1930 Yılında Empire State Binası'nı İnşa Etmek İçin Ölümü Göze Alarak Çalışan İşçiler

 > -
1930 Yılında Empire State Binası'nı İnşa Etmek İçin Ölümü Göze Alarak Çalışan İşçiler

Dünyanın en çok bilinen binası, hikayesi de ilginç; 102 katlı, 443,2 metre uzunluğundaki Empire State binası Amerika'daki İkiz Kuleler kurulana kadar dünyanın en uzun binası ünvanını elinde tutuyordu. İkiz Kuleler (Dünya Ticaret Merkezi) 11 Eylül saldırısında yıkıldıktan sonra ünvanını tekrar üzerine aldı. 2012'de ise tekrar kaybetti.

Bu kocaman binanın inşaatının oldukça küçük bir güvenlik önlemi alınarak yapıldığını size gösterecek bu fotoğraflara bir göz atın;

Kaynak: http://mashable.com/2015/03/07/empire-st...

1930'lu yıllarda nasıl yapıldı bu kadar görkemli bir bina diye düşünüyorsanız; gerçek anlamda ölümle yaşamın kıyısında gibi

İş güvenliğinden kilometrelerce uzakta çekilmiş pozlar oldukça enteresan ve korkutucu

Bu trajenin yanı sıra, binanın sahip olduğu manzara ise büyüleyici;

Keops piramidi 100 bin kişi çalıştırılarak 20 yılda, Ayasofya 1000 kişi çalıştırılarak 5 yılda bitirilmiştir. Empire State Building'in inşaatı ise sadece 18 ayda bitirilmiş.

Eski çağlarda çalışanların tamamına yakını köle olduğu için işten çıkmak gibi bir durum da söz konusu değilmiş. Fakat buna rağmen işçilerle ilgili bilgilerin hiç biri mevcut değil.

Aynı zamanda çalışan sayısı sıkça değiştiği için Empire State inşaatında toplam çalışan sayısı hiçbir zaman net olarak verilememiş.

Çalışanlarla ilgili bir hayat kaybı bilgisi de mevcut değil.

Fakat bunun yanı sıra; bu zamana kadar Empire State binasının seyir kısmı, demir korkuluklara rağmen 35 kişinin atlayarak intihar etmesine tanıklık etmiş.

İnşaata 1929'da başlanmış ve Mayıs 1931'de bitirilmiş.

Binanın uzunluğunu anlayabilmeniz için şu bilgiyi verelim; kışın, bazı günler, binanın alt katlarının hizasında yağmur yağarken en üst katına kar yağdığı görülmüş.

Çok fazla işçi, çok düşük ücretlerle hatta bedavaya çalıştırılmış.

Bu yüzden inşaatın gelişme hızı şu şekilde olmuş;

Sonuç ise bu;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hugi

1930 da millet açlıktan savaştan kırılırken bunlar tüm dünyadan uzak,savaşsız ve ingiliz mühendisliğine fahişelik yaparak kölelik (resmi zenci köleliği) ve emperyalizmin gücüyle kapitalizmi insanlığa hediye eden ve görsellikden başka şey taşımayan yapı. (ben anlamıyorum ki arkadaş,newyorkda NEF empire state in yanına ödüllü gökdelen yapıyor gültepede altında torba tutuluyor)

narmeth

"Keops piramidi 100 bin kişi çalıştırılarak 20 yılda, Ayasofya 1000 kişi çalıştırılarak 5 yılda bitirilmiştir. Empire State Building'in inşaatı ise sadece 18 ayda bitirilmiş." demişsiniz de Keops yaklaşık 5000 Ayasofya da 1500 sene önce inşa edilmiş ve halen ayakta duran binalar..nasıl karşılaştırabilirsiniz ki?

Gizli Kullanıcı

keops ve ayasofya ile empire state karşılaştırmış ya la, yok 18 ayda bitmiş vay be dememizi mi bekliyon,biri 537 yılında yapılmış diğerinin bilinmiyor bile yapım tarihi kıyaslarken biraz mantık kullanın

hasan-sisman

CALISANLARI SIGARA ICERKEN GPRUNCE AKLIMA ESARETIN BEDELI GELDİ. CEZAEVININ CATISINI TEMIZLERKEN SİGARA-BİRA YAPIP ÖZGÜR İNSANLAR GİBİ GÖKYÜZÜNÜ İZLEYİŞLERİ GELDİ GÖZÜMÜN ÖNÜNE. VAYY BEE.

kaya-keleri

Zamanına göre olsa da, yapısı halâ çok güzel ve mimari formuyla uyumlu. Gökdelen'in yapımıyla ilgili net kayıt olmaması ise tuhaf, buna bir de o yıllar da 18 ay gibi dehşet bir zaman da bitirilmesi kayıtların net tutulmasının önüne geçen bir engel sanki. Bazıları bedava çalıştırılan ve kimbilir kaç işçinin ölümüne neden olan haberleri gizlemek ise gökdelen'in adın da saklı gibi, hele bir de abd'yi kasıp kavuran ekonomik krizin tam başlarındayken!

Görüş Bildir