130'dan Fazla İmam, İngiltere'deki Teröristlerin Cenaze Namazını Kıldırmayı Reddetti!

130PAYLAŞIM

Geçtiğimiz ay Manchester'da bir konserde ve birkaç gün önce Londra Köprüsü üzerinde meydana gelen terör saldırılarından sonra İngiltere çalkalanmaya devam ediyor. 

Gelişmeler devam ederken, 130'dan fazla imam, İngiltere ve diğer Batı ülkelerinden Müslüman dini liderler, mensup oldukları dinin ismine "leke süren" bu Londra ve Manchester olayları saldırganları için cenaze namazı kıldırmayı reddedeceklerini ifade etti. Ayrıca diğer Müslüman din adamlarını da "bu insanlara böyle bir imtiyazı tanımamaya" davet ettiklerini açıkladı...

Aralarında hem Sünni hem Şii imamların bulunduğu bu grubun tepkisi daha önce benzeri yaşanmamış bir tepki olarak görülüyor.

Din görevlileri bir mektup yayınlayarak yaptığı açıklamada, bu eylemleri "soğukkanlı cinayetler" olarak nitelendirdi ve İngiltere'de 'dini meşruiyet kazanmaya çalışan katiller tarafından bir terör saldırısı düzenlendiği için derinden incindiklerini' ifade etti. 

"Bu derinden kınanması gereken eylemlere karşı ne meşruiyet vardır ne de bizim gösterebileceğimiz bir anlayış," dedikten sonra saldırganların cenaze namazını kıldırmayı reddettiklerini açıkladılar.

İmamlar, "Bunun sebebi bu tür bağışlanması mümkün olmayan eylemlerin İslam'ın yüksek öğretileriyle tamamıyla çatışmasıdır." dedi.

Aralarında Cambridge Üniversitesi'nden Dr. Timothy Winter, Beacon Enstitüsü Müdürü Sheikha Selina Begüm Ali ve Leeds Camii İmamı Qari Asim'in bulunduğu bir grup dini lider - "İslam'ın özünde bulunan ahlaki ilkeler" temelinde faillerin cenaze namazını kıldırmayacaklarını belirtti.

BuzzFeed'in haberine göre aynı mektupta ayrıca, saldırıyı kınadıklarını ve faillerin ahirette suçlarının ağırlığına göre yargılanacağına dair dua ettiklerini de ifade ettiler.

Mektup, 500 İslami kurumun şemsiye örgütü olan Britanya Müslüman Konseyi'nin basın toplantısından bir gün sonra yayınlandı.

Konsey temsilcisi de "Öfkemizin haddi öyle çok ki, çeşitli İslami geleneklere mensup birçok imam bu şahıslar için İslami kurallara uygun bir defin işlemi yapılmaması gerektiğini söylüyor" şeklinde konuştu.

İngiltere'de Müslüman liderler saldırılarını tekrar tekrar kınadı ve geçtiğimiz yıllarda da benzer açıklamalar yapıldı.

2014 yılında Büyük Britanya'dan bir grup imam IŞİD'i kınayan 4 dakikalık bir video yayınladı.

İngiliz Müslüman liderler daha önce IŞİD tarafından hedef gösterilmiş, hatta örgüt Nisan ayında kendi yayını Dabiq dergisinde bir 'öldürülecekler listesi' yayınlamıştı.

İngiliz imam ve haberci Ajmal Masroor o günlerde, bu ölüm listesinde yer almanın bir 'şeref madalyası' olduğunu söyledi.

Manchester ve Londra saldırılarından sonra İngiltere genelinde yoğun güvenlik önlemleri alındı ve anma törenleri devam ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir