Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

7 Haziran Tarihinden Bu Yana Türkiye’ye Hakim Olan 16 Renk

 > 
89PAYLAŞIM

Bu ne şimdi? dediğinizi duyar gibiyim, demeyin. 7 Haziran seçimlerinden bu yana Türkiye’yi etkisi altına almış, sosyal medyadan, TV’den, gazetelerden, sokaklardan gözümüze gözümüze giren Türkiye renkleri mevcut. Hepsinin bize çağrıştırdığı bir şeyler, hepsinin anlattığı bir hikayesi var.

İşte çok da farkında olmadığımız, ama hepimizin bilinç altında bir şekilde kodladığı o renkler.

1. SGDF kırmızısı.

20 Temmuz 2015 tarihinde, Kobani’ye yardım götürmek için Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, Amara Kültür Merkezi’nde toplanan gençlerin arasına karışan bir canlı bomba 34 insanımızı aramızdan aldı. Bu patlama sonrasında ülkeye karanlık bir hava hakim oldu, bölgede yaşanan barış havası yerini savaşa bıraktı. Bu an aklımızda SGDF kırmızısıyla yer etti.

2. HDP moru.

7 Haziran seçimlerinde HDP’nin barajı geçerek, meclise 80 milletvekiliyle girmesi ülkede Türk demokrasi tarihi için bir dönüm noktası oldu. Seçimlere ilk defa parti olarak giren HDP’nin barajı aşması aklımızda HDP moru olarak yer etti.

3. Seçim zarfı kirli sarısı.

7 Haziran seçimlerinin beğenilmemesi üzerine, 1 Kasım’da tekrar seçime gidilmesi ve bu iki seçim arasında yaşadığımız kaos seçimleri aklımıza kazıdı. Ne gereği vardı, koalisyon olsaydı, vb. tartışmalar eşliğinde gittiğimiz seçimden aklımızda seçim zarflarının renkleri kaldı.

4. Son dakika kırmızısı.

Sosyal medyada, TV’lerde en çok gördüğümüz renklerden biri oldu. Sürekli yanıp sönen, sayfalardan taşan son dakika kırmızısını her gördüğümüzde yüreğimiz yandı, canımız acıdı, içimiz kan ağladı. Şüphesiz ki iki seçim arasının ve hatta bugünlerin en popüler rengi oldu son dakika kırmızısı.

5. Sputnik turuncusu.

Daha hayatımıza gireli çok olmadı ama Rusya ile aramızda yaşanan gerilimden dolayı Sputnik haber kanalının turuncusu hayatımızda yer etti bile.

6. Rus savaş uçağı mavisi.

Aynı krizin bize hediye ettiği bir başka renk ise, Türk uçağı tarafından düşürülen Rus uçağının rengi olan mavi. Her gün onlarca Rus uçağı mavisi görmek bu krizi unutmamıza bir türlü izin vermiyor. Bu maviyi her gördüğümüzde aklımıza sinirli bir Putin yüzü geliveriyor.

7. Tahir Elçi grisi.

Daha çok taze, 28 Kasım 2015 tarihinde, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki dört ayaklı minarenin önünde, tarihimize sahip çıkmamız gerektiğini anlatan Tahir Elçi, çıkan çatışmanın ortasında kalarak, henüz kimin silahından çıktığı bilinmeyen bir kurşunla katledildi. Son görüntülerinde üzerinde olan gri ceketiyle aklımızda kaldı bu değerli insan.

8. 1 Kasım turuncusu.

7 Haziran seçimlerinin beğenilmediğini söylemiştik, bunun üzerine yapılan 1 Kasım seçimlerinde ülke yine turuncuya boyandı. Uzun zamandır aşina olduğumuz bu turuncu, yine kendini gösterdi bize.

9. Aylan bebek kırmızısı.

Dünyanın yaşanan mülteci dramına tanık olmasını sağlayan, insanların sesini yükseltmesine sebep veren renk, Aylan bebek kırmızısı. Bodrum sahilinde, üstünde kırmızı tişörtüyle yatan cansız bedeni insanların sesini yükseltmesine, mültecilere kucak açmasına vesile olduysa da, ardından ölen onlarca bebek gösterdi ki bunlar da geçiciymiş.

10. Can yeleği turuncusu.

Mülteci krizinin, Ege denizine gömülen binlerin, çelme takılan insanların, bebeklerin, sahil güvenlik botlarının, vs. hepsinin toplandığı tek bir renk var, can yeleği turuncusu. Artık görmeye o kadar alıştık ki duyarsızlaştık resmen. Suriye’de yaşanan savaşın suçunun yüklendiği bu insanların dramına dünyanın bir çözüm bulamayışını hala izliyoruz. Son olarak Avrupa bu insanların başına bizi bekçi dikti, yine aklımıza can yeleği turuncusu geliverdi.

11. Dolar yeşili.

7 Haziran sonrası bir anda 3 liranın üzerine çıkmasıyla bize kriz zamanlarını hatırlattı dolar yeşili. Hala durulabilmiş değil, çünkü krizlerden başımızı kaldırmaya vakit bulamıyoruz.

12. Caillou sarısı.

Samanyolu TV grubunun önce dijital platformlardan, ardından da Türksat uydusundan atılmasıyla hayatımızda yeni bir renk peyda oldu, Caillou sarısı. Her ne kadar Caillou rengarenk giyiniyor olsa da, sarı tişörtü uzun süre sosyal medyayı fethederek hayatımıza aktı.

13. Koza ipek altın rengi.

Kayyım atanan Koza İpek grubunun önünden yapılan yayınlar, bina önünde yaşanan tartışmalar, kayyım ile çalışanların kavgaları derken Koza İpek grubu yazısının rengi olan altın rengi aklımıza kazındı.

14. Fuat Avni grisi.

kelamihalarsiv.files.wordpress.com

Gerek seçim öncesinde yazdıklarıyla, gerek seçim hileleri paylaşımlarıyla ve gerekse de seçim sonrasındaki twitleriyle Fuat Avni’yi unutmak mümkün olmadı. Ve tabii ki profil fotosuna hakim gri renkle hayatımızda yer etti kendisi.

15. Yarbay Mehmet Alkan Haki rengi.

Aslında şehit olan tüm askerlerimizin, polislerimizin rengi oldu. Kardeşinin tabutu başındaki isyanıyla bize “ateş düştüğü yeri yakıyor” dedirtti, hesap versinler diye bağırmasıyla gözlerimizi yaşarttı, terörün, savaşın ne kadar acı bir şey olduğunu, barışın önemini yeniden gösterdi.

16. 10 Ekim Ankara siyahı.

Ve son olarak 10 Ekim Ankara katliamı siyahı… Aslında rengarenkti ortalık, bir bayram havası vardı, barış diye haykıran, birbirinden güzel insanlar bir araya gelmişti ancak tahammül edemediler. O güzel insanları kalleşçe, adice aramızdan ayırdılar. Hafızamızda koskoca bir karanlık kaldı, Ankara siyahı diyoruz biz ona…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-meric-tensi

#2 Uzakdogu da mor Kraliyet - Imparatorluk ailesi rengidir, bizde de terorist rengi amk

paspalfilozof

Atatürk düşmanları seçim ile verdiklerini ''Kanımızı Dökerek'' geri aldılar yetmedi şimdi de ülkemizi politik diplomatik çıkmazlara sokuyorlar.Kendi rezaletlerini haber yapan Can Dündar'ı tutukladılar. Yüzde 49 umarım mutlusunuzdur çünkü öbür seçime kadar ne cumhuriyet kalır ne de bağımsız bir Türkiye.

w_are_u

hani Atatürk'ün ideali ilkeleri halkı halk tarafından seçilenlerle yönetilmesiydi. Atatürk halk hiç bir zümre elit vb tarafından yönetilemez demedimi. İnkilapların en büyük düşmanı Atatürkçü geçinen ezberciler dediğim zaman niye kızıyonuz.

tc-meric-tensi

Onu enerji bakanligina "atanan" Damat'a da soylesene sen.

w_are_u

Biz ne damatlar ne gelinler gördük kardeşim evet haklısınız ama erdoğan deyince tüylerim diken diken oluyor zevkten de değil ha yanlış anlamayın ama atatürk ve ilkelerini ağzına dolayanların halka seçimleri için küfretmesini de midem kaldırmıyor yukarıdaki arkadaş için demiyorum ama bunu yapanlar interneti sadece kendilerinin mi kullandığını sanıyor sen istediğin seçilmeyince halka söveceksin ve sonra o halkın senin istediklerini seçmesini bekleyeceksin yapmayın sırf erdoğan saplantılı muhalefet sayesinde bu adam bu kadar güç kazandı ve artık bu ülkede muhalefet sadece ve sadece erdoğanın hizmetinde çalışır oldu artık biraz silkinip kendine gelme zamanı gelmedimi

kevinmask

(Şikayet edildi)

ezgisen

hepimiz aynı b.kun lacivertinde boğuluyoruz ...

Görüş Bildir