15 Temmuz 5. Sınıf Türkçe Kitabında: 'Darbe ve Şehadeti Cümle İçinde Kullanın'

 > 
581PAYLAŞIM

Yeni hazırlanan 5. sınıf Türkçe kitabında 15 Temmuz darbe girişimine 6 sayfa ayrılırken, “Milli Mücadele ve Atatürk” bölümünde de 15 Temmuz'a ayrıca yer verildi. Darbe, sinsi, zalim ve şehadet gibi kavramların açıklamalarının yer aldığı Türkçe kitabında, öğrencilerden içinde bu kelimelerin geçtiği cümleler kurmaları istendi. Yeni kitapta ayrıca Hasan Tahsin ile Ömer Halisdemir benzetmesi yapıldı. 

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre, 15 Temmuz bölümü, hazırlık çalışmasında yer alan, “Özgürlüğün sizin için ne anlama geldiğini yazınız ve bir ülkeyi yönetenlerin seçilmesinde vatandaşlar etkili midir?” sorusuyla başlıyor.

Yeni Türkçe kitabında 15 Temmuz, “Umutlarımız, hayallerimiz, özgürlüğümüz elimizden alınmak istendi. Yunus Emre’den, Mevlânâ’dan, Hacı Bektaş’tan, Hacı Bayram-ı Veli’den, Pir Sultan Abdal’dan, Koca Sinan’dan beslenen bu toprağın evlatları, zalimlere karşı istiklali ve istikbali için direndi” ifadesiyle tarif edildi.

Ömer Halisdemir - Hasan Tahsin benzetmesi

Kitapta, 15 Temmuz darbe girişimine karşı Ömer Halisdemir’in ilk kurşunu sıktığı belirtilerek, Halisdemir’in bir de fotoğrafı yer aldı. Kitapta, “Kurtuluş Savaşı’nda Maraşlı Sütçü İmam’ı, İzmir’i işgal edenlere ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i çıkaran bu bereketli topraklar, 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir gibi kahramanları tanıdı” ifadesi kullanıldı.

15 Temmuz etkinlik bölümünde; “darbe, sinsi, zalim, şehadet” gibi sözcüklerin tanımları yer alırken öğrencilerden bu sözcükleri cümle içinde kullanmaları ve "bağımsızlık" konulu bir konuşma yapmaları istendi.

Kitapta ayrıca öğrencilerden şu soruları da yanıtlamaları istendi 👇

  • Ömer Halisdemir ile Hasan Tahsin arasında nasıl bir benzerlik vardır?

  • Bu ülkenin evlatlarının beslendiği kaynaklar kimlerdir?

  • Metinde milletimizin hangi özelliklerinden bahsedilmektedir?

  • Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı hakkında bildiklerinizden hareketle, “Ne çok öldük yaşamak için” sözünü açıklayınız.

  • “Gecenin karanlığının ardında güneşli bir gün gizlidir” ifadesinden ne anlıyorsunuz?

  • Bir milletin tarihindeki olayları unutmaması, o milletin geleceğine nasıl bir katkı sağlar? 

  • Bu toprağın evlatları “zalimlere” karşı istiklali ve “istikbali” için direndi.

"Yurt dışında yaşayan birine 15 Temmuz'u anlatın"

Kitabın 6. etkinliğinde Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre, Mevlânâ, Pir Sultan Abdal gibi düşünürlerin özdeyişlerine yer verilerek, bu dizelerden hareketle, “Size göre yukarıdaki sözlerden hangisi 15 Temmuz’da milletimizin gösterdiği tepkiyi en iyi şekilde ifade ediyor, açıklayınız” sorusu yer aldı. 

Kitabın 7. etkinliğinde ise 15 Temmuz karikatürü çizildi ve bu karikatürden hareketle öğrencilerden, “Yurtdışında yaşayan ve Türkçe bilen birine Türkiye’de 15 Temmuz’da yaşananları anlatan bir e-posta yazınız. Yazarken 6. etkinlikteki özdeyişlerden yararlanınız” denildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir