2017'de Hayatımıza Giren ve Şaşırtırken Hayatımızı Değiştiren 15 Teknolojik Gelişme

-

Teknoloji bizleri farklı ve yeni bir noktaya taşırken bir yandan hayatı bütünüyle değiştirmeyen fakat renklendiren yeni ürünlerin de ortaya çıkışını hızlandırıyor. Bu yıl radarımıza takılan ve fazlasıyla heyecanlandıran 15 teknolojik oyuncağı ve teknolojiye sırtını yaslayan gelişmeyi derledik!

1. Kendini kendini temizleyen şişe

Bir şişeyi farklı sıvıları tüketmek için kullanmak her zaman bir temizlik çilesi doğurur. Su içilen şişeye ya da termosa kahve koyarsanız bir sonraki kullanışınızda içeceğiniz suda kahve tadı kalabilir. Kendi kendini temizleyen şişe 60 saniye içinde dijital olarak kendini temizliyor ve içeceklerin bulunduğu sıcaklığı korumasını da sağlıyor.

2. Dijital diş fırçası

Güç ünitesine diş macunu yerleştirin, çalıştırın, 3 saniye boyunca dişlerinizde tutun ve temizleyin. Ne kadar imkansız görünse de 2017'de bu ürünü gördük ve şaşkınlıkla karışık pek bir sevdik.

3. Şekil değiştirebilen kablosuz kulaklık

Kablosuz kulaklıklar yaygınlaşsa da kulağımıza uyma sorunu kimi modeller için hala geçerli. Bu yeni dostumuz hijyenik materyal yapısı, kulağınızın şeklini alabilen gövdesi ve üst düzey kaliteyi sunarak yepyeni bir deneyim yaşatıyor.

4. Günü ve hayatı takip eden masa saati

Artık sehpanın bile kablosuz internete sahip olmasını beklediğimiz günlerde çalar saatlerin sadece alarm ya da radyoya sahip olması onları basit kılıyor olabilir. Bu saat geceleri okuma ışığınız olabilir, takviminizi sizin için takip edebilir, her zamanki rotanızın trafik durumunu siz uyandığınızda sizinle paylaşabilir. 'Teknoloji gözümüzü açtığımızdan itibaren tüm gün yanımızda' deyimi gerçek oluyor!

5. Uyku düzenleyici yastık

Bu yastık nefes düzeninizi, sesinizi ve rüya etkinliğinizi analiz ederek uykunuzu en iyi şekilde sürdürmenizi sağlıyor. Hem daha hızlı uykuya dalmayı hem de doğal saatinizde alarm sesi duymadan uyanmanızı hayalden gerçeğe çekerek modern hayatın en büyük darbesi olan uykusuzluğu yenerek geceyi bize yeniden kazandırıyor. Zafer!

6. Retro ama teknolojik oyun konsolu

Hem eski fakat eskimeyen oyunların tadına varmak hem de açık kaynak kodlarıyla atari seviyesinin üstündeki, DOOM1 gibi oyunları yıllar sonra başa sararak oynamak için üretilen bu konsol kendi oyununuzu üretmenizi destekleyen birçok kaynağı da sunuyor.

7. Her yere taşınabilen ışık kaynağı

Eğip bükülebilen, istediğiniz yere konumlandırabileceğiniz bu ışık kaynağı aslında çalışma masanızı aydınlatan bir masa lambası olarak da bahçe işlerinizi yaparken sizleri aydınlatan bir sokak lambası olarak da iş görüyor.

8. Sağlık durumunuzu takip eden dövme

Bu mürekkep vücudunuzdaki değişikliği siz hissetmeden bile size renk değiştirerek anlatıyor. Dehidrasyon yaşadıysanız ya da kan şekeri seviyenizde ani dalgalanmalar olduysa renk değiştirerek sizi uyarıyor.

9. Köprü inşa eden robotlar

Köprüleri kurulacakları noktada ve herhangi bir ek desteğe ihtiyaç duymadan çelik malzemeden üreten robotlar Amsterdam için çalışmaya başladı bile!

10. Size her konuda uyan kalem

Titanyumdan üretilen bu kalem kağıt üzerinde kendini bulanlar için her sorunun çözümüne sahip. Hem boyutu değişiyor, hem de 750 farklı kalemin yedek mürekkep sistemiyle uyumlu. Özel hissetmenin 'maliyetini' ortadan kaldırıyor.

11. Hem taşınabilir hem işlevsel 3 boyutlu yazıcı

İnternet bağlantısının kullanmak için yeterli olduğu, sırt çantasına sığan ve yüksek kalitede çıktılara sahip bu 3 boyutlu yazıcı tasarımın somutlaşmasına bakış açımızı kökten değiştirecek gibi!

12. Su altını keşfeden drone

Göklerde yükselen drone teknolojisi artık suyun altına da kaymaya başladı. 30 metre derinliğie kadar inebilen bu drone 4K videolar çekebiliyor ve içerisindeki modül sayesinde balıkları bulup takip edebiliyor!

13. Her zemine uyum sağlayan robot

Bu robot çok fazla şeyi başaramıyor gibi görünse de canlılara özgü kıymetli bir yeteneğe sahip: Hareket halinde olduğu yüzeyi tanıyıp onun yapısına hızlıca adapte oluyor, düz duvar da buna dahil!

14. Sizin yerinize 'vurgulayan' dijital yardımcı

Kitaplarda unutmamamız gereken noktaları not ederek vakit kaybetmenin önüne geçen bu cihazla sadece yazıların üzerinden geçin, o klavyede yazmaktan 30 kat daha hızlı şekilde sizin için kaydetsin.

15. Suratınızdan psikolojinizi analiz eden asistan

Bu robot asistan mutlu, kızgın, endişeli olup olmadığınızı mimik ve bakışlarınızdan anlıyor ve eğer olumsuz sonuçlara gidecek bir ruhsal durum içerisindeyseniz size uygun bir müzik açıyor, bulunduğunuz ortama temiz hava veriyor ya da rahatlatacak bir kitabı okuyarak dikkatinizi dağıtıyor. Tam bir dost!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mrat049

Dijital diş fırçası tam olarak nasıl birşey biraz bahsetseydin ne kadar dandik bir makale yazmışsın.İnsan biraz bilgi verir internette de araştırdığım zaman bir şey bulamadım.Nerde satıldığına dair de bilgi ver. <3

eliftezyurek

keşke isimleri de paylaşılsaydı cebimize uyanı bi şekilde almaya çalışırdık 😂

klinikpsikolog

çoğu çok güzelmiş ya keşke benim olsalar.

mr.deusvult

#9 Tuğla yerleştirerek ev inşa edeni var! yakında gökdelende inşa eder bu robotlar

enes-aykuter

10.'nun ismi ne?

yegyea

Ürünün adı "Ti Arto EDC".

Başlıklar

Robotmüzikoyuntattoo
Görüş Bildir