Görüş Bildir
Haberler
ABD'de İlk 2 Günde 7 Bin 34 Türk Vatandaşı Oy Kullandı

ABD'de İlk 2 Günde 7 Bin 34 Türk Vatandaşı Oy Kullandı

ATKN
19.10.2015 - 22:21

Türkiye’deki 26. Dönem Milletvekili Seçimi için ABD genelinde 17 Ekim’de başlayan oy verme işlemi sürerken, yaklaşık 91 bin seçmenden ilk 2 günde 7 bin 34 kişi sandık başına gitti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarının 1 Kasım’da yapılacak milletvekili seçimi için oy kullanma işlemleri devam ediyor.

Yaklaşık 91 bin seçmenin bulunduğu ABD’de, vatandaşlar başkent Washington’ın yanı sıra New York, Los Angeles, Chicago, Houston, Boston ve Miami olmak üzere 7 şehirde oy kullanabiliyor. 14 bin civarında seçmenin bulunduğu başkent Washington’da büyükelçilikte ilk 2 gün 812 kişi oy verirken, en fazla seçmenin bulunduğu New York’ta hafta sonu 2 bin 474 seçmen sandık başına gitti. Aynı günlerde Boston’da 646, Chicago’da 685, Houston’da bin 38, Miami’de 379 ve Los Angeles’ta bin kişi oy verdi.

ABD genelinde oy verme işlemi 25 Ekim saat 19.00’a kadar devam edecek.

'Önceki seçimlere göre üç katına yaklaşan katılım var'

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da bugün oyunu kullandı.

Oy verme işleminin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıç, yurt dışında geçirdikleri üçüncü seçimde vatandaşların katılımından memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Kılıç, 'Üç defadır yurt dışında oy kullanıyoruz. Vatandaşlık görevini, insanın ekmeğini kazandığı yerde de yerine getirebilmesi gerçekten çok takdire şayan bir olay. Vatandaşlarımızın ben bu seferki katılımlarından da gerçekten çok mutluyum. Daha önceki seçimlerin neredeyse 3 katına yaklaşan bir katılım var. İnşallah bu hafta içerisinde de böyle gider. Amerika’da oy verme işlemleri 9 gün sürecek. Hem oyumu kullanabildiğim için hem de vatandaşlarımızın da artan ilgisini gördüğüm için çok mutluyum' diye konuştu.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
5
3
3
3
2
0