Görüş Bildir

ABD'deki Cinsel İçerik Düzenlemesi Tartışma Yarattı: Yasa, Akıllı Telefonlarda Filtrelemeyi Zorunlu Kılıyor

Haberler
> ABD'deki Cinsel İçerik Düzenlemesi Tartışma Yarattı: Yasa, Akıllı Telefonlarda Filtrelemeyi Zorunlu Kılıyor

ABD'nin Utah eyaleti, akıllı telefonların cinsel içerikleri filtrelemesini zorunlu kılan bir düzenleme hazırlığında. Yasa tasarısı akıllı telefonların, 'çocuklar için zararlı içerikleri engelleyen bir filtreleme uygulamasını otomatik olarak etkinleştirmesini' zorunlu kılıyor. Vali Spencer Cox, tasarıyı 25 Mart'a kadar 'dikkatle değerlendireceğini' ifade ediyor.

Independent'ta yer alan habere göre yasa tasarısı, Utah'ta satılan tüm akıllı telefon ve tabletlere, yetişkin içerik filtrelerinin konmasını gerektiriyor. Telefon üreticilerinin, alıcıların filtreyi devre dışı bırakmasını sağlamak için bir şifre vereceği belirtiliyor ama öncesinde alıcının yaşının doğrulanması gerekip gerekmediğine dair bilgi verilmiyor.

Tasarıya göre cihaz etkinleştirildiğinde filtre otomatik olarak devreye girmezse ve bir çocuk, filtrelenmesi gereken zararlı içeriğe maruz kalırsa üreticiler, ihlal başına en fazla 10 dolarlık para cezasına çarptırılabilecek.

Aslında hem Apple hem de Google; iOS ve Android cihazlarda ebeveyn denetimlerine olanak tanıyor ama bu denetim mekanizmalarını kullanıcının etkinleştirmesi gerekiyor.

Aslında hem Apple hem de Google; iOS ve Android cihazlarda ebeveyn denetimlerine olanak tanıyor ama bu denetim mekanizmalarını kullanıcının etkinleştirmesi gerekiyor.

Cinsel içeriklere karşı çıkan ABD Ulusal Cinsel Sömürü Merkezi, bu filtrelerin etkinleştirilmesini 'karmaşık bir süreç' diye niteliyor ve bu yüzden Utah'taki tasarıya destek veriyor.

Öte yandan yasa tasarısı bazı kesimlerin tepkisini çekiyor. Örneğin Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nin Utah şubesindeki yetkililer bu tasarının, halkın internete özgürce erişimini güvenceye alan federal yasalara aykırı olduğunu savunuyor.

Tasarı ayrıca yetişkin film endüstrisinden bir aktrisin muhalefetiyle de karşı karşıya. Cherie DeVille ismini kullanan oyuncu, Utah Valisi'ne öneriyi veto etmesi çağrısında bulunuyor:

'Çocuğunuzun telefonda ne izlediğini gözetlemek istiyorsanız ebeveyn kontrolü sağlayan uygulamaları kullanın. Bunlar zaten mevcut. Ayrıca çocukların neden telefonu var ki? Onlara ebeveynlik yapmanız için devlete ihtiyacınız yok.'

Bunun yanı sıra söz konusu tasarının önünde büyük bir engel daha bulunuyor.

Bunun yanı sıra söz konusu tasarının önünde büyük bir engel daha bulunuyor.

Zira ABD yasalarına göre bir tasarının yürürlüğe girmesi için 5 eyaletin daha eşdeğer yasalar çıkarması gerekiyor. Diğer eyaletler, 2031'den önce eşdeğer yasalar geçirmezse bu tür tasarılar otomatik olarak geçersiz kalıyor.

Üstelik şimdiye dek böyle bir tasarının masaya yatırıldığı tek eyalet de Utah. Yurttaşların siber dünyadaki özgürlüklerini korumayı amaçlayan sivil toplum kuruluşu Electronic Frontier Foundation'ın medya ilişkileri direktörü Rebecca Jeschke şöyle söylüyor:

'Şu anda buna benzer herhangi bir tasarı üzerinde çalışan başka bir eyalet görmedik.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
10
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
ahmet dogru

Birader sen düzenleme getirsen ne yazar sanki herşey size ait mk izlemek isteyen seni bile izler haberin yok saçma düzenleme.

jamiryuu

Bu düzenleme bir boka yaramaz izlemek isteyen bir şekilde yolunu bulup izler