Görüş Bildir
Haberler
6 Saatlik Kesintinin Nedeni Açıklandı! Instagram, Facebook, WhatsApp Neden Çöktü?

6 Saatlik Kesintinin Nedeni Açıklandı! Instagram, Facebook, WhatsApp Neden Çöktü?

Batuhan
05.10.2021 - 08:36

Dün akşam saatlerinde milyonlarca kullanıcıyı etkileyen dev sosyal medya kesintisi yaşandı. Kullanıcılar tam 6 saat boyunca Instagram, Facebook ve WhatsApp uygulamalarını kullanamadı. Uygulamalar 6 saat sonrasında bölge bölge düzeldi. Peki, Instagram, Facebook ve WhatsApp neden çöktü, erişilemedi? 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Milyonlarca kullanıcıya sahip olan uygulamalara dün akşam saat 18.44 sularında erişilemedi. Kullanıcılar kısa süreli çöküş olduğunu düşünürken sorunun düzelmesi saatleri aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook kesintinin nedeni hakkında ilk defa konuştu. Şirket 1.5 milyar kullanıcının verilerinin çalındığı iddialarına da son noktayı koydu.

TSİ ile 18.44'te başladı

TSİ ile 18.44'te başladı

Sosyal medya platformları Instagram, Facebook ile anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yaklaşık 6 saatlik erişim probleminin ardından tekrardan kullanıma açıldı.  Web sitelerinde gerçekleşen sorunlarına ilişkin anlık bilgiler sağlayan 'Down Detector' internet sitesi, dünya genelinde yaşanan sorunun TSİ ile 18.44'te başladığını açıklamıştı.

Peki neden çöktü?

Peki neden çöktü?

Söz konusu soruna ilişkin her üç sosyal medya platformunu da çatısında barındıran Facebook'un İletişim Direktörü Andy Stone, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, 'Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde bir sorun olduğunun farkındayız. Mümkün olan en kısa sürede her şeyin normale dönmesi için çalışıyoruz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.' ifadesini kullanmıştı. Stone, söz konusu uygulamalara hangi ülkelerde erişim sorunu yaşandığına ilişkin detay ise paylaşmamıştı.

Facebook, Instagram ve WhatsApp sunucularında yaklaşık 6 saattir devam eden problem giderilerek 01.30'da tekrardan erişime açıldı. Facebook'tan kesinti ile ilgili yapılan resmi açıklamada 'Şu anda açıklığa kavuşturmak istiyoruz, bu kesintinin temel nedeninin hatalı bir yapılandırma değişikliği olduğuna inanıyoruz' sözlerine yer verildi.

Başka bir deyişle Facebook, erişim sorununa neden olan şeyin şirket için bir hata olduğu ihtimali üzerinde durduğunun altını çizdi. Aynı açıklamada 'Ayrıca, bu kesinti süresinin bir sonucu olarak kullanıcı verilerinin güvenliğinin ihlal edildiğine dair hiçbir kanıtımız yok' ifadelerine yer veren sosyal medya devi, 15 milyar kullanıcının verilerinin çalındığı iddialarına da son noktayı koydu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
36
27
11
10
8
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
mosso

facebook , instagram neyse de sana bir şey olmasın Onedio :)

mosso

(75x250)x8 + 1000x8= ? 8 saat çalışarak ne paralar kazanıyorlar ..

mavibiyik

yine biseyler oluyo da hadi neysss.