6 Kişilik Bir Aile ve Yatıya Kalan 2 Çocuğun Vahşice Katledildiği, Gizemi Bir Türlü Çözülemeyen Villisca Axe Cinayeti

-

Iowa eyaletinin küçük bir şehri olan Villisca’da bugüne dek eşi benzeri görülmemiş bir olay gerçekleşti. 1912 yılının sıcak bir yaz gecesinde evlerinde huzurla uyumakta olan Moore ailesinin tüm fertleri, kimliği belirsiz bir kişi tarafından baltayla katledildi. Yaşadıkları sevimli beyaz ev, bir anda 6 kişilik bu aileye ve yatıya kalan 2 çocuğa mezar oluverdi...

Moore ailesinin vahşi bir cinayete kurban gittiği gün, takvim yaprakları 10 Haziran 1912 tarihini gösteriyordu.

Başlarına geleceklerden habersiz bir şekilde huzur içinde odalarına çekilen Joe ve Sarah Moore, büyük ihtimalle yarın ne yapacaklarını konuşup uykuya dalmışlardı. Joe ve Sarah üst katta kalıyordu, dört çocuğun odası aşağıdaydı ve o gece çocukların oyun arkadaşı Stillinger kardeşler de Moore'ların evinde yatıya kalmışlardı.

Yaşadıkları yerde herkes birbirini tanıdığı için geceleri kapıları kilitlemeye gerek duymuyorlardı.

Ancak bu alışkanlıklarından haberdar olan biri, o gece elini kolunu sallayarak evlerine girmişti. Bir elinde gaz lambası diğerinde ise balta olan bu yabancı, çocukların olduğu katı pas geçip doğruca Joe ve Sarah’nın odasına ilerledi. Oradaki işini bitirip çocukların odalarına ve alt kattaki misafir odasına girdi ve sonra geldiği gibi sessizce evden çıktı. Çıkarken kapıyı arkasından kilitlemişti...

Ertesi gün, ölüm sessizliğindeki 'Moore Evi' komşuların dikkatinden kaçmadı. Bir şeyler olduğundan şüphelenip Joe’nun kardeşine haber verdiler.

Joe, kendi anahtarıyla kapıyı açınca akıl almaz bir manzarayla karşılaşmıştı. Evdeki 8 kişi öldürülmüştü, üstelik cesetleri tanınmaz hale gelmişti. Joe’nun kafasına baltayla en az 30 darbe indirilmişti, bu darbeler yüzünden yüzü kanlı bir ‘çıkıntı’dan başka bir şey değildi. Sarah ve çocukların durumu da hemen hemen aynıydı.

Katil, cinayetlerin ardından bazı ritüeller gerçekleştirmişti.

Joe ve Sarah’nın yüzlerini çarşafla, çocuklarınkini ise kıyafetlerle kapatmıştı. Evde bulunan ayna ve pencerelerin tamamı ise havlu ve kıyafetlerle örtülmüştü. Ayrıca oturma odasına çiğ halde iki parça domuz pastırması ve anahtarlık bırakılmıştı. Katilin muhtemelen elindeki kanı yıkamak için kullandığı içi su dolu bir kap ise odanın bir köşesinde duruyordu.

Cinayetleri kimin işlemiş olabileceğine dair pek çok iddia ortaya atıldı. Şüphelilerden biri Joe ile rekabet halinde olan yerel bir iş adamıydı.

Frank Jones adlı bu adam, Joe’nun eski işvereniydi ve yedi yıl boyunca birlikte çalışmışlardı. Ancak yedi yılın sonunda Joe Frank’in yanından ayrılıp kendi işini kurmuş ve ona rakip olmuştu. Ayrıca Joe ile Frank’in gelini arasında yasak bir ilişki olduğuna dair dedikodular vardı. Moore ailesini tanıyanlar, Frank ile Joe’nun iyi anlaşamadıklarını ancak bunun sekiz kişiyi katledecek denli büyük bir durum olmadığını söylemişlerdi.

Bir başka şüpheli ise Lyn George Jacklin Kelly adlı bir göçmendi.

Lyn Kelly’nin akıl sağlığının yerinde olmadığı ve daha önce cinsel saldırılarda bulunduğu biliniyordu. Bütün şüpheler Kelly’nin üzerinde toplanmıştı. Hatta polis soruşturması sırasında Kelly, Villisca’da olduğunu ve sabah erkenden şehirden ayrıldığını itiraf etmişti. Kelly bir solaktı, cinayetin işleniş şekli göz önünde bulundurulduğunda katil de bir solaktı.

Kelly, Moore ailesini daha önce kilisede izlemişti. Ayrıca eve yakın bir çamaşırhanede Kelly’e ait kanlı elbiseler de bulunmuştu.

Anlayacağınız, bütün deliller Kelly'i işaret ediyordu. Bir noktadan sonra Kelly cinayetleri işlediğini itiraf bile etti, buna rağmen çıkarıldığı mahkemede suçsuz bulundu. Peki, Kelly suçlu değilse cinayetleri kim işlemişti? Bu cinayete benzeyen birkaç cinayet daha işlendi, ancak katillerin aynı kişi oldukları kanıtlanamadı. Vahşi bir cinayete kurban giden Moore ailesinden geriye ise bir tek hayaletli olduğu söylenen evleri kaldı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
solivagant

anlamadığım kelly itiraf ettikten sonra mahkemede nasıl suçsuz bulunmuş

deen-tharkuho

Enteresan bir olay ve failinin bulunamaması ayrı bir enteresan

Görüş Bildir