Görüş Bildir
Haberler
15 Dakikada Sonuç Veren Yeni Tanı Kiti Uygulanmaya Başladı

15 Dakikada Sonuç Veren Yeni Tanı Kiti Uygulanmaya Başladı

Sağlık Bakanlığı tüm dünyada etkili olan ve binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgınına karşı tedbirleri artırıyor. Bu kapsamda Çin'den getirilen ve 15 dakika sonuç alınabilen tanı kiti Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarı'nda tanıtıldı.

Test yapılabilen labaratuvar sayısını genişleten Bakanlık şimdi de 15 dakika gibi kısa bir sürede sonuç alınabilecek tanı kitlerini uygulamaya başladı.

Artık yeni koronavirüs tanısında, 60-90 dakika içinde kapsamlı sonuç alınmasına olanak tanıyan yerli tanı kitinin yanı sıra 15 dakikada sonuç verebilen hızlı tanı kiti de kullanılacak.

Toplam 2 milyon 50 bin tanı kitinin geleceği belirtiliyordu 👇

Bakan açıklamıştı

Bakan açıklamıştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın TBMM'de, hızlı sonuç veren antijenden geliştirilmiş tanı kitinin Türkiye genelinde tüm illere dağıtılma kararı alındığını açıklamasının ardından Bakanlık harekete geçti.

15 dakika sonuç alınabilen tanı kiti temin edilerek Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarında tanıtıldı.

Hızlı ve güvenilir

Hızlı ve güvenilir

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Yasemin Coşkun, daha fazla kişiye test yapılarak izolasyonun sağlanabilmesi için hızlı tanı kitinde, yerli tanı kitinde olduğu gibi ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneğinin incelendiğini belirtti.

Coşkun, başta acil servisler olmak üzere kolay ve hızlı bir kullanımı olan testin yaygın bir şekilde uygulanabileceğini söyleyerek güvenirliğinin de yüksek olduğuna dikkat çekti.

Coşkun daha sonra hızlı tanı kitinin nasıl kullanıldığını uygulamalı olarak anlattı. 🎥

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
88
7
4
4
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Saffet Filiz

Lan Çin den test neden aldık hadi aldık Amerikaya neden 200 bin test kiti gönderdik :D

Recep Kökey

bizdekinin teknolojisifarklı çindekinin farklı bizimkiler 60 dkda 1 test çinin ğrettiği 15dkda 1 test