3 veya 5 Gün Değilmiş: Koronavirüs Para ve Telefon Ekranı Üzerinde Tam 28 Gün Bulaşıcılığını Koruyor...

 > 
26PAYLAŞIM

Küresel çapta etkisini gösteren koronavirüs için bilim insanlarının araştırmaları da sürüyor. Sık sık basına yansıyan virüsün yüzeylerdeki yaşam sürelerine ilişkin haberler ne kadar gerçeği yansıtıyor? 

Avustralya'da yapılan araştırma daha önce yayınlanan tüm haberleri de yalanlar nitelikte. Çünkü virüsün yüzeylerde 28 güne kadar bulaşıcılığını koruyabildiği tespit edildi. Detaylara birlikte bakalım.

Avustralya Ulusal Bilim Ajansı CSIRO'nun bulguları, COVID-19'un yüzeylerde sanıldığından daha uzun süre enfekte etme özelliğini kaybetmediğini ortaya koydu.

CSIRO'nun araştırması koronavirüsün cep telefonu ekranlarında ve kağıt para üzerinde 28 gün kalabildiğini gösterdi.

Sonuçları "Virology Journal" dergisinde yayımlanan araştırmada, virüsün daha yüksek sıcaklıklara daha kısa süre dayandığı, bazı yüzeylerde 40 derecenin üzerinde 24 saatte bulaşıcılık özelliğini yitirdiği gözlendi.

Virüsün ayrıca pürüzsüz yüzeylerde daha uzun süre kaldığı, kumaş gibi pürüzlü yüzeylerde 14 gün geçtikten sonra bulaşıcılık özelliğine sahip virüse rastlanmadığı görüldü.

Güneş ışığı virüsü etkisiz hale getirebildiği için çalışmalar karanlıkta yürütüldü.

CSIRO Başkanı Dr Larry Marshall, "Virüsün gerçekte yüzeylerde ne kadar uzun süre kaldığını belirlemek, yayılımını daha doğru öngörmemizi ve azaltmamızı, halkımızı korumakta daha iyi iş çıkarmamızı sağlar." ifadelerini kullandı.

Araştırma kapsamında yürütülen deneylerin, ultraviyole ışının etkisini ortadan kaldırmak amacıyla karanlıkta yürütüldüğü belirtildi. Güneş ışığının virüsü hızla etkisiz hale getirdiği belirtiliyor.

Daha önce yapılan laboratuvar çalışmaları, COVID-19'un, banknotlar ve cam yüzeylerde 2 ila 3 gün, plastikte ve paslanmaz çelikte 6 güne kadar kalabildiğini ortaya koymuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir