ABD Öğrenci Vizelerine Kısıtlama Getirdi: Kampüsler Kapatılıyor, Öğrenciler Ülkelerine Dönecek

 > 
30PAYLAŞIM

Koronavirüsün bugüne kadar en çok etkilediği ülkelerin başında gelen ABD, yabancı öğrencilere verdiği vize koşullarında ciddi kısıtlamalara gitti. Özellikle ABD'deki üniversitelere bu sene kaydolan öğrencileri etkileyecek olan vize yaptırımı ABD'de okuyan öğrencilerin de ülkeden ayrılmasına neden oluyor. 

ABD yabancı üniversite öğrencileri için verdiği F-1 vizesinde koronavirüs nedeniyle ciddi yaptırımlara gitti. 1 milyon yabancı öğrencinin eğitim gördüğü ABD'de alınan bu karar yaklaşık 10 bin Türk öğrencinin de üniversite hayallerini yıktı.

ABD'nin vize kısıtlamasını köşesine taşıyan Habertürk gazetesi yazarı Oray Eğin 'Türk öğrencilere kötü haber' başlıklı yazısında öğrencilerin ya uzaktan eğitim alacağını ya da başka bir okula transfer olmaları gerektiğini aktardı.

Başka bir üniversiteye transfer olmak oldukça zor

Eğin yazısında öğrencilerin iki seçeneği olduğunu ama transfer seçeneğinin çok zor olduğunu şu ifadelerle aktardı:

"Covid-19 algını yüzünden derslerini sanal ortama taşıyan üniversitelerde kayıtlı yabancı öğrenciler için iki seçenek var: Kendi ülkelerinden derslere uzaktan devam etmek veya dersleri kampüste yapacağını söyleyen başka bir üniversiteye kayıt olmak. Ama yatay geçiş kağıt üzerinde olduğu kadar kolay olmayabilir. Özellikle iyi üniversiteler çok az sayıda transfer öğrenci kabul ediyor. Doktora programlarında transfer olmak daha da zor. Yeni ders yılında yarı zamanlı online, yarı zamanlı da kampüste eğitim vermeye karar veren bir üniversiteye kayıtlı öğrencilerin durumu da karışık. Zira sınıfta görecekleri ders sayısının belli bir krediye ulaşması gerek vizelerinin geçerli olması için. Bunun nasıl hesaplanacağı da henüz belirsiz."

ABD'de online ders gören öğrenciler ülkelerine dönmek zorunda

Vize kısıtlaması nedeniyle hali hazırda ABD'de eğitim gören öğrencilerin ülkelerine dönmek zorunda kalabileceğini yazan Eğin şöyle devam etti:

"Sonbaharda işler düzelince geri dönebilme umuduyla ülkesine dönebilen öğrenciler son uçaklara atlayıp ABD’den ayrıldı. Ama sayıları az olmayan bir grup öğrenci de -bir daha dönememe endişesiyle- ABD’de kaldı, yaz tatili için bile ülkelerine gitmedi. Şimdi bu öğrencilerin kayıtlı olduğu üniversiteler yeni ders yılında online eğitimi sürdürecekse bir an önce ülkeyi terk etmeleri isteniyor."

Harvard online eğitime geçen ilk üniversite oldu

Eğin yazısının ilgili kısmında şöyle devam etti:

"Üniversitelerde yeni ders yılıyla ilgili ciddi bir belirsizlik hakimdi, yeni karar işleri iyice karmaşıklaştıracak gibi gözüküyor. Harvard önümüzdeki sene bütün derslerin online yapılacağını açıklayan ilk üniversitelerden biri oldu; yeni kararla birlikte Harvard’a kayıtlı ve F-1 veya benzeri öğrenci vizesine sahip yabancı öğrenciler ABD’de yer alamayacak, Cambridge’deki kampüse gelemeyecekler."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir