ABD'deki Irkçı Saldırıda Müslüman Kadınları Korumaya Çalışırken Ölen İki Kahraman

 > -
Abone ol

ABD'nin Oregon eyaletindeki Portland şehrinde bir trende bulunan yolcu, Müslüman oldukları tahmin edilen iki kadına ırkçı nefret söylemleriyle sözlü saldırıya geçince, 53 yaşındaki Ricky Best ve 23 yaşındaki Taliesin Namkai-Meche kadınları savunmak için olaya müdahale etti. Saldırgan yanında taşıdığı bıçakla kendisine engel olmaya çalışan kişilere saldırarak ölümlerine neden oldu. Önceki gece meydana gelen olayda 21 yaşındaki Micah David-Cole Fletcher de yaralandı. 

Haberin Tamamı İçin:

Olayın zanlısı 35 yaşındaki aşırı ırkçı saldırgan Jeremy Christian 2 kez ağırlaştırılmış cinayet, 2 kez ikinci seviye tehdit ve kullanımı sınırlandırılmış silah taşıma ile suçlanıyor.

Bu ırkçı saldırıda iki kadını korumak için hayatlarını kaybeden Ricky Best ve Taliesin Namkai-Meche sosyal medya üzerinde kahraman ilan edildi.

Portland Reed Üniversitesi ekonomi bölümü mezunu Taliesin Namkai-Meche, bir danışmanlık firmasında çalışıyordu.

Kız kardeşi Vajra Alaya-Maitreya'nın BuzzFeed habere analttığına göre tNamkai-Meche "hayatı dolu dolu, neşeli yaşayan" ve "heyecanı diğer insanlara da nüfuz eden" bir adamdı.

"Onu, bu çok tanıdık, çok yaygın olan önyargının ve hoşgörüsüzlüğün sinsiliğiyle, anlamsız bir saldırıda kaybettik. O hem davranışlarında ve tüm herkese duyduğu saygısında çok kararlı biriydi, son cesaret hareketinde inandığı değerlere yine aynı özeni gösterdi. Kalplerimizde sonsuza kadar cesur, sevecen, komik ve güzel ruhu yaşayacak. 

Onun anısına bu trajedinin değişim için fırsat olarak kullanılmasını rica ediyoruz, biz sevgiyi seçiyoruz."

"İyi yolculuklar, Taliesin, seni seviyoruz."

Annesi Asha Deliverance ise oğlunu kaybettiğini bir Facebook paylaşımıyla duyurdu. O da oğlunun kahramanlığı ile gurur duyuyordu.

Kız arkadaşı Ellie Lawrence, Taliesin'in 'hayatında tanıdığı en nazik, en temiz kalpli ve en harika' insan olduğunu söyledi.

"Seni çıktığın yolculukta, güneşe, aya ve yıldızlara dek takip edeceğim.. Seni sonsuza kadar seveceğim." diye yazdığı Facebook paylaşımına bu fotoğrafı da ekledi.

Diğer hayatını kaybeden de 53 yaşındaki, asker emeklisi Ricky Best oldu.

Eskiden asker, şimdiyse bir belediye çalışanı olan Ricky'nin dört tane çocuğu var. Saldırıda hayatını kaybettiği sırada çocuklarını görmeye Happy Valley kasabasına gidiyordu.

Saldırıda bıçaklanarak yaralanan ve durumu şu anda iyi olan genç Micah David-Cole Fletcher ise 21 yaşında.

Arkadaşlarının BuzzFeed haber ekibine yaptığı açıklamada şu sözler yer alıyor; 

"Onun olduğunu duyunca şok oldum, ama böyle birşey yaptığı için hiç şaşırmadım. O böyle bir durumda asla sessiz kalmazdı."

Bir başka arkadaşı ise Micah'ın sosyal eştisizliklere karşı her zaman protestolara katıldığını ve aktif olarak göre aldığını anlattı.

Yaşananlar sosyal medya üzerinde geniş yer buldu.

Hayatını kaybedenler ve yaralanan adam 'Kahramanlar' olarak adlandırıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir