Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

23 Unutulmaz Karakteriyle 1990'lardaki Komedi Dizilerinin Efendisi: Bir Demet Tiyatro

-

Bir Demet Tiyatro, aslında bir tiyatro olup, sahneler kamerayla kaydedilerek bir dizi haline getirilmiştir. 1995 yılında başladıktan sonra farklı zamanlarda 3 kez final yapmış olan dizi toplam 8 sezon devam etmiştir. Her ne kadar komedi türünde olsa da verdiği sosyal mesajlar ya da toplumsal yaralara zaman zaman parmak basmasıyla da bilinir. Kült olmuş karakterlere sahip bu diziyi sizler için derledik.

1. Mükremin Çıtır

Mahallenin bıçkın delikanlısı Mükremin, sürekli serserilik peşindedir. Mizahi yönü kuvvetli olan Mükremin, babasından sürekli fırça yiyen ancak karizmayı da çizdirmemeye çalışan bir adamdır. Bu karakteri Yılmaz Erdoğan canlandırır.

2. Lütfiye Çıtır

Çıtır çiftinin kızı, Mükremin'in kız kardeşidir. Ev kızıdır. Tüm günü evde geçen Lütfiye, Mükremin'e bol bol laf sokmayı kendine görev edinmiştir. Bu karakteri Demet Akbağ canlandırır.

3. Burhan Çıtır

Emekliliği çoktan gelip geçmiş olmasına rağmen, Mükremin bir iş bulup çalışmadığı için emekli olamaz. Akşamları Mükremin'e fırça atarak geçer. Bu karakteri Erdoğan Dikmen canlandırır.

4. Telviye Çıtır

Çıtır ailesinin cefakar ev hanımıdır. Biraz saf, biraz geç anlayan bir kadın olması dolayısıyla çocukları tarafından epey dalga geçilir. Bu karakteri Zerrin Sümer canlandırır.

5. Tirbuşon (Berkant)

Mükremin'in mahalledeki en samimi arkadaşıdır. Genelde dayak yiyen ve Mükremin'in aklına uyan adamdır. Sadece sevgilisi ona Berkant diye seslenir. Bu karakteri Serhat Özcan canlandırır.

6. Fadıl Fıdıllıoğlu

Lütfiye'nin kocası, Mükremin'in müstakbel eniştesi olan Fadıl siyasi bir kimliğe sahiptir. Cumhur Abi'sinin peşinden ayrılmayan Fadıl, kendine hiç çıkar sağlayamaz. 1990'ların hortumcu iş adamı-kirli siyasetçi ilişkilerine gönderme yapılan karakterdir. Bu karakteri Bican Günalan canlandırır.

7. Eyvah Necdet

Mafya babasıdır. Ağır abiliğin yanı sıra Mükremin'le arasında geçen diyaloglar bizi güldürür. Felsefe yaptığı da olur. Bu karakteri Erdal Tosun canlandırır.

8. Midyat ve Seyfo

Eyvah Necdet'in bir an bile yanından ayrılmayan adamlarıdır. Genelde şöyle emirler alırlar: "Midyat, Seyfo, gülün!" ya da "Midyat, Seyfo, dövün!" Midyat karakterini Serhat Özcan, Seyfo'yu Seyfi İpek canlandırır.

9. Saldıray Abi

Saldıray abi, Unkapanı'nda kaset yapımcılığı yapar. Kaset yapacağı kadınlarla, hatta tüm kadınlarla sevişmeyi kendine görev edinmiştir. "Ekiz yatak" ağzından düşmez. Telefon konuşmaları çok komiktir. Bu karakteri Settar Tanrıöğen canlandırır.

10. Züleyha

Şarkıcı olan Züleyha, delikanlı kadınlardan biridir. Eyvah Necdet'le iş yapar, Saldıray Abi'yle de yapar ancak Saldıray Abi'nin derdi bellidir. Sırnaşmaya başladığı anda Züleyha postayı koyar. Bu karakteri Demet Akbağ canlandırır.

11. Numan

Feriştah'ın odun kocasıdır. Ne bir espriyi anlar, ne Feriştah'ın yaptığı erotik göndermeleri. Bu karakteri Volkan Saraçoğlu canlandırır.

12. Feriştah Yenge

Numan amcanın karısı olan Feriştah yenge, hayal dünyası çok geniş bir öykü yazarıdır. Mükremin'in "edeleli" vücudu hayallerinde büyük bir yer kaplar. Bu karakteri Demet Akbağ canlandırır.

13. Asuman

Mükremin'in uzatmalı sevgilisidir. Mükremin gibi maço bir erkeğin tavırlarına karşı yeri geldiğinde direnen bir kadın figürüdür. Bu karakteri Deniz Özerman canlandırır.

14. Mücver Abla

Haftanın birkaç günü evi terk eden ve Lütfiye'lere gelen Mücver abla, enteresan dertleriyle ev halkının sabrını zorlar. Bu karakteri Şebnem Sönmez canlandırır.

15. Füreyya İşbilir

Tirbuşon'un sevgilisi Füreyya, ona gerçek adı olan Berkant'ı kullanarak hitap eder. Tirbuşon, baş başayken bunu sorun etmez ama Mükremin'in dilinden de kurtulamaz. Füreyya, Berkant'ın Mükremin'le görüşmesine karşıdır. Bu karakteri Neslihan Yeldan canlandırır.

16. Tanıl

Dış görünüşü itibariyle entelektüel kesimi temsil eder. İnsanlara yukarıdan bakan Tanıl, Mükremin için "Tankut"tur ve Mükremin'den korkar. Bu karakteri Celal Tak canlandırır.

17. Asım Abi

Mahallenin kahvehanesini işleten Asım abi, Mükremin ve Tirbuşon'un haytalıklarını dinler. Kendi halinde, işine bakan bir esnaftır. Bu karakteri Ayberk Atilla canlandırır.

18. Kudret

Mahallenin liseye giden öğrencisidir. Kudret, Mükremin'e özense de Mükremin, okuluna devam etmesi için ısrarcı davranır. Bu karakteri Olgun Şimşek canlandırır.

19. Laz Bakkal

Her yerli komedide olması gereken Laz tiplemesi bakkal olarak karşımıza çıkar. Bu karakteri Aydın Tolan canlandırır.

20. Tombalak

Laz Bakkal'ın çırağı olan Tombalak, yaptığı işten çok yediği çikolatalarla karşımıza çıkar. Bazen dış ses olarak hikayenin anlatımına katkıda bulunur. Bu karakteri Gürdal Tosun canlandırır.

21. Zabıta İrfan

İşi gücü esnaftan haraç toplamak ya da beleşten bir şeyler yiyip içmek olan İrfan, Mükremin'in en nefret ettiği karakterlerden biridir. Tombalak'tan hep bir "çikileta" ya da gofret istemesiyle hatırlarız. Bu karakteri Engin Günaydın canlandırır.

22. Elmas

Zabıta İrfan'ın sulandığı, pencere pervazından başka nefes alacak yeri bulunmayan genç kızdır. Bu karakteri Figen Evren canlandırır.

23. İrmik

Zabıta İrfan'a kızı alacaksa alması için baskı yapan, pencere pervazına bayılan Elmas'ın annesidir. Bu karakteri Emine Şans Umar canlandırır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
thebadcatsero

"Ve o anda edeleli viciduyla Mükremin kapıda belirdi. Aman Allah'ım bir insan ancak bu kadar kapıda belirebilirdi"... Hala açıp açıp izlerim

birinci-tekil-birey

Güzeldi beee... Ne izlerdik :D

shot

"Çıkar şu üstündekileri, ne dediğin anlaşılmıyor", "yalanım varsa şurdan şuraya sevişmek nasip olmasın" Saldıray Abi; "hadi size iyi günleeeer" Lütfiye; "Mükremin, al bunu. Kıyıda köşede biriktirdiğim, dar günler için… Kombinezon parası" Feriştah :))

alperen-a.kaya

Dost dostun köpeği olmakla bir şey kaybetmez iş ki dost puştun köpeği olmasın diyen eyvah Necdet abimize sen tanyor musun bunu saldıray abi sorusuna yok canım ne tanıyacam bi gaç kez sevişmisliğimiz var sadece. Bir Demet tiyatro candır. Ha unutmadan edele mülkün temelidir mikremin.

viyol10sel

Birçok iyi tiyatrocuyu ilk kez ekranlarda gordugumuz proje. 90'ların dogalliginin guzelliginin saf yansimasi

Görüş Bildir