Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

24 Maddede Darbe Girişimi ve Nükleer Bombaların Güvenliği ile Gündeme Gelen İncirlik Üssü

361PAYLAŞIM

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi ile beraber hakkında zaman zaman tartışmaların yaşandığı İncirlik Üssü bir kez daha gündeme taşındı. Darbe girişiminde İncirlik Üssü'nün de kullanıldığı iddiasının yanı sıra, dış basında üssün güvenliği de tartışma konusu oldu ve "bomba" bir iddia da dış basından geldi.  

Peki hakkında pek fazla şey bilinmeyen üsse muhtemelen ilk kez göreceğiniz fotoğraflarla daha yakından bakmak ister misiniz? Öyleyse içeriğe...

1. Darbe girişimi esnasında İncirlik Üssü'nden kalkan tanker uçakların yakıt ikmali yaptığı öne sürülmüştü.

2. Bu sebeple Adana'da gözaltına alınanlardan aralarında İncirlik Üssü'nün Türk komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van'ın da bulunduğu 11 asker ile 1 emniyet müdürü tutuklandı.

3. Peki ABD için son derece önemli bir üs olan İncirlik hakkında neler biliyoruz?

İncirlik Türkiye'ye ait olmakla birlikte NATO standartlarında ve NATO operasyonlarında kullanılan, ABD ordusunun çok yakından tanıdığı bir üs.

4. 1951 yılında inşaatına başlanan İncirlik Üssü, Aralık 1954'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Amerikan Hava Kuvvetleri'nin hizmetinde ortak kullanıma açıldı

Adana şehir merkezinin 8 km doğusunda ve Akdeniz'e 56 km mesafede bulunan İncirlik Üssü, birincil olarak Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmakta ayrıca  Kraliyet Hava Kuvvetleri (Birleşik Krallık) tarafından da kullanılmaktadır.

5. İncirlik Soğuk Savaş sırasında ve sonrasında kilit rol oynadı.

1950'lerin ikinci yarısı 1960'lar sırasında ABD'nin Sovyetler Birliği üzerindeki keşif uçuşlarında kullandığı üs, 1990'larda ABD'nin Irak'ın kuzeyinde uçuşa yasak bölge uygulamasını denetlemek ve daha sonra Afganistan ve Irak savaşları için lojistik merkezi olarak işlev gördü.

Şimdi de IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlarda önemli bir merkez konumunda.

6. Peki İncirlik Üssü'ndeki yaşam nasıl? Kısa zaman önce Türkiye'den ayrılmalarına karşın, üste askerlerin aileleri de bulunuyordu ve askerler ile aileleri her türlü eğitim ve sosyal imkana sahipti.

7. Üssün içinde Amerikan tarzı müstakil konutlar var ve askerler aileleri ile birlikte bu evlerde yaşıyorlardı kısa süre öncesine kadar.

Böyle bir Amerikan banliyösü havası söz konusu üssün içinde.

8. Okullardan;

9. Toplantı salonlarına;

10. Spor alanlarından;

11. Sosyal donatılara kadar her şey mevcut...

12. Hatta ara ara ABD'li sanatçılar ve müzik grupları İncirlik'e gelip konserler veriyorlar.

Verilen partiler ve eğlenceler de cabası...

13. Kısacası askerler ve aileleri ortalama bir Amerikan yaşamını İncirlik Üssü'nde sürdürebilme fırsatını buluyorlar.

14. Ancak tüm bunlara karşın, doğal olarak bir "sivil" hayatı yaşanmıyor İncirlik'te.

15. ABD askerleri Orta Doğu'daki operasyonlarından birçoğuna İncirlik'ten katıldıkları gibi, eğitim ve tatbikatlarına da Üs'te devam ediyor.

16. Bu tatbikatlardan bir kare...

17. Her türden hava aracı bulmak mümkün İncirlik Üssü'nde.

18. Devasa askeri kargo uçaklarından;

19. İnsansız hava araçları'na (İHA);

20. Erken uyarı uçaklarından;

21. Savaş uçaklarına kadar...

22. Ancak belki de İncirlik Üssü'nün tüm envanteri içinde en önemlisi hidrojen bombaları; yani nükleer silahlar! Öyle ki, İncirlik Üssü NATO'ya ait en fazla nükleer bombanın depolandığı üs.

Tamamı B-61 tipi hidrojen bombası olan bu nükleer silahların NATO emrindeki bombaların %25'i olduğu iddiaları bulunuyor.

Farklı kaynaklara göre İncirlik'te 50 ila 90 adet arasında hidrojen bombası bulunuyor ve bunların bir bölümünün kullanımı da Türkiye'ye ait.

Ayrıca bombaların güvenliği de, hangi ülkede bulunuyorsa o ülkenin sorumluluğunda.

23. 15 Temmuz gecesi başlayan darbe girişimi ise yabancı basında bir soruyu gündeme getirmiş gibi duruyor. Türkiye nükleer silahların depolanması için "güvenli" bir ülke mi?

Bu soru ise darbe girişiminin ardından kimi komutanların tutuklanması ile üssün elektriğinin kesilmesi ve giriş/çıkışların kapatılması sebebiyle gündeme geldi. 

Yapılan analizlerde Türkiye'deki mevcut istikrarsızlığın hidrojen bombalarının güvenliğini riske attığı değerlendirilmesi üzerinde duruldu.

24. Yaşananların ardından Amerikan Bilimciler Federasyonu'nun (Federation of American Scientists) nükleer silah uzmanlarından Hans Kristensen "nükleer silahların Türkiye'den çekilmesi gerektiğini" dile getirdi.

Uzman görüşlerini şu biçimde açıkladı:

"Ben Türkiye'de ve üs bölgesinde güvenlik durumunun artık Amerika Birleşik Devletleri'nin nükleer silahların depolanması için olması gereken güvenlik gereksinimlerini karşılamaya yeterli olmadığını söyleyebilirim. Korkunç derecede kötü bir olay gerçekleşmeden önce birçok uyarı alırsınız. Artık bu silahları geri çekme vakti geldi."

Siz hidrojen bombalarının güvenliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mecvut istikrarsızlık ve terör ortamı sebebiyle büyük tehlike olduğunu düşünüyorum
Herhangi bir güvenlik sorunu olduğunu düşünmüyorum.
Fikrim yok.

Kaynaklar:

1 2 3 4 5

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
Görüş Bildir