Görüş Bildir
Haberler
300 Yıldır Ayaktaydı, Taa ki Restorasyon Yapılana Kadar: Rize'de Koruma Altında Bulunan Taş Köprü Çöktü

etiket 300 Yıldır Ayaktaydı, Taa ki Restorasyon Yapılana Kadar: Rize'de Koruma Altında Bulunan Taş Köprü Çöktü

Batuhan
10.07.2019 - 19:15

Rize'nin merkeze bağlı Ambarlık köyünde, 18'inci yüzyılda inşa edilen koruma altındaki taş kemer köprü çöktü. Geçen yıl restore edilen köprünün çökmesi yöre sakinlerini üzdü. Vatandaşlar, köprünün taşlarının toplanarak eski haline uygun yeniden inşa edilmesini istedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

DHA'da yer alan habere göre, Ambarlık köyünde Salarha Deresi üzerine 18'inci yüzyılda kesme ve moloz taştan inşa edilen tek gözlü Ambarlık Kemer Köprü, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce 2003 yılında tescil edilerek koruma altına alındı.

Geçen yıl restore edilmişti

Geçen yıl restore edilen 40 metre uzunluğunda 3,20 metre genişliğinde ve 10 metre yükseklikteki köprü, bu sabah saatlerinde kendiliğinden çöktü. Yolu düzenli moloz taş ile örülmüş bölgenin önemli tarihi değerleri arasındaki köprünün çökmesi, yöre sakinlerini üzdü.

"Böylesine önemli tarihin vadimizden silinip yok olmasını istemiyoruz" 🎥

Salarha Vadisi Kalkındırma Derneği Başkanı Dursun Ali Toptan, Ambarlık'taki tarihi köprünün çöktüğünü üzüntü ile öğrendiklerini belirterek, 'Vadimizin kültür ve turizm bakımından tarihi aynası olan köprünün çökmesi, bizleri derinden üzmüştür. Bu tarihi köprü birkaç yıl öncesinde restore edilmişti. Onca dere taşkını, afet gören köprünün bugün yıkılmasının araştırılmasını yetkililerden zaman kaybetmeden istiyoruz. Aynı zamanda su debisi artmadan bir an önce tarihi köprünün taşları dereden çıkartılarak yeniden inşa edilip, vadimize kazandırılmasını istiyoruz. Böylesine önemli tarihin vadimizden silinip yok olmasını, kaybolmasını istemiyoruz” dedi.

Köylerinin simgesi köprünün çökmesine üzüldüklerini söyleyen Hasan Türüt de, 'Bu sabah saatlerinde büyük bir gürültü ile uyandık. Aşırı bir gürültü oldu. Kaza oldu sandık. Baktık ki bizim 300 yıllık köprümüz yerinde yok. Bunca yıldır ayakta duran köprünün, geçen yıl restorasyonu yapılmıştı' diye konuştu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Rize Valiliği yaşanan çökmeyle ilgili açıklama yaptı

Rize Valiliği, Ambarlık köyünde çöken 300 yıllık taş kemer köprü ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Karayolları 10'uncu Bölge Müdürlüğü teknik elemanlarınca alanda inceleme gerçekleştirildiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Köprünün statik yapısında bozulmalar meydana geldi"

"Köprünün statik yapısında bozulmalar meydana geldi"

'Köprü üzerinde yapılan restorasyon çalışmaları esnasında herhangi bir statik iyileştirmenin ve köprünün taşıyıcı sistemine hiçbir müdahale yapılmadığı, sadece köprü yaklaşım duvarları ve zemin kaplama işlemleri gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Köprünün yıkılma sebebinin; yüzyıllar boyunca yaşanan iklim ve doğa koşulları sonucu köprünün statik yapısında meydana gelen bozulmalardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce 2003 yılında tescil edilerek koruma altına alınan tarihi köprünün aslına uygun olarak tekrar inşa edilmesi için Karayolları 10. Bölge Müdürlüğünce gerekli çalışmalar 1 hafta içinde başlanacaktır.'

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
277
117
44
33
12
10
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
King in the East

bunlar taş çalmıştır amk restore ederken

Onur Savaş

öyle yapılanlar var tarihi yapıdan parça çalınıyor restorasyon sırasında bir yıl gibi zaman geçince de bir bakıyorsunuz bir yerde satışa sunuluyor

Pickle Rick

"Böylesine önemli tarihin vadimizden silinip yok olmasını istemiyoruz" O zaman oy vermeyeceksiniz kardeşim! O kadar pisliklerinden sonra, çay şeker fabrikal... Devamını Gör

MİRALAY RA

fındıktan fındıktan hep radyasyonlu fındıktan.hiç normal beyinle verilmiş bi karar gibi duruyo mu pikıl

Alibeg Kutlu Hakim

300 yıldır değişmeyen yeryüzü şekili 1 yılda hızlandırılmış olarak değişti derler :D