Yurt Genelinde 426 Hakim ve Savcı Gözaltına Alındı

 > 
268PAYLAŞIM

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişimiyle bağlantılı olduğu şüphesiyle 2 bin 745 hakim ve savcının gözaltına alınmasını istedi. Yurt genelinde yapılan operasyonlarda şu ana kadar 426 hakim ve savcı gözaltına alındı.

Darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltılar sürüyor. Yurt genelinde yapılan operasyonlarda, askerlerin yanı sıra 426 hakim ve savcı da gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY silahlı terör örgütü yapılanmasına mensup olduğu belirtilen 132 hakim ve cumhuriyet savcısı hakkında gözaltı kararı verildi.

Savcılığın talebi üzerine İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, söz konusu hakim ve savcıların yurt dışına çıkışlarına yasak koyarak, ikametlerinde arama yapılmasına karar verdi.

HSYK 2 bin 745 hakimi açığa aldı 5 üyenin üyeliğini düşürdü

Darbe girişiminin ardından dün sabah saatlerinde toplanan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi 2 bin 745 hâkim ve savcıyı açığa aldı. HSYK, hakkında gözaltı kararı bulunan 5 üyesinin de üyeliğini düşürdü.

Darbe girişimine ilişkin soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, tüm "Ağır Ceza Cumhuriyet Başsavcılıklarına" yazı göndererek, "aynı örgüte üye oldukları değerlendirilen" idari ve adli yargıda görev yapan toplam 2 bin 745 hâkim ve savcının gözaltına alınması ve haklarında soruşturma yürütülmesini istedi.

2 AYM üyesi gözaltında

2 AYM üyesi gözaltında
2 AYM üyesi gözaltında

Darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturma kapsamında, evinde arama yapılan Anayasa Mahkemesi Üyesi Alparslan Altan ile Erdal Tercan gözaltına alındı.  

Yüksek yargıda 193 üyeye gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütü üyeliği suçundan 140 Yargıtay, 48 Danıştay ve 5 HSYK üyesi hakkında gözaltı kararı aldı. Bu kararın ardından yüksek yargıdaki ilk gözaltılar Danıştayda yaşandı. Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün Danıştay üyelerini toplantıya çağırması üzerine, Danıştay Genel Kurul Salonu'nda bulunan 10 Danıştay üyesi, hizmet binasına gelen polis ekipleri tarafından isimleri tek tek okunarak gözaltına alındı.

Danıştay üyelerinin ardından, 11 Yargıtay ve 4 HSYK üyesi de gözaltına alındı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir