17 Yaşında Şizofreni Teşhisi Konan Genç Kadının İç Dünyasını Yansıtmak İçin Çizdiği Resimler

-

"Ben aslında her zaman bir sanatçıymışım, ama zihinsel hastalığım ortaya çıkana dek bunu fark etmemişim," diyor 18 yaşındaki Kate. Şizofrenisi yüzünden zihninde gelişen görselleri, halüsinasyonları ve sesleri kağıda dökerek kendini ifade eden genç sanatçıyla Boredpanda'da karşılaştık.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/18-year-old-sc...

Kate 18 yaşında ve şizofreni teşhisi konulalı sadece 1 yıl oldu diyebiliriz.

"Geçen yıllar içinde birçok farklı teşhis kondu bana. Sonunda 17 yaşındayken ailem akıl sağlığımın kötüye gittiğini fark ettikten sonra şizofreni teşhisi kondu," diye anlatıyor.

Halüsinasyonlarını çizmenin ona yardımcı olduğunu dile getiriyor.

"Mesih"

"Halüsinasyonlarımda konuşmalar duyuorum, ses efektleri ya da rastgele sesler, genellikle böcekler görüyorum, yüzler bazen de sadece gözler."

Kate'in çalışmaları bazen Van Gogh tablolarını andırıyor.

Sık sık böcekler gördüğünü ve depresyonunun da kendisini bir sinek gibi hissettirdiğini söylüyor Kate.

Sinekler çoğu zaman hastalığını ya da Kate'i simgeliyor. Bu Jory adlı bir sanatçının sözü ve Kate bu sözleri işittiği seslerin arasında duymuş;

"Umarım içtiğin sigaranın dumanında boğulursun."

"Bu geceleri tavandaki vantilatörden çıkıyor ve klik klik diye sesler çıkarıyor. Bazen de bazı eşyaların altından çıktığını görüyorum."

Bu da Kate'in çizdiği oto-portresi. Kate bir keresinde aynaya baktığında gözlerini böyle görmüş ve hemen kağıda kaleme sarılmış.

Yoğun hisler yaşadığını, sesler duyduğunu ve duyduğu seslerin ona 'eşyaları ateşe vermesini' söylediğini anlatıyor.

"HEPSİNİ ATEŞE VER"

Bu da gördüğü gözlerden bir örnek. Kate bu gözleri duvarlarda ya da zeminde hareket ederken görüyor.

"Bu kuşçuk, bana şarkılar söyler," diye tanımlıyor bu resmini.

Kate rahatsızlığı yüzünden özgüvenini kaybetmiş durumda ve sık sık kendini çirkin hissediyor.

"Belki onların güzelliğini çalarsam benim de kendi güzelliğim olur."

Gerçekten zor bir rahatsızlık yaşayan genç kadın kendini ifade etmenin çok iyi bir yolunu bulmuş gibi görünüyor.

"Yaşadığım şey kolay değil, beni elden ayaktan düşürüyor bazen. Ama sokaklarda gezip uzaylıların bizi kaçıracağını haykırmıyorum. Elbette bu kadar ciddi seviyede şizofrenisi olan insanlar da var. Ama benim gibi insanlar da var. Sadece kendi odalarında oturmuş, oraya kapanmış. Her insanın deneyimi benzersiz."

Kate paranoya, depresyon, anksiyete getiren, iletişimi ve duyguları kontrol etmenin zorlaştığı bir durumla başa çıkıyor.

Zihinsel bozuklukların da farklı seviyelerde olduğunu anlayarak çevremizde bu tür zorluklar çeken kişilere karşı kesinlikle daha duyarlı olmamız gerekiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serkan-tunali-2

İyi ki akıllı ebeveynleri var.Ben küçükken mahalleden bir ablaya tuhaf şeyler olduğunu duymuştum.O zamanlar 19 yaşındaydı ben de 11.Kızı İstanbuldaki her hocaya götürdüler.Kız şizofreniydi ama ''cin girdi'' diyerek kızın gördüklerini iyice gerçek zannetmesini sağladılar.Sanki o bulaşıcı bir hastalık taşıyormuş gibi uzak durdu herkes falan.Kız bu sonunda iyice kötüleşti.Babam gidip onları ikna etti doktora götürmeleri için.Para olayını bile söylediler kızlarını umursamayıp.Biz ödedik kızın doktor masrafını da götürdük.Profesör kızı başlangıçta getirseydiniz bunların gerçek olmadığına ikna edebilirdim dedi.İlaç falan kullandı 1-2 yıl ama pek işe yaramadı.Sonunda kaldığı evi yaktı.Burda da ''eşyaları yakmamı söylüyorlar'' deyince aklıma geldi.

alpagut61

ne hikmetse resimler çok güzel ne hikmetse şizofreni ne hikmetse ünlü olmuş allah allah vay canına TAMAM ANLADIK ŞİZOFRENİSİN...

onedio-ismimi-degistirme

beyler ben de sizofrenim desem verir mi? (taktik verin amk)

sevgili

Ben de böyle resimler çiziyodum da aga çok çirkin diye insan içine çıkarmıyodum :(

hizlidemircan

bence evren,yaşam, varlık,yokluk gibi kavramlar ile ilgili baş edilmez düşüncelere kapılmak hastalık olabilir ama *evi yak',"şuna zarar ver" vb. işin içine girince cinlerin tesirine girmek olarak düşünüyorum.

anonim-turk

Batı kültüründe cin diye bir şey yoktur. Cinler islam öncesi arap kültüründe sıkça söz edilen bir mitken islamın gelmesiyle kesinlik kazanmıştır inanan olur inanmayan olur onlara karışmam gerçek bu.

Başlıklar

Van
Görüş Bildir