ABD ‘Cihatçı John’u MİT'in Verdiği İstihbarat Doğrultusunda Vurmuş

 > -
Abone ol

‘Cihatçı John’un yardımcısı Aine Leslie Junior Davis, Rakka kentinden Kilis ve Gaziantep rotasıyla İstanbul’a geldi. Tüm bağlantıları tespit edilen Davis Avrupa’ya geçmek üzereyken Silivri’de, lüks bir sitedeki villada yakalandı. ABD, geçtiğimiz günlerde infaz videolarıyla 'ünlü' ve 'Cihatçı John' olarak bilinen IŞİD militanı Muhammed Emvazi'yi hedef alan bir hava saldırısı düzenlemişti. Operasyonun MİT’in CIA ile de paylaştığı istihbarat doğrultusunda gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Türkiye, İngiltere ve Amerikan istihbarat servislerinin bilgi paylaşımıyla başlayan, MİT’in operasyonuyla son bulan Aine Leslie Junior Davis’in yakalanması süreci aydınlandı.

Rakka-İstanbul hattında nefes kesen bir takip

Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), İngiliz vatandaşı bir kadın kuryenin 4 Kasım’da Suriye’de IŞİD’in merkez komutasındaki Rakka kentine geçerek görüşmeler yaptığını tespit etti. MİT, kadın kuryenin bilgilerini İngiliz istihbarat servisi MI-6 ile paylaştı. İngiliz istihbaratı, kurye kadının ‘Cihatçı John’ olarak bilinen IŞİD militanı Muhammed Emwazi ile bağlantılı olduğunu MİT’e bildirdi. MİT, kadın kuryeyi takip ederek ‘Cihatçı John’ ile yardımcısı Enver El Evlaki kod adlı Aine Leslie Junior Davis’in yerini belirledi.

Davis’in, Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçerek hücre evlerine kanlı eylem talimatı ulaştıracağı bilgisi üzerine takibe başlayan MİT, IŞİD’li teröristin 7 Kasım’da Rakka’dan ayrıldığını belirledi. MİT’in adım adım takip ettiği Davis, 7 Kasım gecesi Suriye El Rai bölgesinden Kilis’in Çıldıroba’na köyüne geçerek, yasadışı yollardan Türkiye’ye giriş yaptı. Davis, aynı gece Gaziantep’e gelip hücre evine yerleşti. Davis’i adım adım takip eden MİT, bağlantılarını ortaya çıkarmak için bilgiyi operasyonel birimlerden bile gizledi. Bir gece Gaziantep’te kalan Davis, 9 Kasım’da yolcu otobüsüyle İstanbul’a hareket etti. Davis, 10 Kasım günü İstanbul’a ulaştı.

Türkiye dahil eş zamanlı çok sayıda eylem yapacağı ileri sürüldü...

Davis’in İstanbul’da gideceği adresleri, kalacağı hücre evleri ve bağlantı kuracağı kişileri tespit için takip sürdürüldü. Davis’in, İstanbul’dan Avrupa’ya geçmeye hazırlandığı belirlenince 12 Kasım günü şafak vakti kaldığı eve baskın yapıldı. 

Baskında Davis ile birlikte 4 kişi daha gözaltına alındı. MİT’in takibi sürecinde Davis’in bağlantı kurduğu kişiler ve kaldığı hücre evlerine de baskın yapıldı. İstanbul, Kilis ve Gaziantep bağlantılı operasyonlarda Davis ile birlikte 7’si yabancı uyruklu 11 kişi yakalandı. 

Davis’in, İstanbul ve Avrupa’da IŞİD’in yapacağı kanlı eylemlerin talimatlarını getirdiği, İstanbul’da yakalanmaması durumunda Avrupa’ya geçmeyi planladığı ve Türkiye dahil eş zamanlı çok sayıda eylem yapacağı ileri sürüldü.

Silivri’de, milyon dolarlık villada yakalandı

Davis’in Silivri’de, fiyatların 2 milyon dolara kadar çıktığı lüks bir sitedeki villada gözaltına alındığı ortaya çıktı. Operasyonu 12 Kasım’da iki özel harekât timinin desteklediği terörle mücadele polisleri yaptı. İddiaya göre villada kadın ve çocuklar dahil yaklaşık 20 yabancı uyruklu vardı. Polisler kapıyı kırarak içeriye girdi, direniş olmadı. Bir ABD vatandaşına ait olduğu iddia edilen villada bulunan yaklaşık 100 flash bellek ve harddiske el konuldu.

Paris Katliamı ile bağlantılı

Amerikan haber ajansı AP’nin Türk bir güvenlik yetkilisine dayandırdığı habere göre Türkiye İstanbul’da yakalanan IŞİD üyeleri, Paris’te 132 kişinin öldüğü saldırılarla bağlantılı çıktı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir