2014 Yılında Amerika'da En Fazla Reklam Harcaması Yapan 10 Büyük Şirket

İş Yaşamı
13PAYLAŞIM

Kitlesel olarak bakıldığında, geçtiğimiz sene Amerika'daki şirketlerin reklam harcamaları %2 artarak 137.8 Milyar Dolar oldu. Reklam sektörü açısından bakıldığında bu umut verici bir gelişme olarak gözükse de, 2014 yılı, 2010'dan bu yana yüzdelik büyüme olarak bakıldığında en az gelişen yıl olarak kaldı. Reklam sektörü bu yıl tam olarak nasıl büyüyecek bunu zaman gösterecek, fakat işte şimdilik reklamlara en çok bütçeyi ayıran 10 şirket!

Kaynak: http://www.businessinsider.com/10-bigges...

10. WALT DİSNEY

Walt Disney'in reklam harcamaları %7.4 büyüyerek, 2.1 Milyar Dolara çıktı. 2013 yılında vizyona giren ''Frozen'' filmi ise reklam harcamalarının büyük bölümünü kapmış durumda.

9. L'ORÉAL

Harcamalar %2 düşerek, 2.2 Milyon Dolara geriledi. Raporlara göre, 2014 yılında şirketin markalarından en fazla büyüyenlere, reklam için ya çok az bütçe ayrıldı ya da hiç ayrılmadı.

8. FIAT CHRYSLER AUTOMOBILES

Fiat, 2014 yılında pek çok yüksek maliyetli kampanya yürüttü ve reklam harcamaları %14 artarak 2.2 Milyar Dolar oldu.

7. AMERICAN EXPRESS

Geçen yıl şirket, direkt satıştan daha etkili bir yöntem olan online satış yoluna gitti ve reklam harcamalarını %7.9 arttırarak, 2.4 Milyar Dolar harcadı. 2014 yılında en akılda kalan reklamları ise Tina Fey'in oynadığı Everyday kredi kartı reklamlarıydı.

6. FORD MOTOR COMPANY

Şirket, harcamalarını %3.6 düşürdü ve 2.5 Milyon Dolar harcadı. Super Bowl öncesi James Franco'nun oynadığı reklam ise, geçen yıl şirketin en akılda kalıcı reklamıydı.

5. VERIZON COMMUNICATIONS

Harcamalar %3.6 düşerek, 2.5 Milyar Dolara geriledi. Verizon, geçen yıl SugarString adında yeni bir girişim başlatmış fakat 2 ay sonra iptal edilmişti.

4. COMCAST CORPORATION

Şirket, Super Bowl'dan önce Stark Trek temalı büyük maliyetli bir reklam yayınlamıştı. Buna rağmen geçen yıl, reklam harcamaları %1.7 düşerek, 3 Milyar Dolara geriledi.

3. GENERAL MOTORS COMPANY

Şirketin reklam harcamaları, %0.7 düşerek, 3.1 Milyar Dolara geriledi. Geçen yıldan akılda kalan kampanyaları ise; Chevrolet markası için çektikleri ve içinde gay bir çifti barındıran reklamları ile '' Kaptan Amerika: Kış Askeri '' filminde yaptıkları ürün yerleştirme idi.

2. AT&T

Geçen yıl, en büyük b2b (business to business) şirketleri listesinde Apple ve Microsoft gibi devlerle birlikte yer alan şirketin reklam harcamaları, %0.1 artarak 3.3 Milyar Dolar oldu.

1. PROCTER & GAMBLE

Şirketin reklam harcamaları %4.2 geriledi ve 4.6 Milyar Dolar oldu. Şirketin CFO'su( Finans Baş Sorumlusu) reklam harcamalarının daha da çok düşeceğini belirtmişti fakat, şirket yine de dünyada en fazla reklam harcaması yapan şirketlerin başında geliyor. Şirket ayrıca reklam harcamalarının büyük bir çoğunluğunu dijital reklamcılığa ayıracağını çünkü bu tarz reklamların TV reklamlarından daha karlı olduğunu belirtmişti. Şirketin geçen yıl yaptığı en popüler reklam ise, Youtube'da 58 milyon kez görüntülenen '' Always#LikeAGirl kampanyasıydı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
chuckybalboa

Türkiyede reklamcılık darbuka + dansöz = bilinmeyen numaralar

eda-akdeniz

6'nın linki atabilir misiniz?

neidugubelirsiz

apprentice

Türkiye'de reklamcılık, fatura kesmesseniz ne kadara olur :D

Görüş Bildir