Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 Düşündürücü Sözüyle Kozmos'un Ustası Carl Sagan'ı Anlamak

8.7bPAYLAŞIM

Carl Edward Sagan, ABD'li gökbilimci, astrobiyolog. Bilimin popülerleşmesi için yaptığı çalışmalarla da tanınır. Astrobiyolojinin öncülerindendir ve Dünya Dışı Akıllı Varlık Araştırması'nın ilerlemesinde büyük katkıları olmuştur. (Vikipedi)

Biz de sizler için 9 Kasım 1934 doğumlu ünlü bilim insanının 15 sözünü derledik. Yaşasaydı bugün 82 yaşında olacaktı ve belki de müthiş işler başaracaktı!

1. "Bir yerlerde inanılmaz bir şey keşfedilmeyi bekliyor."

2. Bilim, sadece bir bilgi topluluğundan daha fazlasıdır. Bir düşünme şeklidir, evreni şüphecilikle sorgulamanın bir yoludur.

3. Bilimin tek istediği, kullanılmış otomobil alırken ya da TV reklamlarından gördüğümüz ağrı kesicilerin kalitesini denerken gösterdiğimiz kuşkuculuğu diğer konularda da kullanmak.

4. Bilimi açıklamamak bana ahlaksızlık gibi geliyor, Aşık olunca bunu tüm dünyaya duyurmak istersiniz.

5. Bugünü anlamak için geçmişi bilmeniz gerekir.

6. Eğer tüm evrende yaşam sadece Dünya'da varsa, bu çok büyük bir yer israfı olurdu.

7. İnanmak istemiyorum, bilmek istiyorum.

8. Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.

9. Kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı değildir.

10. Eğer ki bize bazı şeylerin doğru olduğunu iddia edenlere otorite sahiplerinden şüphe duymamızı sağlayan şüpheci sorular sorma becerisinde değilsek, bu durumda önümüze gelen ilk şarlatan politikacı veya dindara kanmaya açık oluruz.

11. Eğer şempanzelerin bilinçleri varsa, eğer onlar soyutlamalar yapabiliyorlarsa, bugüne kadar "insan hakları" olarak tanımlanmış şeylere de sahip olamazlar mı? Onu öldürmenin cinayet sayılması için, şempanzenin ne kadar zeki olması gerekir? Misyonerlerin onu dine davet etmeye layık görmeleri için başka ne gibi nitelikler göstermesi istenmektedir?

12. Tarihin en acı derslerinden biri şudur: Yeterince uzun zamandır aldatılmışsak, aldatmacayı ortaya koyan her türlü kanıtı reddederiz. Gerçeği bulmakla ilgilenmeyiz artık. Aldatmaca bizi kafeslemiştir. Tuzağa düştüğümüzü kendimize bile itiraf etmek, son derece acı vericidir çünkü.

13. DNA’mızdaki nitrojen, dişlerimizdeki kalsiyum, kanımızdaki demir, elmalı turtamızdaki karbon, çöken yıldızların içlerinde yapıldı. Bizler, yıldızların malzemesinden yapıldık.

14. Hakkında söylenen bir söz: Carl, herkesin bilimsel bir eğitim görmesi ihtiyacının farkındaydı. Herkesin bilim adamı olmasını beklediğinden değil ama en azından belli bir dereceye kadar gerçek dünyanın nasıl işlediğini bilmesi gerektiğini hissettiğinden. Ona daha fazla katılamazdım. - James Randi

15. Soluk Mavi Nokta, Dünyanın Voyager 1 sondası tarafından rekor uzaklıktan çekilen bir fotoğrafı. Fotoğraf, dünyayı uzayın sonsuzluğu içinde tek başına gösterir.

ve bu fotoğrafı yorumladığı efsane sözleri:

Şu noktaya tekrar bakın. Orası evimiz. O biziz. Sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes onun üzerinde bulunuyor. Tüm neşemizin ve kederimizin toplamı, binlerce birbirini yalanlayan din, ideoloji ve iktisat öğretisi; insanlık tarihi boyunca yaşayan her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, her medeniyet kurucusu ve yıkıcısı, her kral ve çiftçi, her aşık çift, her anne ve baba, umut dolu çocuk, mucit, kâşif, ahlak hocası, yoz siyasetçi, her süperstar, her "yüce önder", her aziz ve günahkâr onun üzerinde - bir günışığı huzmesinin üzerinde asılı duran o toz zerresinde.

Evrenin sonsuzluğu karşısında dünya çok küçük bir sahne. Bütün o generaller ve imparatorlar tarafından akıtılan kan nehirlerini düşünün, kazandıkları zaferle bir toz tanesinin bir anlık efendisi oldular. O zerrenin bir köşesinde oturanların başka bir köşesinden gelen ve kendilerine benzeyen başkaları tarafından uğradığı bitmez tükenmez eziyetleri düşünün, ne çok yanılgıya düştüler, birbirlerini öldürmek için ne kadar hevesliydiler, birbirlerinden ne kadar çok nefret ediyorlardı.

Böbürlenmelerimiz, kendimize atfettiğimiz önem, evrende ayrıcalıklı bir konumumuz olduğu hakkındaki hezeyanımız, hepsi bu soluk ışık noktası tarafından yıkılıyor. Gezegenimiz, onu saran uzayın karanlığı içinde yalnız bir toz zerresi. Bu muazzam boşluk içindeki kaybolmuşluğumuzda, bizi bizden kurtarmak için yardım etmeye gelecek kimse yok.

Dünya, üzerinde hayat barındırdığını bildiğimiz tek gezegen. En azından yakın gelecekte, gidebileceğimiz başka yer yok. Ziyaret edebiliriz, ama henüz yerleşemeyiz. Beğenin veya beğenmeyin, şu anda Dünya sığınabileceğimiz tek yer.

Gökbilimin mütevazılaştırıcı ve kişilik kazandıran bir deneyim olduğu söylenir. Belki de insanın kibrinin ne kadar aptalca olduğunu bundan daha iyi gösteren bir fotoğraf yoktur. Bence, birbirimize daha iyi davranma sorumluluğumuzu vurguluyor, ve bu mavi noktaya, biricik yuvamıza.

"BU SAHİP OLDUĞUMUZ TEK ŞEY".

BONUS: Nasıl düşüneceğini bilmek, sadece ne düşüneceğini bilenlerin çok daha ötesinde olmanı sağlayacaktır. - Neil deGrasse Tyson

Bi tane de bundan koymamak olmazdı..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
boltonlarin-remzi

Şu bilim insanlarının hastasıyım. Kafası çalışan zeki insanların küçüklüğümden beri hastasıyım. Millet okulun en yakışıklı en haylaz en piç erkeğine aşık olurdu ben hep en zekisine aşık olurdum. Zeki seviyorum. ;)

dedittiremez-miyim

...Remzi yazıyor da, gay misin? :-/

boltonlarin-remzi

hhahahahah biseksüelim.

dedittiremez-miyim

Evet seni anlıyoruz da. Kozmozla falan uğraşacağına kendi ülkenin yeryüzünde yaptığı pislikleri, aldığı, alacağı on milyonlarca canı durdurmaya, yeryüzünde estirdiğiniz terör fırtınanızı engellemeye çalışsan, buna öncelik versen dünya daha yaşanılır bir yer olurdu. Sözde insanlığa fayda sağladığını iddia ettiğin bilimin; sende çok iyi biliyorsun ki en önce katliam, emperyalizm ve kapitalizmi yaşatmak için kullanılıyor. İnsanlığı çok seviyorsan, insanlık ölüm tehditlerinizden kurtulana kadar kendine sakla bildiklerini hayvan herif! "Bilim faydalıdır, dünyaya göktaşı falan gelirse füze atar vururuz, insanlık kurtulur" gibi yalanları da bırakın artık, çünkü insan derken sadece kendinizi düşünüyorsunuz. Önce dünyayı kirletmeyin, kendi keyfiniz için ülkeleri, insanları yok etmeyi bırakın. Ondan sonra uzaya da sıra gelir, öldürmediğiniz, sömürmediğiniz insanlarla beraber hep beraber keşfederiz kozmozu amına kodumunun çocuğu. (Keşke ölmeseydin ve İngilizce bilseydim de yüzüne karşı derdim bunları şerefsiz)

boltonlarin-remzi

hhahhahaha sen nasıl bir gerizekalısın acaba yaaa? "sende çok iyi biliyorsun ki en önce katliam, emperyalizm ve kapitalizmi yaşatmak için kullanılıyor." demişsin de ben daha çok bilim sayesinde çöplerin ayrıştırılıyor, doğaya yeniden kazandırılıyor olduğunu, tasarruflu ampüller bulduğunu, doğru beslenme şeklinin ete bağlı olmadığını dolayısıyla sizin leş seviciliğiniz için hayvanların öldürülmesine gerek olmadığını gösterdiğini biliyorum. Diğer taraftan insanların sorgulaması gerektiğini vurguladığını biliyorum. Böylece senin bahsettiğin "emperyalizm, kapitalizm ve kan dökmek" durumlarının, toplumu cennet vaadi, koyunlaştırılması vb şeyler yüzünden yaşandığını anlamanı ve toplumun bir koyun gibi öteden beri sorgusuz sualsiz yönlendirildiği şekilde ilerlemesine bir parça durun diyebilmesine fırsat verdiğini biliyorum.

boltonlarin-remzi

Ama sen de tıpkı toplumun %97 sinde olduğu gibi bilimden zerre fayda görmeyi reddettiğin için bunları göremiycek kadar aptallaştırılmışsın. Bu yüzden ne desem boş olduğunu bildiğim kadar iyi biliyorum hangimizin doğaya daha fazla zarar verdiğini. Senin sadece nefes alıyor olman bile zarar. Utanmadan üriyceksin bir de bu kafayla yazık.

ilker-karacan

ZEHRA KOŞ KAVGA VAR

durukan-kurt

Hakikaten tam gerizekalısın . ama suç senin değil seni eğitmeyen sistemin. biz seni ne yapalım. senin gbileri bak !!! carl sagan abd hükümetini değiştiremez bizde senin gibi ahmakları :))

mehmet-talha-uludag

1- Kozmos kapitalizmin el atmadığı nadir bilim dallarından biridir. Onu sevgiyle kucaklamamız gerekirken aksini yapmak ve bankalar, ilaç sektörü, enerji sektörü gibi kapitalizmin boyunduruğundaki sektörlere saldırmak yerine buna saldırmak zeka seviyenizi gösterir. 2- Herkes işini yapar. Mimar ev inşa eder, kozmolog evreni araştırır. Hiçbir iş gereksiz değildir. Bu adam sıradan bir fizik öğretmeni de olabilirdi. Fakat dünya, sıradan bir fizik öğretmeniyle Sagan arasındaki farkı kavramış ve değerini anlamış... 3- Şuan telefonundan saygıdeğer birine hakaret ediyorsan bu kapitalizm ve bilimin işbirliği sayesindedir. Beğenmiyorsan komün yaşama geçebilirsin. Fakat şunu bilmelisin ki hastalandığında hastaneye gidiyorsan o hayatı da kapitalizm ve bilime borçlusun. Çünkü 17. yy'da, en zengin kralın bile sahip olmadığı olanaklara sahipsin. Bir kralın bile çocuklarının %60'ı 4 yaşına gelemeden ölüyordu. Çünkü sağlık sektörü diye bir şey yoktu. Hayatını da ölümüne de sisteme borçlusun...

jerryceri

#10 Türkiye'nin durumu bu kadar iyi özetlenemezdi.

ssensei

en sevdiğim, en saygı duyduğum bilim adamı

Görüş Bildir