Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayatın Karanlık Tarafından 9 Etkileyici Belgesel

 > 
163PAYLAŞIM

Şüphesiz belgeseller, kolaylıkla göremeyeceğimiz veya yalnızca sözel olarak ifade edilince tam manasına varamayacağımız olguları bize çok daha açık ve güçlü bir şekilde anlatabiliyor. Aşağıda yer alan 9 belgesel ise içinde yaşadığımız toplumların karanlık tarafı ile ilgili. Suç, suçlular ve bunun etkilerini apaçık ortaya koyan bu belgesellerin şok edici içeriği gözümüzü kapattığımız ama varolduğunu bildiğimiz bir gerçeği ortaya koyuyor: Kötülük var.

9. The Iceman Tapes - Inside The Mind Of A Mafia Hitman - 1992

Richard "Iceman" Kuklinski'yi tanımlayacak kelimeler "acımasız", "korkusuz", "merhametsiz", "vahşi" ve "psikopat" olabilir. Psikiyatrist Michael Baden ile soğuk kanlı paranoid sosyopat Kuklinski arasında geçen diyaloglarla belgesel bize soğuk kanlı bir katilin ruh dünyasını sunuyor. Görüşmeler sırasında Kuklinski yaptığı tüm eylemleri son derece soğuk kanlı bir şekilde anlatırken kendisini şu şekilde tanımlıyor: "Ben tam da bana söylediğiniz adamım. Bir insanın en büyük kabusu"

8. High on crack street -1995

3 uyuşturucu bağımlısının günlük yaşantılarını içeren belgesel uyuşturucu kullanıcıları ve narkotik dünyasının karanlık yüzünü en açık şekilde gösteriyor. Ne yazık ki belgesel bir "mutlu son" ile de bitmiyor. Belgeselin çekiminden 6 ay sonra Boo Boo alışkanlıklarına devam ederken, Dicky hapse girecek, Brenda ise hayatını kaybedecektir.

7. Aokigahara / İntihar Ormanı - 2012

Fuji dağının eteklerindeki Aokigahara Ormanı intihar eylemlerinin sıklıkla yaşandığı özel bir nokta. Belgesel bu ormanı ziyaret edip incelemelerde bulunan bir jeologu takip ederken, intiharın kenarında olan insanlarla da yüzyüze gelmemize neden oluyor. Kalbi çok sert olanlar dışında kimsenin izlememesi gereken, hayatın karanlık tarafında duran bir belgesel.

6. Atom Yaraları - 2006

Hiroşima ve Nagazaki mağdurlarının hayatlarını göstererek nükleer saldırının insanlara etkilerini bize gösteren belgesel, bizim gibi yaşayan, her gün işine giden, seven, arkadaşları olan insanlara yönelik bu büyük katliamın sonuçlarını ortaya koyuyor.

5. Conspiracy Of Silence

Toplumun en üst seviyelerindeki insanların ellerindeki güç ve imkanları nasıl suistimal ederek başka insanların hayatlarına zarar verdiğini gösteren bu belgesel asla yayınlanmadı. Güç sahibi insanların hangi suçları nasıl işlediğini ve bu suçların üstünün nasıl kapatıldığını açık açık yansıtan belgesel toplumun varolduğunu bildiğimiz ama asla gerçek olmamasını dilediğimiz bir yüzünü gösteriyor.

4. The Killing Of America - 1982

Suç ve suçlu psikolojisi üzerine bir çok belgesel var. Bu belgeseli farklı yapan şey, cinayetten isyana suçun nasıl bir şey olduğunu ve hangi sebeplerle doğduğunu apaçık göstermesi. Kriminoloji açısından tarifsiz bir değere sahip olan belgesel yine de en hafif tabiriyle uyarıcı ve rahatsız edici.

3. Interview with a Cannibal - 2012

Belgesel bir çok kadını öldürüp yiyen Issei Sagawa ile yapılan bir mülakattan ibaret. Yamyamlık ve cinayetle dolu hayatını büyük bir fantezi olarak anlatan Sagawa'yı dinlerken, yer yüzünde yaşayan en korkunç türün ne olduğu hakkında kafanızda en ufak bir soru işareti kalmıyor.

2. Bulgaristan'ın Terkedilen Çocukları - 2007

Bulgaristan'da özellikle engelli çocuklar ancak çok farklı nedenle bir çok yeni doğan çocuk aileleri tarafından terk ediliyor ve devlet bu çocuklara bakamıyor. Bu konuyu inceleyen BBC Belgeseli, Bulgaristan'daki yetim çocukların durumu ve koşulları yanında o çocukların yaşadıkları acıları da görmemizi sağladı. Yayınlanmasından sonra İngiltere'de büyük bir toplumsal tepki doğuran belgesel sayesinde izlerken belgeselde göreceğiniz çocuklar daha iyi olanaklara kavuştu.

1. Child of Rage - 1992

Belgesel, cinsel tacize uğrayan Beth'in yaşadığı dramı ve onun etkilerini gözler önüne seriyor. Babası tarafından tacize ve saldırıya uğrayan Beth kendi aklını korumak ve geçmişinin ağırlığını azaltmak için  diğer insanlarla iletişim kurma, empati ve sevgi gösterme yeteneklerini kaybederken, sosyopatik eğilimler geliştirmeye başlıyor. İnsanlık dışı muamelenin gencecik ve masum bir insan üzerinde ne kadar korkunç etkiler yarattığını belgesel bize gösterirken, son sahne herhalde en taş kalplilerin bile kalbini yumuşatıp, dakikalarca ağlatacak bir içeriğe sahip.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bitengri7

Bunların türkçe altyazılı olanları var mı?

Görüş Bildir