Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

9 Nisan 1928 Laikliğin Yürürlüğe Girişi ve 12 Cumhurbaşkanının Laiklik İle İlgili Sözleri

-

1. Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk

Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Bütün yurttaşların vicdan, ibadet ve din hürriyeti demektir

Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasıt ve fiile dayanan tutucu hareketlerden sakınıyoruz.

2. İsmet İnönü

İsmet İnönü

En önemli olan din istismarıdır. Türk’ü Türk’e, Müslüman’ı Müslüman’a düşman eden, din istismarıdır. Bugünkü iktidar din sömürmesini daha kırıcı, daha yaygın, vatanı sarsıcı bir şekilde kullanmaktadır..

3. Celal Bayar

Celal Bayar

Evet, biz müslümanız ve müslüman olarak kalacağız. Şunu ehemmiyetle ve ısrarla tekrarlamak isterim ki laiklik prensibi buna asla mâni değildir. Bugün bizi inandığımız gibi ibadet etmekten meneden hiçbir kimse yoktur. Ve hiçbir zaman da olmayacaktır

4. Cemal Gürsel

Cemal Gürsel

Biz bu ülkeyi laik devlet okullarında yetişen dinsiz nesillere emanet edemeyiz, biz ülkeyi emanet edeceğimiz nesilleri imam hatip okullarında yetiştireceğiz.

5. Cevdet Sunay

Cevdet Sunay

Türkiye’deki laiklik ne İslam âlemine ne de Türklere zarar verir. Laiklik din karşıtı bir ilke değildir. Türkiye’nin laiklik ilkesini terk etmesi düşünülemez. Ayrıca, Türk milletinin ayrılmaz bir parçası olan Türk ordusu da bu ilkenin arkasındadır.

6. Fahri Korutürk

Fahri Korutürk

Oğuz Gökmen’in ikinci hatırası da Fahri Korutürk’e dair:
Bu defa da resmî bir temas için İran’dayız. Ziyaret ettiğimiz yerler meyanında Hafız’ın kabrine de gittik. Hafız-ı Şirâzî’nin huzuruna vardığımızda Cumhurbaşkanımıza ‘Efendim müsaade buyurursanız bir Fatiha okuyabilir miyim?’ diye sordum. Tedirgin oldu. ‘Canım nereden icap etti şimdi bu? Biz laikiz. Ne münasebeti vardı böyle bir teklifin?’ dedi

7. Kenan Evren

Kenan Evren

İmam Hatip okullarında iyi eğitim veriliyor. O çocuklardan zarar gelmez. Türkiye, laikliği dinsizlik olarak algılamış, yanlış tatbikatlar yapmıştır. 1930'lardaki laiklik anlayışını yanlış olarak görüyorum.

8. Turgut Özal

Turgut Özal

-Cumhurbaşkanı Oldum Diye Namazı mi Terkedeceğim ?

9. Süleyman Demirel

Süleyman Demirel

Akıl ile vahiyin karşı karşıya gelmesi hadisesiyle ben 30 yıl uğraştım. Ayetlerin yerini neden pozitif hukuk almıştır? Aldığı takdirde İslam'dan uzaklaşılmıyor... 'Meseleyi akıl istikametinde teyit edin' diyor, büyük din alimleri. Bir büyük alim, 'din hürriyetinin en büyük düşmanı taassuptur' diyor. Dini taassuptan kurtarmanın yolu da laikliktir. Laiklik, bir devletin çağdaşlaşmasını teyit eden en önemli olaydır.

10. Ahmet Necdet Sezer

Ahmet Necdet Sezer

Laiklik, din ve inanç özgürlüğüne indirgenemez. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sosyal, siyasal, hukuksal, ekonomik ve toplumsal temelinde laiklik ilkesi vardır. Tüm ilke ve devrimler, başka bir deyişle Atatürkçü Cumhuriyet laiklik ilkesine dayanmaktadır."

11. Abdullah Gül

Abdullah Gül

Bu cumhuriyet döneminin sonudur. Ankara nüfusunun yüzde 60’ı gecekondularda yaşıyorsa, laik sistem iflas etmiş demektir ve biz kesinlikle onu değiştirmek istiyoruz.

12. Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan

Hem laik hem müslüman olunmaz. Ya müslüman olacaksın ya laik.İkisi birarada olunca ters mıknatıslanma yapar. mümkün değil, ikisi birarada olamaz

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir