Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

6 Yıldır Vietnam'da Yaşayan Snezhana'nın Anlattıklarını Duyunca Çok Şaşıracaksınız!

37PAYLAŞIM

Vietnam, pek çok turistin gözdesi ve her yıl dünyanın dört bir yanından turist akımına uğrayan, henüz ileriye ya da geriye gitmemiş bir ülkedir. Zaten ülkenin, milyonlarca insanı kendine çeken ayrı bir cazibesi, lezzetli tatlarla dolu bir mutfağı, gezilecek eşsiz yerleri ve konforlu otelleri var. Yine de biz ileride oraya gidecek arkadaşları uyaralım, bazı adetleri size ilginç gelebilir.

Ama kabul edelim, bunlar yerel cazibenin bir parçası... 😏

1. Yeni insanlarla tanışmak biraz zor olabilir.

Ülkede yeni biri ile tanıştığınız zaman biraz zorluk yaşayabilirsiniz. Çünkü ülkenin %40'ı Nguyễn soyadına sahip ve neredeyse % 11'inin de soyadı Trần.

2. Kişisel alanınızı unutun...

Snezhana, “Vietnam'da kişisel alan diye bir şey yok” diyor. Eğer Vietnam'da bir toplu taşıma aracına binerseniz yanınızın dolması çok büyük bir ihtimal, sizden sonra binecek kişi başka yerler olsa da gelip yanınızda bulunan koltuğa oturacaktır. Evlerin girişindeki kapılar standarttır ve eğer onları kapatırsanız, komşularınız sizi merak edecektir. Evlerin çoğunda perde bulunmaz onun yerine boydan boya büyük pencereler vardır. Ve eğer Vietnamlı biri ile konuşursanız onun size bir sır verecekmiş gibi yaklaşması çok normal, çünkü kişisel alan diye bir anlayışları yoktur.

3. Rahatsız edici sorulara hazırlıklı olmalısınız.

Yaşınız hakkında ya da sahip olduğunuz para miktarı hakkında konuşmak, bir Vietnamlı için kesinlikle normal konular arasındadır. Mesele şu ki, orada yaşayan insanlar bu konuların, konuşmayı canlandırabileceğine ve karşınızdaki kişinin size ve hayatınıza ilgi gösterdiğinin iyi bir işareti olduğuna inanmaktadır.

4. Daima "Evet!" derler.

Vietnamlılar karşılarındaki insana "Hayır" demeyi sevmez. İsteğiniz karşınızdaki kişi için net değilse, başını sallar ve cevap olarak “evet”i tekrarlamaya devam eder. Bu durumlarda Snezhana'nın size verebileceği en iyi tavsiye, kişinin tepkisine yakından dikkat etmektir. Genellikle garip bir gülümseme anında yanlış bir anlaşılma olduğunu gösterir.

5. Zaman kavramı onlar için çok farklıdır.

Vietnam'da dakiklik kesinlikle ulusal karakterin bir parçası değildir. Bir Vietnamlı size “5 dakika sonra” ya da “yarın için” bir şey yapmaya söz verdiyse, bu sözün yerine getirilmesinin süresiz olarak ertelenmesi muhtemeldir.

6. Sokaklarda dolaşırken şaşırtıcı şeyler ile karşılaşmaya hazır olun!

Eğer Vietnam'a giderseniz, birçok sokak kafesinde insanların masaların altına ya da caddeye çöp atmaları gerçeğine hazır olun. Son zamanlarda, birçok kafe sahibi bu insanlarla uğraşmak için özel çöp kutuları koydu. Ve en kötüsü çoğu turist, sokaklarda hemen hemen her yere idrar yapan yerli halktan erkeklerin davranışlarına şok oluyor.

7. Siyah dişler, bir güzellik işaretidir.

Sadece 100 yıl önce, zifiri siyah dişler Vietnamlı kadınların ana güzellik özelliklerinden biriydi. Bunun nedeni, dişlerin kapkara olmasının küfürlere karşı koruyabileceği ve kötü gözleri temizleyebileceği yönünde yaygın bir inanış olmasıydı... Beyaz dişlere sahip olmak oldukça uygunsuzdu. Bugün bile siyah dişleri olan yaşlı Vietnamlı kadınlarla tanışabilirsiniz.

8. Soluk cildin çok çekici olduğunu düşünürler.

Asya'daki birçok ülkede olduğu gibi, Vietnamlı kadınlar da soluk cildin çok çekici olduğunu düşünüyor. İşte bu yüzden güneşten fazlaca saklanıyorlar. Dışarısı çok sıcak olsa bile, genellikle kıyafetlerinin üstüne bir önlük, uzun eldivenler, maskeler ve uzun kollu gömlekler giyerler. Bu maskeler ayrıca başka önemli bir işlevi de yerine getirir: Motosiklet veya bisiklet sürerken insanları tozdan korur.

9. "Bir erkeğin uzun tırnakları varsa bu, tarlalarda ya da düşük ücretli bir işte çalışmasına gerek olmayacak kadar maddi gücünün olduğu anlamına gelir."

10. Vietnamlılar hareket eden hemen hemen her şeyi yerler...

Snezhana, "Vietnamlılar,  yarasalar, köpekler, sıçanlar, fareler, timsahlar, kaplumbağalar, yılanlar, vatozlar ve hatta gelişmekte olan ördek embriyolarını bile yerler." diyor. Bununla birlikte, en yaygın gıdaları, birçok farklı şekilde pişirilmiş pirinçtir. Ayrıca hemen hemen her öğüne süt, et ve şeker katarlar. Bir de 9 ay boyunca güneşte kalan balıklardan yapılan Nuoc Mam isimli soya sosunu unutmamak gerek.

11. 2003 yılında sentetik polimer banknotlar, pamuk banknotların yerini aldı.

Bu banknotlar, ıslanabiliyor ve paran için endişelenmiyorsun. Ayrıca Vietnam'ın, banknotlarında bulunan farklı şekiller eski Sovyetler Birliği ülkeleri ile olan iyi ilişkilerini gösteriyor.

12. Vietnamlılar spor için büyük bir aşka sahipler.

Onlarda özellikle popüler olan sporlar futbol ve voleyboldur. Yerel voleybol da, klasik voleybola göre farklı olan sadece tek bir istisna vardır: Bacaklarını kullanarak oynamak zorundalar.

13. "Huzursuz olmamak için çabalarım." bu cümle Vietnam'daki yaşam tarzının özeti olabilir.

Onlar kendilerinin yargıcıdır. Şöyle ki her öğlen saat 12.00'de Vietnam'da 3 saatlik bir öğle uykusu başlar. Yerlerde uyku tulumları içinde insanlar görürseniz şaşırmayın diye söylüyoruz. Vietnam'da insanlar genellikle sabah saat 5-6 civarında uyanırlar ve öğlene kadar işlerinin çoğunu bitirmiş olurlar. Ayrıca şehirler arası yolculuklar içinde ranzalı otobüsler mevcuttur. Uykuya çok düşkün bir ülke anlayacağınız. 💤

Siz de bizim gibi şok oldunuz mu?

Bizce çok ilginç özellikleri olan bir ülke...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baser-murat

3 KEZ VİETNAMDA BULUNDUM. ÇOK İYİ DOSTLARIM VAR. HER ZAMAN ARKADAŞLARIMIN EVİNDE KALIRIM OTELDE HİÇ KALMADIM. BENİ YİYEN OLMADI. HERŞEYİ YİYOR DEMELERİ BİRAZ AĞIR OLMUŞ. ELBETTE FARKLI KÜLTÜR FARKLI YİYECEKLERE SAHİP. FAKAT HERŞEYİ DE YEMEZLER. BAZI BÖLGELERDE KÖPEK YENDİĞİNİ YILAN YENDİĞİNİ DUYDUM FAKAT DEK GELMEDİM. GENELLİKLE PRİNÇ LAPASI. NODDLE. GELENEKSEL OTLARLA YAPILMIŞ ÇORBALAR. FARKLI YEMEKLER. YAĞSIZ TUZSUZ. DOMUZ VAZGEÇİLMEZLERİ ELBETTE.

bilal-senturk

BU SAYFADA YORUM YAPANLARDAN BİRİ VİETNAMDA HAREKET EDEN HERSEYİ YİYORLARMIŞ DEMİŞ BUNA İNSANDA DAHİLMİ DEMİŞ BU KONUDA CEVAP VERİLDİMİ BU KONUDA MALUMATI OLAN VARMI

hiddentaehyungie

hareket eden her şey demişken...insanları da yiyorlar mıdır?ve ben vietnam'daki cover gruplarını çok seviyorum,adamlar mükemmel dans ediyor

gzm-ynklr

Ateizm oranlarında araştırmalar ayrıca dünyanın sıralamada 2. ateist ülke olduğunu söylüyor

selimkazak

nayn...

Görüş Bildir