22 Bin Liralık İşitme Cihazı Çalınan 3 Yaşındaki Hira Su Yardım Bekliyor: 'Sessizliğe Mahkum Etmeyin'

 > -

İstanbul'da yaşayan 3 yaşındaki işitme engelli Hira Su, parkta oynarken kulağına takılı 22 bin liralık işitme cihazı çalındı. Devlet çalınan cihaz yerine yenisini vermiyor, Hira'nın işitme engelli olan ailesi de yeni cihaz alamıyor. Hırsızlık olayı sonrası gündüzlerini uyuyarak geçiren Hira, geceleri de duyamaması nedeniyle sürekli ağlıyor. Küçük çocuğun normal hayatına dönmesi için tek çare içe çalınan cihazın geri gelmesi...

'Hira Su'yu ağlatmayın'

Habertürk'ten Öznur Karslı'nın haberine göre, kulağına ameliyatla takılan 22 bin lira tutarındaki devlet destekli özel cihazla duyabilen 3 yaşındaki Hira Su'nun cihazı parkta oynarken kulağından çalındı. Çocuk parkında güvenlik kamerası olmadığı için tespit edilemeyen hırsızlara seslenen küçük kızın halası "Hira Su'yu ağlatmayın" diye seslendi.

Hira Su, sessizliğe mahkum oldu.

Doktorlarının ve özel eğitim aldığı uzmanların önerisiyle ameliyatla kulağına özel işitme cihazı takılan 3 yaşındaki Hira Su'nun sosyalleşmeden kopmaması ve sağlıklı iletişim kurabilmesi için bu cihaza çok ihtiyacı var. Çünkü işaret diline başlaması için yaşı çok erken olan Hira Su, özel eğitim merkezinde rehabilitasyon görüyordu. Çevresiyle iletişim kurmasını sağlayan tek araç olan bu cihaz çalındığından beri de Hira hırçın ve agresif.

Yedi yılda bir kez değişimi yapılan bu cihazı, Hirasu 2 yıldır kullandığı için devlet yeni bir cihaz vermiyor.

Bağış hesabı da bürokratik engele takıldı.

Cihazı çalanlara seslenerek "Hirasu’yu sessiz bırakmayın" diyen hala Elif Kahramanoğlu şöyle konuştu:

"Eğer ki bu cihaz tekrar alınamaz ise Hirasu maalesef sesizliğe mahkûm kalacak. Kızları gibi kendileri de işitme engelli olan anne babanın zaten maddi durumu kötü. Baba asgari ücretli. Diğer iki kızları da Hira gibi işitme cihazıyla yaşıyor. Evleri kira. 22 bin TL’lik cihaz geri gelmezse cıvıl cıvıl olan Hira, sessizliğe mahkum olacak. Hırsızlık olayı sonrası Hira gündüzleri uyuyarak geçiriyor. Geceleri de duyamaması nedeniyle ağlayarak geçiriyor. Buradan hırsızlara sesleniyorum. Cihazın üzerinde Hira’nın ismi ve cihaz kodu olduğu için zaten satamazsınız. Bu nedenle cihazı geri getirin. Bu kızın gülen yüzünü soldurmayın."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir