93 Yaşındaki Annesini Huzurevine Götürmeyip Hayatına Sokan Fotoğrafçıdan Enfes Çalışma

14bPAYLAŞIM

Bundan iki yıl önce Tony Luciani'nin annesi Elia'nın kalça kemiği kırıldı. Bundan kısa bir süre sonra bunama teşhisi konulan yaşlı kadın artık tek başına yaşayamayacaktı. Sonrasında yaşananlar ise harika bir fotoğraf projesinin doğmasına sebep oldu. Bu sıradışı ve tatlış hikayeyi sizler için Upworthy'den derledik.

Kaynak: http://www.upworthy.com/instead-of-compl...

Sanatçı Tony Luciani ve 93 yaşındaki annesi iki yıldır birlikte yaşıyorlar. Çünkü kalçası kırıldıktan kısa bir süre sonra demans teşhisi konulan yaşlı kadın artık yalnız başına kalamıyor.

Annesini eve getirdiğinde henüz yeni bir kamera satın almış olan Tony ilk defa canlı bir modeli olduğunu fark etti. Kuşkusuz annesi onun için harika bir model olacaktı. 

Yalnızca fotoğraf makinesinin düğmelerini ve özelliklerini anlamaya çalışmakla başlayan bu küçük proje, 21 ay süren ve 93 birbirinden güzel fotoğrafı getiren duygusal bir yolculuğua dönüştü.

Elie artık günlük ihtiyaçlarını zorlukla yerine getirebiliyor ama bu fotoğraf projesinde Tony'nın modeli olmaktan çok keyif almış.

Elie 1923 yılında İtalya'da doğmuş ve 13 yaşında evlenmiş.

16 yaşındayken ilk çocuğunu doğuran kadının bu portresine Tony onun gençliğini yansıtmak istemiş.

1955 yılında Kanada'ya göç eden Elie hayatı boyunca çalışmış. Şimdi ise haftanın 3 günü bir yaşlılar grubuna gidiyor ve orada okuyamayan arkadaşlarına yardımcı oluyor.

"Annem 30, 40, 50, 60, 70, 80 yıl önce olan şeyleri hatırlıyordu ama 10 dakika önce olanları hatırlayamıyordu. Bu yüzden de bir sohbet edebilmek için bildiği hatırladığı hikayeleri anlatırdı."

İşte bu hikayeler Tony'nin fotoğrafları için bir temel oluşturdu. Biraz eğlenceli biraz da ürpertici tarafları olan portreler, Elie'nin geçmiş ve şimdiki gerçekliklerini anlatıyor.

"Bunun ayrıca bizim birbirimizle iletişim kurmamız için harika bir yol olduğunu düşündüm, yoksa bir kenarda oturup dergi okuyor olurdu." diyor Tony.

Elie yaşını pek de umursamıyor aslında, elinden geldiği kadar aktif olmayı ve hayatın tadını çıkarmayı seviyor.

Tony artık tam zamanlı bir şekilde annesine bakmak zorunda ama bunun ona getirdiği harika hislerden ve çalışkanlıktan sık sık bahsediyor.

Oturup düşündüm, onu bir huzurevine götürebilirdim ama ben cesur adam olmayı tercih ettim! O benim sanatımın sesi oldu ve aslında ilişkimizde ona verdiğimden çok daha fazlasını alıyorum!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
michael-wazowski

Dünyanın en ağır havası huzur evlerinde vardır belki de. O kadar kasvetli ki. Bir kere gittim, birdaha gidebileceğimi sanmıyorum. Bakabilecek durumdayken ailesini çekemeyip oraya koyan insanlar varya.. Cidden ileride çocuklarının onu da oraya bırakma riskini alıyor mu? Berbat bir şey. Muhtaç olmak, çok berbat bir şey.

queen-of-the-alaska

lan kaykaylı çok güzel

jessepinkmanbitch

Bir evladın annesine yapabileceği en güzel şey ona yaşlılık döneminde sahip çıkabilmektir diye düşünüyorum...

mustybal

adamsın adam ! inşallah allah her anneye böyle bi evlat nasip etsin !!! hepimizin öyle olması dilegiyle !

she__ra_

çok tatliş ve tontişsiniz <3

Görüş Bildir