22 Devlet Kurumu Özelleşiyor, Aralarında Boğaz Köprüleri de Var

 > -
Abone ol

2016 bütçe rakamları ve Özelleştirme İdaresi verilerine göre 22 devlet kuruluşu satılacak. İki boğaz köprüsü de gelecek yıllar için özelleştirme programında.

Milli Piyango İdaresi'nin satışı beklenirken bazı limanlar da özel sektöre satılacak. Sümer Holding'in 2020'ye kadar özelleştirilmesi beklenirken, iki boğaz köprüsü de gelecek yıllar için özelleştirme programında.

2 boğaz köprüsü bekliyor

Anadolu Ajansı'nın haberine göre 1986-2015 yıllarında 66 milyar 813 milyon dolarlık özelleştirme gerçekleştirildi. Halen özelleştirme kapsam ve programında 22 kuruluş yer alıyor. 

Bu kapsamda 623 taşınmaz, 49 tesis, 2 liman, 10 otoyol, 2 boğaz köprüsü ile şans oyunları lisans hakkı da yer alıyor. 

Gelecek yılın bütçesinde de 10,8 milyar lira özelleştirme geliri hedefleniyor.

5 santralin devir çalışmaları sürüyor

Gelecek dönemin özelleştirme programında, elektrik üretim tesisleri de önemli yer tutacak. 

Bu tesislerin özelleştirilmesine kurulu gücü küçük olan akarsu santralleriyle başlanmış, 2013'te toplam 64 megavat kurulu gücündeki 17 santralin, 2014'te de toplam 5,5 megavat kurulu gücündeki 5 santralin özelleştirme işlemleri tamamlanmıştı. Toplam kurulu gücü 2,9 megavat olan 5 santralin ise devir çalışmaları sürüyor.

Kalamış Yat Limanı bekliyor

Yakın dönemde özelleştirme ihaleleri ile dikkati çekecek alanlardan biri limanlar olacak. Derince Limanı'nın 543 milyon dolar bedelle 39 yıl için özelleştirilmesiyle hız kazanan süreçte, gelecek yılın ikinci çeyreğinde de İzmir Yük ve İzmir Kruvaziyer Limanlarının ihaleye çıkarılması planlanıyor. 

Öte yandan Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nın özelleştirmesinde ikinci sıradaki teklif sahibine verilen ek sürede 21 Aralık 2015'te sona erecek.

Milli Piyango'da ek süre 10 Aralık'ta dolacak

Milli Piyango İdaresi'ne ait şans oyunlarının özelleştirilmesi ihalesinde de en yüksek ikinci teklifi veren ERG-Ahlatcı Ortak Girişim Grubunun (OGG), ÖİB'den istediği ikinci ek süre 10 Aralık'ta dolacak. ERG-Ahlatcı OGG, bu tarihe kadar lisans sözleşmesini imzalamak için bir adım atmazsa, özelleştirme sürecinde başa dönülecek ve yeniden ihaleye çıkılacak.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir