Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Genel Bir Bakışla 64 Ülke Bayrağı Üzerindeki Dini Sembollerin Anlamı

 > 
1.6bPAYLAŞIM

Pew Araştırma Merkezi, 196 ülkenin bayraklarını analiz etti ve üçte birinin dini sembollere sahip olduğunu ortaya koydu. Pew, Türkiye bayrağını da bu gruba dahil etti. 

196 ülke bayrağından 64'ü dini sembol içeriyor. Bayrakların yüzde 48'i Hristiyan, yüzde 33'ü ise İslami semboller bulundurmaktadır.

1. Araştırmaya göre Hristiyan sembollerinin bulunduğu 32 bayrak, Avrupa, Asya, Pasifik ve Amerika ülkelerine ait.

Örneğin; Birleşik Krallık Bayrağı, İngiliz, İskoç ve İrlanda'yı koruyan azizlerin haçlarından oluşuyor. Avusturalya, Yeni Zelanda, Fiji, Tuvalu gibi İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri de bu bayrağın sembollerine kendi bayraklarında yer veriyor. İspanya, Yunanistan, Norveç gibi ülkelerin de bayrakları dini sembollere sahip.

2. Pew'e göre İslami semboller de Sahraaltı Afrika, Asya-Pasifik Bölgesi, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'dan 21 ülkenin bayraklarında mevcut.

Mesela Bahreyn bayrağındaki beş adet içgen, İslamın 5 şartını temsil ediyor. İslamiyet için önemli olan ay ve yıldız da, Cezayir, Tunus, Pakistan ve Türkiye ve daha birçok ülkenin bayraklarında yer alıyor.

3. Türkiye bayrağındaki ay ve yıldızın dinle ilişkisi

Pew dini sembol olarak kabul etse de, ay-yıldızlı bayrakla ilgili farklı bir inanış da var. Bu inanışa göre bayrak, 1448'de II. Kosova Savaşı'ndan sonraki gece, savaş alanında oluşmuş kan gölünün üzerinde gökyüzünden yansıyan hilal ve yıldızı anlatıyor.

4. Dini olmayan bir ay yıldız bayrak hikayesi de Singapur bayrağından. Zira bayraktaki hilal yükselen genç bir ulusu temsil ediyor, yıldızın beş köşesi de ülkenin ideallerini yani demokrasi, barış, kalkınma, adalet ve eşitliği temsil etmektedir.

5. Budist ve Hindu inanışını sembolize eden bayraklar

Hristiyan ve İslami inanışların egemen olduğu bayraklarda, azınlıkta da olsa başka inanışların da izleri taşınmaktadır. Araştırmaya göre Budist ve Hindu inanışı, 5 bayrağa yansımış durumda. Yahudilik ise sadece bir bayrakta kendini göstermekte ki o da tahmin edilebileceği gibi İsrail bayrağı. Bayraktaki yıldız, Davud yıldızı, mavi çizgilerin de Tallit adı verilen Yahudi dua şalını temsil ettiği söylenir.

6. Diğer inanışlar

Japon bayrağındaki kırmızı daire Hinomaru, yani Güneş, yani Şintoizmin simgesi, Uruguay ve Arjantin bayraklarındaki Mayıs Güneşi, İnka medeniyetinin Güneş Tanrısı İnti'yi simgeler. Aztek tanrısı Huitzilopochtli de Meksika bayrağında temsil ediliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaan-avci7

ulan her şeyi yapmışsınız ispanya yok ben ödevimi nasıl yapcam

kalipso

Türkler İslam'dan önce de ay-yıldız sembolünü kullanmışlardır. Keşke araştırsalarmış.

pudingcininevladi

Tebrikler! İnsanları aydınlattığın için bizden 5 Porsiyon Pilav kazandın!

kalipso

Teşekkürler, bu yobaz zihniyetleri aydınlatabildiysem ne mutlu bana (!)

pudingcininevladi

aynen pnp.heğpsi ülkyi bölmeye calisiyor. (!)

kalipso

kardeş zorlama istersen:(

serxan-hbk

turkiye musluman yobazlar haydid ef olun ateyis ulkenize ama ateyis ulke yok

xaxtolis

ay yıldız değil hilal yıldız aslında

tc-dogaya-donus

3.maddede Türkiye Bayrağı demişsiniz, benim bildiğim Türk Bayrağı??!!!

elalem

milleti nasıl da alıştırıyorlar zamanla. şimdinin çocukları Türkiyeli' kavramına, -olmayan kavrama- aşina olarak büyüyecek, ilerde de normal olanın bu olduğu zannedilecek. hiç birisi de aga bu ne iş: japonyalı, almanyalı,fransalı vb diye bişi yokken bizdeki Türkiyeli ne?...demiyecekler.

yunus.balimm

ben direk türk bayrağı diye okudum yorumunu farkedince dönüp bir daha baktım.Türkiye bayrağı yazıyormuş.

dark-tower

İsrail bayrağındaki çizgiler konusunda daha yaygın görüş Fırat ile Nil nehirleri olduğu, bu aradaki topraklara egemen olma ve yahudiliği yayma amaçları olduğu yönündeydi sanırım. kesin bilgim yok tabii

elalem

bende öyle biliyorum. ya işin komplosudur, yada görünenin arkasındaki gerçektir.

Görüş Bildir