Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan: '45 Günü Esnetme Yetkim Yok'

Erdoğan: '45 Günü Esnetme Yetkim Yok'

ATKN
12.08.2015 - 10:30

'Koalisyon görüşmelerinde müzakereler uzarsa bu 45 gün sizin için olmazsa olmaz koşul mudur, bunu esnetmeyi düşünür müsünüz?' sorusuna, 'Benim 45 günün dışına taşan bir esnetme yetkim yok. Bunların hepsi benim 45 günlük süre içerisindeki atacağım adımlardır. Ama kronolojik süreci nasıl değerlendiririm, o biraz bana kalsın' yanıtını verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e 'Devlet Şeref Madalyası' tevcih töreninin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resepsiyon verdi.

Resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, hükümetin başının Başbakan Ahmet Davutoğlu olduğuna işaret ederek, 'Ben hükümetin başı değilim. Ben şu anda milletin, cumhurun başı olarak görev yapıyorum. Cumhurun başı olarak da anayasa benim görev alanlarımı belirlemiştir. Bu görev alanım neyse ben bu görev alanım içerisinde bugüne kadar hareket ettim. Bundan sonra da yine aynı şekilde bu görev alanım içerisinde hareket etmeye devam edeceğim. Ama görev alanımla alakalı da birilerinin spekülasyon yapmasına müsaade etmem' diye konuştu.

Kimsenin kendisine görev alanını ya da yapacağı çalışmaları öğretmemesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, 'Görev alanımı gayet iyi biliyorum. Bu işin çok da acemisi değilim. Sadece 12 yıl, 14 yıl bu ülkede ben başbakanlık yaptım. Bir yıldır da cumhurbaşkanlığı yapıyorum. Dolayısıyla Anayasa ve yasalarda konuyla ilgili ne var, ne yok hepsini bilen birisiyim. Bu konuda 'Cumhurbaşkanı kendisi anayasal çizgi içerisinde kalsın' ifadelerini kullananlar, onların Anayasa'nın içerisinde ne olduğundan haberi yok. Bulundukları konumdan haberleri yok. Onların önce adresleri öğrenmeleri lazım, adresleri de bilmiyorlar' değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu'na hükümeti kurma görevini verdiğini ve Davutoğlu'nun da çalışmalarını sürdürdüğünü anımsatarak, şöyle devam etti:

'Şu anda anamuhalefet partisiyle gerek heyetlerin yaptığı görüşmeler var. Dün Sayın Başbakanın yaptığı görüşme var. Televizyonda izlediğimiz kadarıyla perşembe - cuma tekrar görüşmelerinin olacağını duyduk. Temenni ederim ki hayırlı olur. Ama öbür tarafta Milliyetçi Hareket Partisinin de yine aynı şekilde heyet temsilcileriyle yaptığı görüşmeler var. Bilemiyorum, belki Sayın Başbakan bu arada onlarla da bir görüşme yapabilir veya yapacaktır. Bunlar şu anda benim tasarrufum içerisinde olan işler değildir.'

'Benim 45 günün dışına taşan bir esnetme yetkim yok'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin hükümet kurmak için 45 günlük sürenin 23 Ağustos gününde dolduğunu anımsatarak, 'Koalisyon görüşmelerinde müzakereler uzarsa bu 45 gün sizin için olmazsa olmaz koşul mudur, bunu esnetmeyi düşünür müsünüz?' sorusuna, 'Benim 45 günün dışına taşan bir esnetme yetkim yok. Bunların hepsi benim 45 günlük süre içerisindeki atacağım adımlardır. Ama kronolojik süreci nasıl değerlendiririm, o biraz bana kalsın' yanıtını verdi.

Bir başka gazetecinin, 'Anayasa'da 45 gün içerisinde hükümet kurulmazsa cumhurbaşkanı meclis başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilir' hükmünün yer aldığını anımsatarak, 'Bu hükmün 45 gün içerisinde hükümet kurulmazsa sizin yeni formüller için liderleri harekete geçirecek bir arayış içerisinde olma imkanına cevaz veriliyor' şeklinde yorumlandığını belirtmesi üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

'Ülke kesinlikle hükümetsiz kalmamalı'

'Liderlerle ilgili konuda ben açıklamalarımı daha önce yaptım. O konuda aldığım cevapları da sizler gayet iyi biliyorsunuz. Aldığım cevaplar ortadayken herhalde aynı yeri yeniden değerlendirme gayreti içerisine girmek de gerekmiyor. Konuyla ilgili de Meclis Başkanımla danışmam gereken, görüşmem gereken anlarda da muhakkak kendisiyle bu konuları tabii ki görüşeceğim. Şu anda da zaten görüşüyorum, görüşürüm. Niye? Ülke kesinlikle hükümetsiz kalmamalı, başsız kalmamalı.'

Erdoğan, 'Hükümetin kurulamaması halinde ülkeyi seçime siz mi götüreceksiniz' sorusuna da 'Ona geçici hükümet diyelim. Geçici hükümetle alakalı olarak, bunu Meclis Başkanıyla danışmak suretiyle götürmem söz konusu olabilir. Ama aynı şekilde Meclis'in de götürmesi söz konusu olabilir. Bunlar yine o süreç içerisinde değerlendirilecek konulardır' şeklinde cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Erken seçim mi istiyorsunuz' sorusunu, 'Herkes kendine göre bir yorum yapabilir. Geçmişte söylerlerdi ama bizim edebimiz buna müsaade etmiyor. Ağzı olan konuşuyor' şeklinde yanıtladı.

'Şırnak'ta Demokratik Birlik Partisi, biz devleti tanımıyoruz diye özerklik ilan etti. Çözüm Süreci bu şartlarda nereye gider' sorusu üzerine Erdoğan, 'Siz de gazeteciler olarak bir sorun, 'sizin kilonuz kaç' diye. Bu ülkede Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin dışında bir devlet asla kabullenilemez. Bunun bedeli çok çok ağır olur. Ağır bir bedel öderler. Bu açıklamaları kimler yapmışsa zaten bunun hem yasal bedelini öderler, hem de diğer tür bedelini öderler' diye konuştu.

Erdoğan, Davutoğlu'nu kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Necdet Özel için düzenlenen Devlet Şeref Madalyası tevcih töreninde görüştüğü Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu makamında ayrıca kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre kabulde, son günlerde meydana gelen terör saldırıları ve güvenlik konuları ele alındı.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0