Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

99 Milyon Yıl Öncesinden Gelen Büyüleyici Keşif: Kehribar İçinde Saklanan Tüylü Dinozor!

1.1bPAYLAŞIM

Geçmişten gelen bir sürprizle karşı karşıyayız. Kehribar içinde 99 milyon yıldır saklanan tüylü bir dinozorun bulunmasıyla, evrimsel biyoloji önemli bir gelişme daha kaydetti.  

Zamanda yolculuk için buyrun...

Çinli bir paleontolog olan Xing Lida, Çin sınırları yakınında Myanmar'ın kuzeyindeki bir pazarda, kuyumcu tezgahında kayısı büyüklüğündeki bir kehribar buluyor.

Lida, CNN'e verdiği demeçte; "İçeriğin muhtemelen herhangi bir bitki olmaktan çok, theropod olan bir omurgalı olduğunu fark ettim." dedi.

Dinozor iskeleti, mumyalanmış şekilde ilk kez keşfedildi.

Dinozor döneminde, kanatlarının parçaları daha önce de kehribar içinde korunmuş bulunmuştu ancak bu şekilde mumyalanmış bir dinozor iskeleti ilk kez keşfedildi.

Bu keşifteki en dikkat çekici nokta 'tüylü bir dinozor'un bulunmuş olması. Bu ne anlama geliyor?

Kıllı yapılar, çoğunlukla sadece memelilerde görülür. Tüy yapılarını ise yalnızca kuşlarda görebiliriz, diye biliyoruz. Ancak...

Sürüngenler sınıfında bulunan dinozorda tüyler ne arıyor?

İşte yanlış öğrenilen bilgiler tam olarak burada devreye giriyor. Tüylerin ilk kez görüldüğü canlılar aslında dinozorlar. Birçok dinozor grubu pullardan ziyade, ilkel tüylere sahipti. Yani dinozorlardan kuşlara geçiş aşamasında yer alan öncül bir türle karşı karşıyayız.

Kuşların kökeninin dinozorlardan geldiği, bir kez daha bu keşifle kanıtlanmış oldu.

Tüy yapıları dinozorlardan sonra, dinozorların akrabası olan kuşlarda görülmeye başlanıyor. Şu an evrimsel basamakta bu canlının yerinin belirlenmesi heyecanı yaşanıyor.

6.5 gram ağırlığındaki kehribar içinde tüylerin yanı sıra kemik parçaları da bulunuyor.

Bu kemik parçaları ise kuyruk kalıntılarını belirliyor.

Bir diğer önemli nokta ise, DNA'sını koruyup korumadığı konusu...

Araştırmacılar yumuşak doku ve çürümüş kanın amberde bulunduğunu, ancak hiçbir genetik materyalin korunmadığını söyledi. Zaten 99 milyon yılda DNA'nın amber içinde korunması pek mümkün gözükmüyor.

Örneklerde demir elementi bulunması, gelecekte pigmentasyon gibi konularla ilgili çalışmalar ve diğer kimyasal bilgileri elde etmek için oldukça umut verici.

Hemoglobin, kanda demir bağlayan bir molekül. Yumuşak doku örnekleri sayesinde fosilde demir elementine kadar ulaşılmış. Bu keşif gelecekteki çalışmalar için de umut vaad edici gözüküyor.

Amber içinde başka canlılar da bulunuyor mu?

Fosilde yaban arısı benzeri canlılar bulunuyor. Yaban arıları ise yaklaşık 90 milyon yıl önce yaşayan ve karıncaların atasını oluşturan canlı grubu. Fosil, neredeyse her canlı grubundan geçiş türlerini içeren gizemli bir kara kutu. Fosilde bulunan bitki grupları ise henüz belirlenmemiş.

Bunun bir kuşa ait olmadığını nerden bilebiliriz?

Örnekte belden kırılmış kuyruk omurları bulunuyor. Bu da bu türün bir kuş olma ihtimalini ortadan kaldıran nedenlerden yalnızca biri. Çünkü modern kuşlar ve onların ataları ''pygostyle'' adlı birleşik kuyruk omurgalarını içeriyor.

Xing Lida, ''Belki birgün tam bir dinozor bulabiliriz'' diyor.

Amber madenlerindeki bilimsel araştırmaların artacağını, daha da şaşırtıcı keşiflerin olabileceğini söylüyor.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
utku-alkan1

Evrime inanılmaz evrim vardır cidden çıldırıcam gerçek anlamda neden böyle kapalı görüşlü insanların biraz kendini zorlayıp kendi kabuklarını kırmasının ne kadar zor olduğunu öğrenemiyeceğim herhalde.

mmurat

Fosil içinde bulunan 100 milyon yıllık karıncaların ve arıların hiçbir değişim göstermediğini evrimciler fark edememişler sanırım :)) Ayrıca tüyler de ve bitkiler de de hiçbir değişim görülmüyor, günümüzde ki örnekleri ile birbir aynı.. Amber içinde ki kemik kırıntıları başka canlılara da ait olabilir, amberde başka canlılar da var, neden hemen dinolara bağlıyorsunuz. Tüyün ara fosil olması için tüy ve pul arası fosil bulmanız gerekiyor. Ayrıca doğada omurgalı kuşlarda var. Bu yüzden bu fosiller evrimin olmadığını ispatlıyor.. bilim kurgu yaparken daha iyi düşünün, sonra evrimi ispatlayayım derken, farkında olmadan evrimi çökerttiğinizi anlamazsınız..

utku-alkan1

gerçek anlamda bir cahilsin

kimnedemiski

Gene evrimin ne olduğunu okumadan gelmişler. Selam ülkem. Gene döktürmüşsün cahilliğini.

pis-soverim

HEEEE amk hepimiz bi maymunun bebeleriyiz godumun darwincileri...

sciencesoldier

hoşgeldiniiiiiiizzz evrimi çürüttüğünüz için bizden 1.5 milyon sterlin kazandınız. diğer çürütmelerinizde harcarsınız artık.

pastirmadan-yapilankedi

öyle deme ben bu yorumdan sonra 25 rekat namaz kılmaya basladım.Ne güzel çürüttün be üstat!

yobazzers

Milyarlarca dolar harcamalar.Tüm dünya için en önde gelen profesörler ve farklı uzmanlık dallarının ortak çalışması sonucu oluşulan bilgileri bu gibi götünü yıkamayı bilmeyen arap özentisi piçler çürüttüğünü sanıyor.yanarım yanarım buna yanarım.Hayır işin en traji komik kısmı kullandığı üslup.. godumun darwincileri yazmış bir de amk.Daha evrim kuramını okumadan,ne demek istediğini hiç öğrenmeden,evrimi maymundan geldik sanarak heğğğ maymundan mı geldik amuha goyim diyerek... başlıca bir kuramı çürütüyor aklı sıra dingiller..Ve en acısını söyleyim sizlere.Binlerce kanıt ve labaratuar araştırması olan bir kuramı rededen bu sığırlar.ERKEKLERİN TOPRAKTAN KADINLARIN KABURGA KEMİĞİNDEN YAPILDIĞINA BU İKİ İLK İNSANIN ÇİFTLEŞMESİNDEN DOĞAN ÇOCUKLARINSA ENSEST OLARAK ÜREYEREK İNSANOĞLUNU BU GÜNE TAŞIDIĞINA İNANIYOR.gerçekten acınası bir cehalet

sciencesoldier

Oglum sen ne diyon ben dogdugum gunden hesapladim ne namaz varsa basladim orucu da tutuyorum hesapladim zekati da sira hacca gitmekte hemen ucak biletini de aldim simdi kabeyi tavaf ediyorum

sciencesoldier

Olur mu yaa adam 150 yillik kurami curuttu lutfen saygi biraz. Az buz degil mendeli ve darwini curutmek yani adami acilen korumaya almaliyiz mazallah bir sey falan olur

pastirmadan-yapilankedi

SCİENCESOLDİER sen kimsin ulan ben su an bile namaz kılıyom bizim hanıma söylüyom o yazıyo buraya!

sciencesoldier

Iyi Allah kabul etsin o zaman da niye kizdigini anlayamadim

pis-soverim

godoşa bak tipimdeki cehaletle seni üst üste korum seni ......

pis-soverim

ne oldu özelden yiyince abilerini mi çağırmaya geldin bu tip le iyi sövmüşüm değilmi

pis-soverim

bak maymuna bak muzu yiyeceksin bi taraflarına sokmayacaksın...

utku-alkan1

kardeşim hadi diyelim maymundan geldik peki neden maymunlar var açıkla.

raheanne

Oradaki garibim karıncanın ne işi var la orada ? kıyamam sana ben.. daha seni tarlalara salıp ekonomi düzeltecektik :(

mark-oz

Karinca degil bir yaban arisi

Görüş Bildir