 23 milyar dolar gerekiyor.

20'ye yakın eyalet, Trump'ın acil durum ilan ile Kongre'yi aşma adımını mahkemelere taşıdı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
9
6
2
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Alf

Adamlar duvar örüyor kendi milletinin çıkarlarını korumak amaçlı, bizim ki de vatandaşlık veriyor direk. Neyse seçim de bir kere daha çakılınca işler değişec... Devamını Gör

Ilker Ilerler

Akrabalarımdan biri ABD de yaşıyor (zengin falan değil 2. el araba alıp satıyor fakirim ). Ondan duyduğum kadarıyla Meksika sınırında göçmenler 1000-2000 kiş... Devamını Gör

namex

köprü kurmak yerine duvar ören zihniyetlerin yönettiği bi dünyada yaşamak...

Berke

boş duyar