Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

5 Yılın Ardından Pasaportlar Yine Değişiyor

 > 
388PAYLAŞIM

Türkiye’nin Schengen uyumlu yeni pasaportlar konusunda AB ile bir proje hazırladığını belirten Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, yakında yeni pasaportlar için ihaleye çıkılacağını belirterek, "Yeni pasaportlarımız ile bazı Avrupa Birliği üyelerinden daha yüksek güvenlik standartlı pasaportlara sahip olacağız" dedi. Koru, pasaport cüzdan ücretlerinin de vatandaşlar tarafından ödeneceğini söyledi.

Pasaportlar en son 2011 yılının Haziran ayında değişmişti. 

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'ya konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, yeni pasaportun çipinde parmak izi ve diğer bilgilerin yer alacağını söyledi.

Koru, "Beş sene önce değişen pasaportlar AB’ye uyumlu denmişti. Şimdi neden yeniden pasaport değişiyor?" sorusunu ise şu şekilde yanıtladı:

'Pasaport cüzdan ücretleri vatandaşlar tarafından ödenecek, yeni pasaporta geçiş süreci AB tarafından finanse edilecek'

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru

"O pasaportlar 5 sene önceki güvenlik sistemine göre hazırlanmıştı. Güvenlikle ilgili, sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada çok daha üst standartlar geldi. Yeni pasaportlarımız ile bazı Avrupa Birliği üyelerinden daha yüksek güvenlik standartlı pasaportlara sahip olacağız."

Koru, pasaport cüzdan ücretlerinin de vatandaşlar tarafından ödeneceğini ve yeni pasaporta geçme sürecinin AB tarafından finanse edildiğini bildirdi.

Vatandaşların sadece yüzde 10'u pasaportlu

Diplomatik kaynaklar, Türkiye’de vatandaşların yaklaşık yüzde 10’unun pasaport sahibi olduğuna ve yurtdışına seyahat ettiklerine dikkat çekiyor. Diplomatlara göre, AB ile zorlu süreçten sonra gerçekleştirilecek vize muafiyeti, bu yüzde 10’luk vatandaş diliminin AB’ye kolay kısa süreli seyahat yapabilmesine olanak sağlayacak. 

Bir Türk yetkili, “Vize muafiyeti psikolojik bariyerin aşılması anlamına geliyor” derken, bir AB diplomatı da Sözcü'ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

“Türk vatandaşlarına vize muafiyeti, en çok vize için hali hazırda başvuran, belge sunan, gerektiğinde kuyruk bekleyen pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının işini kolaylaştıracak. Vatandaşlar, Avrupa ülkelerine kısa süreli turistik ya da iş bağlantısı yapma seyahatlerinde, vizesiz yolculuk yapabilecekler.”

Dünyanın en pahalı pasaportu Türkiye'de...

Bir süre önce yapılan araştırmaya göre dünyanın en pahalı pasaportu Türkiye'de.

Zirvede Bulunduğumuz Sıralama: Dünyanın En Pahalı 15 Pasaportu - onedio.com
Zirvede Bulunduğumuz Sıralama: Dünyanın En Pahalı 15 Pasaportu - onedio.com

Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen, 10 yıllık pasaport için harç ve defter bedeli 620,6 TL.

Sözcü ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir