9 Kadın İsmi Kategorisi ve Erkeklerde Yaptığı Çağrışımlar

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Bu içerik de tıpkı erkek versiyonunda olduğu gibi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kesinliği olmayan, tamamen genellemeden ibarettir. Şimdi çıkıp "benim adım Janset ama taş gibiyim" demenin kimseye bir faydası yok. Eminiz ki hepiniz ateş gibi, su gibi, çiçek gibi kızlarsınız ama bize de böyle geliyor işte ne yapalım.

1. "Arkadaşlık" çağrıştıran isimler.

Lisede, üniversitede, mahallede duyulduğunda arkadaşlık duygularını kamçılayan, oturup sohbet etme isteği uyandıran, çoğunlukla yaygın isimlerdir bunlar. Ayşegül, Aylin, Aynur, Çiğdem, Bahar, Burcu, Ebru, Demet, Melike, Ezgi, Nihal,  Sezin, Sevgi, Serap, Yasemin, Filiz, Tülay, Yağmur, Seda, Esma, Sema, Feride, Canan, Arzu, Buket, Ece, Emel, Fulya, Özlem gibi ve içinde "gül" barındıran Gülcan, Gülsüm, Güler, Gülriz, Gülin, Gülçin, Gülben gibi isimler bu grupta yer alır. Bir Ebru'nun sevgilisi dışında herhangi birine arkadaşlıktan başka bir çağrışım vermesi mümkün değil gibi. (Ebru Şallı hariç, o pilates çağrıştırıyor bariz)

2. "Bu isme sahip kız kesin güzeldir" denen isimler.

İlk duyulduğunda erkeğin kafasında güzel bir surat, ince bir bel, güzel göğüsler canlandıran isimlerdir. Kız görüldüğünde bu fikirlerde oynama olsa bile ismin çağrışımı kesinlikle "güzel kız galiba?" şeklindedir. Merve, Ayça, Lâl, Ezgi, İlayda, Melisa, Ilgın, Işıl, İlke, İrem, Simge, Tuğçe, Arya, Çisil, Eylül, İris, Mısra, Beste, Öykü, Beren, Dora, Bihter, Sude, Nil, Ahenk, Sahra, Tara, Masal, Armina, Efsun, Parla, Hera gibi isimler bu grupta yer alır. Derin anlamları olan, yabancı isimmiş gibi duran isimler bu grupta yer alır.

3. "Ateş gibi yakıyor" denen isimler.

Erkek zaten çok sık seksi çağrışımlar alan bir cins olduğu için bir kadın isminin onda seksi bir izlenim bırakması pek zor değil. Genellikle bu durum kızın kendisiyle bütünleştiğinde daha yoğun kendini hissettirse de yine de ilk duyulduğunda erkekte seksi bir imajın oluşmasına sebebiyet veren kız isimleri vardır. Bunlar seksi bir kadına ait olmasının yanı sıra vurgusundaki, anlamındaki seksi nitelikler sebebiyle de bu çağrışımı yapabilirler. Banu, Alev, Didem, Dilara, Itır, Ayça, Jale, Pelin, Derin, Buse, Ahu, Kayla, Tuğba, Tuba, Bengü, Rana, Ece, Su, Ada, Irmak, Melis, Gizem, Destina, Tutku, Kumsal, Harika, Yaprak gibi isimler erkeklerde seksi çağrışımlar yaparlar.

4. "Samimi" bulunan isimler.

Belki erkeğin çocukluk arkadaşının belki en sevdiği kuzeninin, belki canının içi teyzesinin adı olduğu için erkekte samimiyet uyandıran, sahibi olduğu kişiye karşı güzel duygular beslemesine sebep olan isimlerdir. Nostaljik ve eski isimler bu gruba dahil isimlerdir. Zehra, Zeynep, Betül, Figen, Emine, Mine, Nur, Açelya, Ahsen, Başak, Begüm, Birsen, Aynur, Biricik, Cansel, Candan, Ceyda, Dilek, Doğa, Fatma, İlknur, İnci, Sevim, Özge, Şule, Yeliz, Cemre, Hazal, Nisan, Ayşen, Burçak, Burçin, Kumru, Duygu, Perihan, Esin, Hülya, Funda,  Rüya, Nalan, Suna gibi isimler bu gruba dahil olan isimlerdir.

5. Kişiyi uzak durmaya iten isimler.

Rahatsız edici bir tınısı bulunan, erkekleri kıza yaklaşmaktan alıkoyan, "ulaşılmaz" hissiyatı veren, çoğunlukla çok nadir bulunan, bilinmezliğinden dolayı muamma yaratan isimlerdir. Tümay, Şeniz, Vildan, Yakut, Melda, Yudum, Yosun, Zümra, Pemra, Salkım, Oskay, Rezzan, İmge, Bike, Büyüm, Aşkım, Ahueda, Asena, Ülküm, Feza, Biricik, Deren, Dildar, Feris, Erna, Hilde, Jeyan, Lila, Mebruke, Neşve, Oylum, Tijen, Süsen, Zişan gibi isimler bu gruba dahil olan isimlerdir. Şenay, Hande, Gülşen, Arzum gibi isimler de bu isme sahip ünlülerden dolayı erkekleri uzak durmaya iter.

6. "Zeki kız" çağrışımlı isimler.

Okulun çalışkanı, güzel not tutanı, sınıfın birincisi gibi yakıştırmalara mazhar olan kız isimleridir. Okulda hiç tanımadığınız bir erkek sizden not istiyorsa bilin ki isminizi öğrenmiştir. Büşra, Kübra, Ayla, Aycan, Müjde, Müge, Azra, Bennu, Bilge, Aybike, Ceren, Derya, Nesrin, Devin, Dilber, Feyza, Gonca, Işıltı, İpek, İrem, İzel, Meltem, Kıvılcım, Meryem, Nihan, Neşe, Rabia, Öznur, Serpil, Saba, Türkü, Tilbe, Yeşim, Duru gibi isimler kızları zeki gösteren isimlere örnektir.

7. "Ailesi hakkında bilgi veren" isimler.

Bir ideolojiye, bir amaca uygun olarak konmuş. Ailesinin ve dolayısıyla kızın dünya görüşü hakkında bilgiler veren isimlerdir. Herkesin bildiği Eylem, Devrim, Deniz, Ülkü, Asena, Diren, Ecrin, Mihrimah, Afitap, Çığır, Birikim, Ekin, Emek, Mayıs, Evrim, Hazan, Nazlıcan, Piraye, Halide, Tayyibe, Sare, Sümeyye, Hafsa, Rümeysa, Nisa, Aleyna, İsra, Hayrünnisa gibi isimler kızın dünya görüşü hakkında çağrışımlarda bulunur.

8. "Evlenilecek kız" dedirten isimler.

Erkeklerde mutlu çağrışımlar yapan, yakın çevresinde mutlu evlilikler yapmış kişilere ait olan, olumlu çağrışımlı isimlerdir. Leyla, Nehir, Gamze, Cansu, Damla, Çağla, Defne, Elif, Aslı, Aslım, Ayşen, Candan, Çiçek, Mutlu, Meral, Nazlı, Reyhan, Selay, Seden, Sezen, Sevinç, Sıla, Seven, Seher, Pınar, Esra, Elçin, Beyza, Çisil, Asuman, İclal, Lale, Kezban, Saadet, Sibel, Şermin, Vesile, Vildan gibi isimler bu grupta yer alır.

9. "Çağrışımsız" isimler.

Yaygın olarak bulunan veya ilk defa rastlanan, anlamı kestirilemeyen, ebeveyn isminden türetilmiş isimler erkekte herhangi bir çağrışımda bulunmaz. Bunlara en güzel örnekler Büge, Rüveyda, Gümüş, Altın, Sonay, Songül, Tansu, Petek, Pırıl, Olcay, Lerzan, Övünç, Gökben, Ceylan, Birim, Cemile, Fidan, Feray, Gün, İlma, Janset, Lamia, Mehtap, Mehveş, Türkan, Yüksel, Zühre, Nülüfer, Pakize, Maide, Mukaddes, İffet, Havva, Kader, Kevser gibi isimlerdir.

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bburcubilgin

Abuk subuk bir şey ama 7. maddeye katılıyorum. Ailesi hakkında bilgi veriyor gerçekten. Şahsıma gelince iki ismime ayrı ayrı kişilik kategorisinde yorum yapıldığından bilemiyorum artık bi şey :)

bayan-poh-

HİLAL milliyetçi diye mi yazmadınız zalım editörler....

deniz-sahin-sariaydin

Benim adım da yok :S

tugce-akbas

Bu isme sahip kız kesin güzeldir kategorisi iyiymiş :)

lahme

Külliyen yalan

Başlıklar

AltınEbru ŞallıGülşenSeksiSıla
Görüş Bildir