Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 Bin Yıl Önce Yaşamış Avrupalı Bir Kadının Gözlerinin İçine Bakmaya Ne Dersiniz?

Sanat-
Abone ol

Cevabınız muhtemelen şöyle olacak: "Neden olmasın?"

Magdalenalı Kız olarak bilinen iskelet, 1926 yılında Fransa’nın Dordogne bölgesinde şans eseri bulunmuştu.

Paleolitik dönemden günümüze ulaşmış en bütün insan vücudu olmasından dolayı, son derece kıymetliydi. Üzerinde çalışmalar yapılmak üzere Chicago’ya götürüldü.

Önce, pelvik kemiklerinin ebatlarından hareketle bir dişi olduğu tespit edildi.

Ardından, yirmi yaş dişlerinin henüz oluşmamış olmasından dolayı 18-21 yaşları arasında olduğuna karar verildi.

Sonradan dişlerinin gömülü olduğu tespit edilince işler değişti. Bugün Magdalenalı kızın 25-35 yaşları arasında öldüğü düşünülüyor.

2012 yılında bir grup antropolog bir araya gelip Magdalenalı kızın hasar gören kafatasını yeniden oluşturmaya başladı.

Bulunduğu yerden çıkarılırken kaza eseri kafasına kazma isabet edince, kafatası çatlamıştı.

Çalışmalar tamamlandıktan bir yıl sonra, bu kez Fransız heykeltraş Elisabeth Daynes, onun yüzünü yeniden hayata getirdi.

Kendisi eski yüzleri canlandırmada uzman.

İşte Magdalenalı kız.

Açık tenli. Bakır rengi saçları ve yeşil gözleri var. O dönem o bölgede yaşayan insanların genellikle bu özelliklere sahip olduğu düşünülüyor. 

Buz devrinden önce yaşadı. Köpeği evcilleştiren insanların çağdaşıydı. Büyük ihtimalle mamutları ve kılıç dişli kaplanları canlı canlı görebilmişti.

İlginç bir deneyim, öyle değil mi?

Heykel, Chicago'daki Field müzesinde sergileniyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
congolos

Bu sonradan yüz şekillendirme işi bana biraz karışık geliyor. Bilmiyorum belkide bu işle alakam ve bilgim olmadığı içindir ama aynı kafatasını başka bir heykeltraşa versek sanki başka bir şekilde yüz yaparmış gibi geliyor. Yani sonradan şekillendirilerek elde edilen verinin güvenirliği var mıdır? Mesela gözün o renk olduğuna nasıl kanaat getirilmiş? Ya da ten rengine ve saç rengine?

sith

öncelikle kazılarda saç kıl vb bir çok özellik bulunuyor yani saç renkleri ten renkleri yine de omurilik gibi bölgelerden de anlaşılıyor. bulunduğu yıl ise karbon 14 gibi testler ve daha tonla test var. göz rengi ise bölge halkı ve yine DNA diziliminden anlaşılıyor.

Gizli Kullanıcı

Bilimsel etiği iki dakikalığına görmezden gelsek te şu bayanı klonlayıp embriyo haline getirseler ya bilimsel açıdan çok ilginç olabilir bence. Lütfen lütfen lütfen :)

kuzuukuzuu

Bizden suriyeli bulurlar kesin 😂

gzm-ynklr

(((

ayna-efendi

kılıç dişli kaplan görememiştir çünkü onlar o devirde yalnızca amerika kıtasında yaşıyordu ama mağara aslanını görmüştür

Görüş Bildir