140 Journos'tan Doğu Perinçek Belgeseli: 'Deniz ve Mahir Dolduruşa Geldiler; Kulaklarını Çektim'

 > 
1.6bPAYLAŞIM

140 Journos, "yüzde 0.2" oy oranıyla özdeşleşen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in belgeselini hazırladı. 'Kısmen İktidar' adını taşıyan belgeselde Perinçek, Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan gibi devrimcilerin dolduruşa geldiğini ve onların 'kulaklarını çektiğini' anlattı. 

Bugün Vatan Partisi'nden sonra en milli olan partilerin AKP ile MHP olduğunu söyleyen Perinçek, Erdoğan için de "Bu adam Amerika'yla kelle koltukta savaşıyor" dedi.

Belgesel, Instagram uygulamasındaki 'Hangi Perinçeksin?' filtresinin Vatan Partisi liderine gösterildiği anlarla başlıyor. Perinçek, bu bağlamda şunları söylüyor:

"Bir tane Perinçek var. O bir tane Perinçek, hayatını Türkiye emekçi halkının özlemlerine vermiş olan Türkiye'nin bağımsız, bütünlük halinde yaşaması için ve Atatürk Devrimi'nin tamamlanması ve oradan sosyalizmin kurtuluşuna geçmek için bütün hayatını vakfetmiş olan bir Perinçek var"

Açılış sahnesinin devamında Perinçek'in iyi bir yüzücü olduğunu öğrendiğimiz anlara yer veriliyor. 👇

Açılış sahnesinin devamında Perinçek'in iyi bir yüzücü olduğunu öğrendiğimiz anlara yer veriliyor. 👇
Açılış sahnesinin devamında Perinçek'in iyi bir yüzücü olduğunu öğrendiğimiz anlara yer veriliyor. 👇

Bu sahnelerin ardından Perinçek, eşi ile birlikte oturduğu bir sahil restoranında, anne ve babasının tanışmasından başlayarak yaşam öyküsünü anlatıyor.

İlk oyu 1961 yerel seçimlerinde İşçi Partisi'ne verdiğini söyleyen Perinçek, Mehmet Ali Aybar, Nazım Hikmet ve Nihal Atsız gibi isimlerden de bir hayli etkilendiğini söylüyor: "12 tane çocuğum olacak. Hepsinin adlarını koydum. Gökbörü, Sancar, Yamtar..."

"Ben teoriden bilimsel sosyalist olmadım. Hümanizmadan, insan sevgisinden. 'Bozkurtların Ölümü' ve 'Bozkurtlar Diriliyor'u okumuşum Nihal Atsız'ın. Beni çarpmış. Orta Asya'nın ilkel kabile komünizmi anlatılır. Paylaşımcı bir toplum, arkadaş düşkünlüğü, kabile ve toplum uğruna kendini feda etme ruhu falan. Tam bana oturmuş yani ruhuma. Hayal kuruyorum o zaman, çok çocuğum olsun. 12 tane çocuğum olacak. Hepsinin adlarını koydum. Gökbörü, Sancar, Yamtar..."

Belgeselin ilerleyen bölümlerinde Doğu Perinçek'in öne çıkan sözleri şöyle 👇

"Deniz Gezmiş dedi ki; 'Ben senden izin istemeye geldim. Filistin'e gidiyorum' Dedim ne yapacaksın Filistin'e gidip Deniz? Sen burada Deniz Gezmiş'sin, orada bir tane askersin"

"O genç çocuklar da dolduruşa geldiler. Deniz olsun, Mahir olsun tam dolduruşa geldiler"

"Hem teorik bir birikimim var, biraz da yaşça Deniz'den ve Mahir'den büyüğüm. Hepsinin kulağını çektim yani"

Abdullah Öcalan ile neden görüştü? "Siz dedim, tamamen emperyalistlerin güdümünde Kürtçülük yapıyorsunuz. Benim Bekaa'ya gitme sebebim de bu. Ben gittim ona, yakalandığı zaman da söyledim; 'Bak Amerika ile işbirliği yapmayın. Amerika Irak'ı işgale hazırlanıyor, İsrail ve Amerika ile ilişkileri bırakın, Türkiye halkıyla birleşin. Silahları bırakın, silahlı mücadeleden vazgeçin' dedim"

"Soralım diyoruz Kürt vatandaşlarımıza, %97'si Türkiye'yi tercih eder, ayrılmak istemez"

"Bugün Türkiye'de Vatan Partisi'nden sonra en milli olan AK Parti ile MHP"

"Hükümete destek vermiyoruz. Kendi programımızı destekliyoruz, yani nedir? Atlantik'ten kopuyor Türkiye Asya'ya yerleşiyor. Bitti"

"Bizim Türkiye olarak Rusya'nın imparatorluk siyasetini desteklememiz lazım. Rusya mütevazı, kabuğuna çekilen bir Rusya olmasın. Rusya diyorsa ki 'Ben Akdeniz'e gelmiyorum.' Yav gel arkadaş gel, bu senin menfaatine, başka çaremiz yok. Biraz kapasana kamerayı..."

"Bu adam savaşıyor. Şu anda Tayyip Erdoğan. Amerika'yla kelle koltukta savaşıyor"

"75 yıllık Türkiye sürecine baktığım zaman, şu anki Türk Devleti, bu 75 yıl içinde en iyi konumda"

"Terörle mücadelede yargı altın çağında. Deniz Gezmişler idam edilmiyor, Mümtaz Soysallar hapse atılmıyor. Doğu Perinçekler, İlker Başbuğlar hapse atılmıyor. Kim hapiste? FETÖcüler, PKK..."

"Ya Doğu Perinçek hapiste olur Türkiye'de ya da Selahattin Demirtaş. Onlar üstte kalırsa biz hapse düşeriz, biz üstte kalırsak onlar hapse düşer"

"Sonuç itibarıyla Tayyip Erdoğan'ı desteklemiyoruz, Erdoğan bizi destekliyor. Dolayısıyla Vatan Partisi ile AK Parti aynı gemide, aynı cephede, Türkiye ittifakı içinde, orada MHP de var"

"Aynı zamanda o gemide bir kaptanlık sorunu da olabilir. Kim bu gemiyi en iyi yönetir? Kim bu gemiyi kayalara çarpmadan hedefe doğru götürür? Şu anda o geminin kaptanı AK Parti. Vatan Partisi de o geminin rotasını çizen konumda şu an..."

🎥 'Kısmen İktidar'ın tamamını buradan izleyebilirsiniz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
_oishii_

-Sen Abdülhamit'i savundun ! +Hayır savunmadım - Savundun ! -Çıkar göster +Alçak - Puşt !

stannisbrthn

çinin zulmettiği uygur türklerine terörist diyecek kadar şuurunu kaybetmiş bir çin iti. bunak puştun çin anasını zikse anam zaten orospuydu der

marine-offizier

bu adami çözmek zor.. gözü biraz acilmis ama, tamamen kör degil..

-non-konformist-

BEN BUNUN PEŞİNDEN GİDENLERE ÜZÜLÜYORUM YAZIK MECZUP BİR DE KULAKLARINI ÇEKMİŞ HASSSSÜKTÜRLAN

viyol10sel

Salt bilginin çok bir şey ifade etmeyeceğine en güzel örneklerden biri Doğu Perinçek. açık ara o bahsettiği son 75 yıl içinde ülkede olan biteni, abd ve israil'in güdümünde olmamızı, hiçbir siyasetçinin konuşamadığı Bop'u, ırak suriye ortadoğu sorunlarını planlarını ülkede kimin kime hizmet ettiğini açık ara en iyi bilen en bilgili siyasetçiydi ve görüyoruz geldiği nokta belki de hapse atılmama hapisten çıkarılma ödülü olarak ömrünü adadığı siyasi görüşlerin tam aksi yönde konusuyor. Sen Abdülhamiti savundun günlerindeki gibi olsa bugün Tayyipin en büyük düşmanı Doğu Perinçek olurdu, ya çıkarlar ya yaşlılık ya son günlerimi evimde geçireyim endişesi Perinçeki bile Bopçu muhafazakar merkez sagi destekler hale getirmiş

viyol10sel

30 sene önceki o meşhur Sen Abdülhamiti savundun kavgasının yaşandığı programın tamamini izlerseniz o günlerde söylediği her şey çıkmıştır, hem aileden gelen hem kendi oluşturduğu baglantilarla ülkenin kara kutusu gibi derin bilgilere sahipti ama bunu hicbir zaman ülkenin faydasina olacak yerlerde kullanmadi koca bir hiç olarak koca bir fiyasko olarak jübileyi yaptı

zangoccocuk

Yaz demişsin yazayım. Doğu Perinçek'i tanımak için Gün Zileli'yi araştırmak lazım ki araştırınca şunu görüyoruz: "Gün Zileli'nin dayısının eşi olan Enise Vardar Kızılkaya'nın eşinin amcazadesi Nebahat hanım, Dışişleri eski bakanlarından Kapancı Cemaatinden Coşkun Kırca'nın kayınvalidesidir." Sabetaylar kendi aralarında üçe ayrılmış durumda: Kapancı, Yakubi, Karakaşi...haa demek ki Gün Zileli Kapancı'lardan. Pekiii Gün Zileli kimin damadı? Doğu Perinçek'in annesi Lebibe Hanım'ın.

zangoccocuk

İnternet'te her şey var yeter ki insan araştırmak istesin. Yalçın Küçük Gün Zileli hakkında bunu söylemiş ve karşılık olarak Zileli binbir tane laf etmiş ama kısacık bir -hayır- diyememiş. Biri bana kalkıp sen ibrani asıllısın dese öyle olmadığım için hayır der geçerim, binbir tane laf söyleyip iddianın ucunu açık bırakmam. Kim olsa öyle yapar değil mi? Doğu Perinçek, yanar döner Doğu...yanar döner olmak bunlara mahsustur. Bir gün bir laf eder ertesi gün onu yalanlarlar.

zangoccocuk

Hep diyorum Türkiye değil Türk'ü ye. Türk kendi ülkesinde maraba olmuş haberi yok. Adamlar ülkemizdeki sanat, siyaset, eğlence aklına gelen her türlü sektörde çeşmebaşını tutmuş Türk'lere zırnık koklatmıyorlar. Bunları insanlara anlattığımda masal zannediyorlar abi yani hiç mi bir yere gelemiyoruz dediklerinde diyorum ki dizi film çekerler o sette anca ışıkçı olursun yeterince açık bir örnek değil mi?

Görüş Bildir