Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

61. Doğum Gününde Edebiyatımızın Usta Yazarı Murathan Mungan'ın Dizelerinden 15 Şarkı

-
Abone ol

Edebiyatımızın büyük isimlerinden Murathan Mungan sadece şiirleriyle değil yazdığı oyunlarla ve öyküleriyle kendine has bir hayran kitlesi edindi. Bunların yanında Mungan'ın yazdığı dizeler de bestelerle buluşarak Türk Müzik Tarihi'nin unutulmazları arasına girdi. İşte usta şairin dizeleriyle dilimize pelesenk olmuş harika şarkılar.

Usta yazar gençken birçok yaşıtı gibi şarkıcı olmak ister, sesine güvenemeyince enstrüman çalmayı dener ama pek de sabredemez. Ancak Murathan Mungan'ın aklında bir şekilde müziğe girmek vardır. 

Mungan şiir ve şarkı sözünü ayrı birer tür olarak görür ve hali hazırda olan şiirleri yerine şarkılar için yazdığı sözler bestelenmeye başlar. Bunda daha önce müzikallerine yazdığı şarkıların da etkisi olmuştur.

Birçok söz yazdığı Yeni Türkü ile tanışıklıkları eski zamanlara dayanıyor. Mungan, Yunanca şarkılar söyleyerek müzik dünyasına giriş yapan gruba Türkçe sözlü şarkılar söylemeleri gerektiğini tavsiye eder. İlk başta bu öneriye sıcak bakılmasa da grup üyeleri 'Maskeli Balo', 'Telli Telli', 'Olmasa Mektubun' gibi peşi sıra gelen şaheserlerin büyüsüne dayanamaz ve bu öneriyi kabul eder.

1. Yeni Türkü - Maskeli Balo

2. Nükhet Duru - Aşk Yeniden

3. Nükhet Duru - Hançer

4. Yeni Türkü - Fırtına

5. Nükhet Duru - Bir Tek Sevgili

6. Hümeyra - Dönmek

7. Candan Erçetin, Yeni Türkü - Çember

8. Yeni Türkü - Olmasa Mektubun

9. Yeni Türkü - Terk Eden

10. Yeni Türkü - Telli Turna

11. Zuhal Olcay - Bir Kadın Nasıl Döner Köşeyi

12. Serdar Ateşer - İstemeyerek

13. Yeni Türkü - Sesler Yüzler Sokaklar

14. Nükhet Duru - Dağınık Yatak

15. Gülden Karaböcek - Otel Odaları

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
horusunsozu

Hayır anlamadığım, hiçbirşey üretemeyen (bende dahil olmak üzere (üretemeyenlere yani) insanlar böylesine güzel işler çıkaran insanlara neden TOP yakıştırması yaparlar ki... Saygı gösterin accık. Umarım bunu okuduktan sonra bu güzel paylaşımın altına O yorumlar gelmez...

Görüş Bildir