Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

500 Yıllık Donmuş Kızın Hikayesi

-

15 yaşındaki bu İnka kızın takma adı "bakire"dir.
Donmuş bedeni 1999 yılında Arjantin'deki 6.739 metre yüksekliğindeki Llullaillaco yanardağında tesadüf eseri bulundu.

Kız, kendi halkı tarafından seçilmişti, Tanrılarla yaşayacağına inanılmıştı.
Kabilesinin batıl inançları nedeniyle dağ tanrılarına bir kurban olarak verilmişti.

Kızın bedeni dağın zirvesinde çok iyi korunmuş ve sanki daha dün ölmüş gibi.
Ama aslında zavallı kız 500 yıl önce ölmüş.
Bilimadamları saçlarındaki proteinler üzerinde incelemeler yaparak kızın ölmeden önce nelerle beslendiğini anlamaya çalıştılar.
Bulgulara göre; kurban edilmeden 1 yıl boyunca iyi bir şekilde beslenmiş, kurutulmuş lama eti gibi elit gıdalar verilmiş, hatta kilo bile almış. 
Ayrıca kıza bol miktarda kokain tükettirilmiş.

İnkalar Capacocha ritüeli kapsanımda tanrılara sunmak için “kusursuz insanı” temsil ettikleri için kurban olarak çocukları seçerlerdi.
Bu çocuklaı evlendirirler, kutsarlar ve daha sonra da onları yüksek dağlara çıkarıp tırmanış boyunca coca yaprakları ile beslerler ve sarhoş edici ve yatıştırıcı bir içki içirirlerdi.

Çocuklar yeterince sarhoş olduğunda bir inka rahibi tarafından boğularak veya kafaya darbe indirilerek öldürülürlerdi.
Bazense yalnızca soğuktan donmaya bırakılırlardı.

500 yaşındaki kızı inceleyen bilim adamları kızın donmuş dudaklarından aldıkları örnekler sonucunda bakteriyel bir enfeksiyonunun olduğunu keşfettiler.
Tüberküloz benzeri bir hastalığı vardı.
Araştırmacılar, bu bakteriyi keşfetmiş olmakla günümüz hastalıklarından bazılarına ve hatta gelecekte karşılaşabileceğimiz bazı hastalıklara çözüm bulabileceklerini düşünüyorlar.

Belki 500 yıl önce bu kız boşuna kurban gitmemiş olabilir. Onun kurban edilmesi günümüz modern insanlarının bazı hastalıklardan kurtulmasına yarayabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir