Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

7 Maddede Hayvanlar Üzerinde Yapılmış Acımasız Deneylerin En Ünlüsü: Çift Başlı Köpek Deneyi

 > 
2.7bPAYLAŞIM

Bilimin en büyük sorunlarından biri de, nerede durmak gerektiği olmalı. Bilim için ne kadar ileri gidilebileceği, bugün bile akademik çevrelerde en çok tartışılan konuların başında geliyor. İnsanlığın sözde bilimsel ilerleme hırsından, en çok zararı da ne yazık ki yine deneylerde kullanılan hayvanlar çekmiştir.

Sovyet Bilim Adamı Demikhov

Tarihte organ nakli denilince akla ilk gelen isimdir Vladimir Demikhov. Sovyet bilim adamı 1930´larda ve 1950´lerde yaptığı çeşitli organ nakilleri ile özellikle de köpek başı nakli ile tanınmıştır. Delilik ile dahilik arasında gidip gelen bu ünlü bilim adamının hayvanlar üzerinde yaptığı acımasız deneylerin en ünlüsü şüphesiz çift başlı köpek deneyidir.

Deney Öncesi Hazırlıklar

www.bilimsokak.com

Dr. Demikhov çalışmalarına bir köpeğe yapay kan pompalayıcısı takarak başlamıştır. Ardından bir köpeğin göğsüne ikinci bir kalp takarak devam etmiştir. İkinci kalp için akciğerin bir bölümünü çıkarmıştır. İkinci kalp ritmini koruyarak orijinal kalpten bağımsız atmaya devam etmiştir. Sürekli denemelerin ardından iki kalpli köpekler iki buçuk ay yaşayabilmeye başlamıştır.

Deney Başlıyor

Bir önceki deneyinden elde ettiği sonuçlar ile çift başlı köpek deneyine geçen Demikhov bu deneyde, bir köpeğin kafasını kesip başka bir köpeğe naklederek çift başlı bir köpek yaratma amacını gütmüştür. Demikhov ilk iş olarak bir köpek yavrusunun başını, ön ayaklarıyla birlikte yetişkin bir köpeğe nakletti. Nakledilen köpek yavru olduğu için yetişkin ev sahibi köpeğin kalbi iki başa da yeterli kanı pompalayabilmekteydi. Her iki baş da ayrı ayrı süt içebilmekte, hatta birbirlerinin kulaklarını ısırabilmekteydi.

Köpek 1 Ay Sonra Ölüyor

www.burakdursun.com

Zavallı iki hayvanın korkunç işkence ve acılar çekmesine sebep olan, patolojik bir ruhun eseri olan Frankenstein’in çift başlı köpek deneyi, köpeğin bir ay sonra ölmesiyle başarısızlıkla sonuçlanmıştır. O günün şartlarında yeni bir organı bedenin hemen kabul etmediği ve bağışıklık sisteminin yeni organı vücut kabul edene kadar geçici olarak zayıflatıldığının bilinmediği düşünüldüğünde yapılan operasyonun tarihi bir öneme sahip olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

Demikhov'un Çalışmaları Devam Ediyor

Dr. Demikhov´un bir başka çalışması kesilen bir köpek başına takılan yapay kalp ve akciğerle kesik başı vücutsuz bir süre hayatta tutabilmesidir. Kesik baş yapay aygıta bağlı haldeyken refleksleri çalışıyordu, ışığa ve sese tepki verebilmekteydi. Bu deneylerden insanlığın elde ettiği en önemli kazanımlardan birisi bedeninden ayrılan bir köpek kafasının suni yollarla bir süre boyunca hayatta tutulabildiğinin öğrenilmesi olmuştur.

Deney, Başka Deneylere İlham Oldu

Tüm bu çalışmalar Amerikalı cerrah Robert J. White´a ilham vermiş ve sonuçta da Dr. White maymunlarda baş naklini gerçekleştirmiştir. Uzun çalışmaları sonucunda bir maymunun başı başka bir maymunun gövdesine nakledilmiş ve hayvan bu şekilde yaşayabilmiştir. Gelecekte insanların ciddi vücut yaralanmalarında uygun beden bulunana kadar geçici olarak bu yönteme başvurulabileceği öngörülebilir. Başka bir alternatif de; birden fazla organı hasar görmüş veya felç geçirmiş insanların başlarının, sağlam bir vücuda nakledilebilmesidir.

Sırf Kafa Halinde Yaşayan Bir Canlı Ne Düşünür?

eksisozluk.com

Delilikle dahilik sınırlarında yaşayan Demikhov ile ilgili videoları izleyince yahut deney üzerine düşününce insanın psikolojisini bozabilecek şeylerle karşılaşabiliriz. Sırf kafa halinde yaşayan bir canlı, ya da başka birinin vücuduna bağlı yaşayan ve hareketler üzerinde kontrolü olmayan bir canlı neler düşünür? Neler hisseder?

Tüm bunlara rağmen bu deney organ naklinin mümkün olduğunu gösteren ilk çalışmadır ve bilim tarihi için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Peki sizce bu olay sadist bir bilim adamının canice uygulamaları mı yoksa dahi birisinin attığı önemli bir adım mı?

Bilim içinse her şey mübahtır.
Ne olursa olsun, kabul edilemez.
Yapılması lazımdı, yapıldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
harun-ozdemir1

Cani acımasız adam :(

domatess

o yapmasaydıbiri yapardı illa bişi diyemicem şimdi adama

fatih-serbes

Bazı insanların bu deneylerden yararlanıp beyin nakli yaptırmaları gerekiyor. Hiç yoktan beyinleri olur. Arkadaşım senin annen baban kardeşin çocuğunun ilerde bi gün organ yetmezliğinden ölmesini engeliyen deneylerin başlangıcı bunlar. Bunlar olmasa bu insanlar ırgan yetmezliğinden ölecek. Büyük ihtimalle senin etrafında böyle biri yok. İlerde çoluğuna çocuğuna denk gelirse bu adamlara şükredeceksiniz.

mehmet-yilmaz24

Katettiğimiz her yeni tıbbi ilerlemeyle insan popülasyonunu artıyor. Bu artışın getireceği sorunlar malum. Göç edecek başka gezegen (şimdilik) olmadığına göre savaşacağız. Yani deneyler yapıp popülasyonumuzu artırmak mı ( diğer canlılara zarar vererek) akıllıca yoksa kendimiz de dahil bütün canlılığı doğal seçilime bırakmak mı?

kubra-kbra

oy verirken 'yapılması gerekiyordu yapıldı' seçeneğinin en yüksek olacağını düşünmüştüm , yorumları okuyunca gerçekten şok oldum.Bizim ülkemizde bi 100 yıl daha bilim gelişmez .Öyle cahilce yorumlar gördüm ki bunu yazanlar ya lise terk ya da tıpla biyolojiyle yakından uzaktan alakası olmayan insanlar. Ha bu arada eğer hayvanlar yerine insanların kullanılması gerektiğini düşünüyorsanız bilim insaları sizi seve seve kabul eder merak etmeyin. gerçeklere dönecek olursak; burada olumsuz yorum yapan insan sayısı kadar bile ülkemizde kadavra sayısı olmadığını belirtmek isterim. yok ne insan ne hayvan hiç biri kullanılmasın diyorsanız yerimizde saymaya devam ederiz ama hastalandığınızda hastaneleri meşgul etmeyin lütfen, en basit aşı bile hayvanlar kullanılarak bulunmuştur çünkü.

aden-lacin

mesela sizinde insanlıkla alakanız yok.deneylerde ,zarar vermekten,zevkine öldürmekten,sahip olmak zorunda olan; olamayınca yoketmekten başka bi işe yaramayan insanlar kullanılabilir mesela.insan türü ,hayvanlar sayesinde bulunan tedavi yöntemleriyle sürekli çoğalırken,diğer türler yokoluyor,örneğin 7 yıl içinde orangutan diye bir hayvan olmayacak,çünkü bizim çikolata yememiz gerekiyor,onlar için hayati değeri olan palm yağı bize daha çok lazım, çünkü biz insanız.bulunan tedavi yöntemleri hayvanlar üzerinde kullanılmıyor bile.en basit çene kırığında bile hayvanı uyutuyorlar.deney hayvan üzerinde yapılıyorsa tedavi de ilk önce hayvana yapılsın.siz canavarlaşarak ilerlemeye devam edin,biz böyle cahil cahil iyiyiz.

neslisah-karaagac

Aden aldım yorumunu.

kubra-kbra

ilk cümleniz sizin kendi fikriniz beni bağlamaz . ikinci cümlenize gelirsek ; deneylerde insan kullanmak normal hayvan kullanmak vahşice öyle mi?zaten merak etmeyin gizlice insanların ,mahkumların kullanıldığı deneylerde yapıldı bu dünyada ve oldukça fazla çeşitleri var , şimdi masumca oldu mu ? 3. cümlenize gelelim ; Ben bilim den bahsediyorum çikolatadan kozmetikten bahsetmiyorum bilim, tıp, sağlık,. saptırıp kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın lütfen.4. ve sonarı ki cahilliğin sınırlarını zorlayan cümlelerinize gelirsek 'hayvan hastalıkları tedavisi ' diye bir şey duymadınız herhalde hadi onu duymadınız diyelim veterinerlik mesleğini icra eden inanlar orada hayvanlara masal okumuyor. Son cümleniz için ise şunu söyleyeyim EVET SİZ BU KAFAYLA DAHA ÇOK CAHİL KALIRSINIZ

aden-lacin

mesela bakın bu sayfadaki sayısız psikopatı deneylerde kullanabilirler, en azından verdiği zararı bu şekilde telafi edebilirler belki.ben normal insanların deneylerde kullanılmasından bahsetmiyorum anlamak istediğiniz şekilde anlıyorsunuz .çikolata ,kozmetik,bilim v.s.bunların tamamı insan menfaatini düşünüp hayvana zarar veren eylemler peşinde neticesinde.en basit kozmetik için bile yani hayvanların kesinlikle işine yaramayacak malzemeler,yine hayvanlar üzerinde test ediliyor.toplam 10 kedim var veterinerlere sizden daha fazla işim düştüğünden emin olabilirsiniz,kaza geçirip çenesi kırılan kedime uyutma teklif eden yard.dç.ler gördüm ben.hiç bir karı olmadığı için kediyi köpeği hayvandan saymayan,veterinerliği sadece asli bir maaş için yapan veterinerler gördüm.veterinerleri bilmiyorum ama şu an masal anlatan sizsiniz.insan menfaati için,hiçbir şekilde faydalanamayacağı tedavi yöntemleriyle delik deşik edilen,kesilen,mutasyona uğratılan hayvanlara yapılanlar ,affedilemez,mazur gösterilemez,bu ahlaksızlıktır,gaddarlıktır.

kubra-kbra

bak canım o, o veterinerlerin caniliğinden , bilim insanlarıyla bir ilgisi yok , eğer pisliğin tekiyseler ki her makamda böyle insanlar var maaş için çalışırlar , bırak hayvanlarla ilgilenmeyi insan hayatını bile hiçe sayarlar, bunu neden bilim insanlarına mal ediyorsun.söylediğim gibi mahkumları kullanan deneyler yapıldı zaten ve belkide bilmediğimiz yerlerde muhtemelen yine yapılıyor.Özellikle tıp bilimini kağıt üzerinde yapamazsın canlı vücudu gerekir tabi size göre her şey kolay , , hem veterinerlerle çok işim oldu diyosun hemde bilimin doğl yollarına karşı çıkıyorsun ,bu kadar sağlam görüşün varsa bilim için hayvanların kullanılmasını protesto edip veterinerlere dahi gitme çünkü veternerlerin hayvanlar için kullandığı aşılarda hayvanlar aracılığıyla bulundu denendi.

kubra-kbra

Bunu söyleyen insanlar protesto için ne doktora gitmeli ne veterinere,kendini doğal seçilime bırakmalı ,kendinin veya ailesinin bi hastalığı olunca hiç bir şey yapmamalı çünkü görüşü sağlam ve protesto ediyor . Nasıl ? yapabilir misiniz ? Bunu söylüyorsan dirini geçtim hiç değilse ölünü kadavra için bağışlamalısın. Psikopatlar kadavra için yeterli olmaz normal insanlarda bağışlamalı ama ülkemizde bağışlanan kadavra sayısı içler acısı.

aden-lacin

insanların ve hayvanların tedavi edilme hakkına karşı değilim ama (yaşama ümidi olmayan) hastaların,ömürlerini uzatmak için yapılan gereksiz müdahelelere karşıyım,tedavi için yapılan araştırmaların hayvanlar üzerinde yapılmasına karşıyım kübra hanım.ve insan olduğum sürece bu fikrim değişmeyecek.

kubra-kbra

'insanların ve hayvanların tedavi edilme hakkına karşı değilim' cümlesi söylediğiniz hiçbir şeye uymuyor.Kendinizle çeliştiniz. Deney yapılmadan tedavi bulmayı nasıl planlıyorsunuz.Deney için hayvanları kullanmak zorunludur dünyanın bütün psikopatlarını toplasanız da yeterli olmaz.Kısaca anlatmak gerekirse Hayvan vücudu=deney=aşı vs. = tedavi = tedavi hakkı .İYİ GÜNLER.

cem-palabiyik

7 yıl içinde orangutan diye bir hayvan olmayacak tan sonrasını okumadım doğal seçilim denilen bir şey var canım benim muhtemelen haberin vardır

Görüş Bildir