15 Bin 600 Yıl Öncesine Temas: Amerika'daki En Eski Ayak İzi Şili'de Bulundu

 > 
59PAYLAŞIM

Amerika kıtasında insanlığa ait en eski izler Şili'de bulundu. Ülkede bulunan ve 23 cm uzunluğunda olan ayak izinin, binlerce yıl eskiye dayandığı belirtildi.  

Ayak izi bundan 9 yıl önce, yani 2010 yılında Osorno şehrinde bulunmuştu.

Bilimsel yayınlar yapan PLOS ONE dergisinde yayımlanan makaleye göre, Şili Antarktik Üniversitesinde (UACh) görevli bilim adamları, 2010'da Şili'nin Osorno şehrindeki Pilauco arkeolojik alanında bulunan ayak izinin kıtadaki insana ait en eski ayak izi olduğunu ispat etti.

Yaklaşık 16 bin yıl öncesine dayanan ayak izinin hayvana ait olup olmadığını belirlemek için araştırmalar yürütülüyordu.

23 santimetre uzunluğundaki ayak izi için yürütülen çalışmalar, izin yalın ayak yürüyen bir yetişkine ait olduğunu ortaya koydu.

Çalışmaları yürüten Paleontolog Karen Moreno, '15 bin yıllık bir izle karşı karşıya olduklarını' aktardı.

Şili basınında yer alan haberlere göre, UACh'deki çalışmaları yürüten Paleontolog Karen Moreno, katıldığı bir radyo programında, "15 bin 600 yıllık insan kalıntılarıyla karşı karşıyayız. Bu, Pilauco'da Amerika kıtasının en yaşlı insanlarının olduğunu gösteriyor." dedi.

Erken dönemde de sömürgecilik ihtimalini güçlendiren bulgulara rastlandı.

Fotoğraf: Arşiv

Öte yandan, makalede, bölgede 3 metre derinliğe kadar yapılan toprak katmanlarındaki çalışmalar sonucu bulunan taştan yapılmış aletlerin, Güney Amerika'da erken dönemde sömürgeciliğin olduğu ihtimalini güçlendirdiği ifade edildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir