Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

A Vitamini Aşkına: Hiç Yeşillik Yemeyip Sadece Patates ve Etle Beslenen Çocuk Kör Oldu! 😱

3.2bPAYLAŞIM

A vitaminin önemini çocukluğumuzdan beri duyar ve havucun gözlerimize ne denli iyi geldiğini bilirdik. Fakat A vitamini eksikliğinde neler olabileceğini şimdi anlıyoruz...

Kaynak: http://www.sciencealert.com/a-diet-of-po...

Kanada'da 11 yaşındaki bir çocuğun çok kısıtlı beslenmesinden kaynaklı, ciddi görme kaybı şikayetiyle geldiği klinikten açıklama geldi. Suçlu kim miydi? A Vitamini eksikliği tabii ki!

Göz kuruluğu, gece körlüğü, ışığa karşı duyarlılık ve artan görme kaybı şikayetlerinden sonra... Olayın ciddiyetinin boyutu öyle bir noktaya gelmiş ki, çocuk hastaneye gittiğinde sadece yüzünün en fazla 30 cm ilerisinden yapılan el hareketlerini fark edebiliyormuş.

Ne yazık ki sahip olduğu egzama hastalığı ve besin alerjileri yüzünden diyet listesi oldukça sınırlıydı.

Doktorlar olay raporuna, "Tükettiği besinler egzamasını tetiklemesin diye yalnızca patates, domuz eti, kuzu eti, elma ve salatalıktan oluşan bir diyet uygulanmış." diye yazmışlardı.

Bu besinlerin hiçbiri gözlerimiz için çok büyük önem taşıyan A vitamini bakımından zengin yiyecekler değildi.

Gözdeki fotoreseptör hücreleri ışığı algılamak için A vitamini kullanır ve bu vitamin korneayı nemli tutarak korur.

Hasta geldiğinde gözlerinde aşırı derecede kuruluk varmış ve göz akı üstünde kuru köpüğe benzer bir görünüme sahip keratinleşmiş lekeler gözlenmiş.

Tıpta "Bitot lekeleri" olarak bilinen bu rahatsızlıksa A vitamini eksikliğinin en büyük belirtilerinden biri. Normal bir insanda desilitrede 25.79-48.71 mikrogram olması gereken A vitamini oranı, çocukta desilitrede 14.33 mikrograma kadar azalmıştı.

"A vitamini eksikliği genellikle yetersiz beslenme şartlarının oluştuğu gelişmemiş ülkelerde yaygın görülen bir rahatsızlıktır."

Doktorlar sağlık raporuna böyle yazmışlardı ama onların karşılaştığı bu durum istisnai bir vakaydı elbette.

Çocuğun tedavisi için her birinde 200.000 ünite olan 3 megadoz A vitamini takviyesi yapılmış.

İlk iki doz tanı aşamasının hemen 2 gün ertesinde sırasıyla verildikten sonra üçüncü doz da 2 hafta sonrasında verilmiş.

Tedaviden 6 hafta sonra hastanın iki gözündeki görme oranı da 20/800'ye kadar iyileşmişti. Alttaki fotoğrafta göründüğü üzere göz kuruluğu ve buna bağlı olarak beliren Bitot lekeleri de tamamen geçmişti.

Fakat maalesef bu oran hala yasal körlük kategorisindeydi. Gözlükle ya da lens tedavisiyle en azından 20/200'ye kadar iyileştirilmesi gerekiyordu.

Fakat belki de hiçbir zaman tamamen iyileşemeyebilir. Doktorlar A vitamini eksikliğinin çoğunlukla geri çevrilebilir bir hastalık olduğunu söyleseler de bu vakada olduğu gibi optik atrofi tespit edilen olgularda maalesef görme kaybının belirli bir derecesi kalıcıdır.

"Bu hasta, bizlere yeterli ve düzgün beslenmenin önemini bir kez daha gösteriyor. Özellikle besin kaynakları zengin olan ama uyguladıkları sert diyetler nedeniyle çoğu sağlıklı gıdadan mahrum kalan insanları da göz önüne almamız gerekiyor; tıpkı çok kısıtlı bir diyet uygulanan bu çocuktaki gibi."

Bizler tabi ki tıbbi danışmanınız değiliz, beslenmenizle ilgili mutlaka bir profesyonelden yardım almalısınız fakat bu tarz kötü olaylar yaşamak istemiyorsanız beslenmenizde mutlaka A vitamini yönünden zengin gıdalara yer vermelisiniz. Bu vitamin özellikle ciğer, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, tatlı patates ve tabii havuçta bulunuyor. 🥕🥕🥕

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
breezy

diyetisyen de körmüş heralde. çocuk alerji yüzünden alamadığı besinleri ilaçla falan alabilirdi. olay net ihmaldir aksini iddia eden kördür

gokhan-ozen2

çocuğun yediği besinlerle A vitamini için önerilen besinler neredeyse eşleşiyor, olayı anlamadım ben. Patates - Tatlı Patates ve havuç yerine hıyar olması mı değiştiriyor her şeyi ? Saçma hazırlanmış bir gönderi ya da kötü çeviri.

why

Algıda seçicilik demek, en sevdiğim.

Gizli Kullanıcı

İstisnai bir vakıa olsa gerek,zira böyle bir durumda Moğol milleti kör olurdu.

emir-ekinci

A vitamini olan bir şey yiyorlardır elbet.

Gizli Kullanıcı

Pek tabi.Et,süt,yoğurt ve karaciğerde makul miktarlarda a vitamini bulunur.

selot

yani anneme de cocukken aynı teşhis ve aynı tedavi yöntemi konmus. sadece patates et gibi alerjik olma ihitmali en düşükteki besinlerle beslenmiş. gözleri sıfır numaraydı, hiçbi zaman gözle ilgili bi sıkıntısı olmadı. buna karşılık benim hiçbir alerjim olmadığı için herşeyi yerdim gözlerim 8 yaşındayken 1,5 miyop 4 astigmat ile başladım en sonunda ameliyat oldum. özetle bu işler kader.. illa a vitamini eksikliğinin etkisi olmustur ama sadece o sebebi değilmiş gibi geliyor. ayrıca alerjik çocuklar ne yiecekler o zaman yada a vitaminine alerjisi olan varmı bu yazıya göre o şıçtı çünkü..

Görüş Bildir