Görüş Bildir

ABD'den Volkswagen'e Dava

Haberler
> ABD'den Volkswagen'e Dava

ABD Adalet Bakanlığı çevre yasalarına aykırı davranışı nedeniyle Alman otomobil devi Volkswagen'e dava açtı. Volkswagen 18 milyar dolara kadar ceza alabilir.

ABD Adalet Bakanlığı çevre yasalarına aykırı davranışı nedeniyle Alman otomobil devi Volkswagen'e dava açtı. ABD'nin Çevre Koruma Müdürlüğü (EPA) tarafından Detroit'de açılan davada, VW egzoz gazı skandalı nedeniyle ABD'de satışı gerçekleştirilen 600 bin dizel araçta temiz hava yasalarını (Clean Air Act) ihlal etmekle suçlanıyor.

Spiegel Online, dava neticesinde Volkswagen'in 18 milyar dolara kadar ceza alabileceğine dikkat çekerken, 1963 yılında kabul edilen Clean Air Act'ta yer alan otomobil endüstri için istisna hükmün Volkswagen için umut olabileceğini yazdı.

Volkswagen, dizel araçlarda emisyon değerlerini özel bir programla düşük gösterdiğini Çevre Koruma Müdürlüğü EPA'ya itiraf etmişti. Sözkonusu davanın Volkswagen ile birlikte skandala karıştığı ortaya çıkan Audi ve Porsche'yi de kapsadığı belirtiliyor. VW tarafından davaya ilişkin ayrıntılar bilinmediği için henüz bir açıklama yapılmadı.

Görsel: Al Jazeera Türk

Geçtiğimiz yıl Volkswagen'in dünya genelinde 11 milyon dizel otomobile yerleştirdiği özel yazılımla karbon emisyon oranlarında hile yaptığı ortaya çıkmıştı. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
14
7
7
4
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
mistral

vw kendi kabul etti yaptığı üçkağıdı, bazı arkadaşlar da hala karar siyasi diyor, siyasi değil paraleldir o siyasi olsa duramazsın.

Pasif Kullanıcı

Wolkswagen bak Elektrikli araba üretmek için sanş yüzüne vurdu.

Adam adamoğlu

ŞÜKÜRLER OLSUN BE YILLARCA NEFRET ETMİŞTİM WV'DEN SONUNDA BATACAKLAR İNŞALLAH