Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

13 Maddede Arabesk ve Modern Müziği Birleştiren Türkiye Dostu Harika Grup Orphaned Land

 > 
113PAYLAŞIM

Metal, sevenin tam sevdiği, sevmeyenlerin de ölesiye nefret ettiği, dünya çapında milyonlarca tutkunu olan bir müzik türü. Tabi metal müzik yekpare bir oluşum değil. Melodikten Thrash'e, senfonikten elektroniğe yüzlerce alt türü var. Bu içeriğin konusu ise kullandıkları enstrümanlar, sahneye dansöz çıkarmaları, Türkiye ve İbrahim Tatlıses sevgileriyle İsrailli grup Orphaned Land. Türkçesi ile söylersek: "Öksüz Ülke".

1. Grup 1991 yılında Resurrection ismiyle kurulup daha sonra şimdiki ismini alır. Grubun vokalisti Kobi Fahri, grubun hiç değişmeyen iki isminden biridir.

2. Parçalarında Ortadoğu ezgilerine yer veren grup, şarkılarında üç semavi dini konu alıp tüm inananlarının dost olması gerektiğini anlatıyor.

3. Hatta grubun 2004 yılında çıkardığı "Mabool" albümü baştan sona üç semavi dinin kitabında da geçen Nuh Tufanı'nı anlatıyor.

4. Grubun ünü sadece İsrail, Arap ülkeleri ve Türkiye ile sınırlı değil. 2010'da Metallica'nın alt grubu oldukları konserde beğenilip dünyanın en prestijli festivallerinden Wacken'da sahne aldılar.

5. Grubu özel ve bize yakın kılan şeylerden biri sahneye dansözle çıkmaları. Vokalist Kobi'nin sıkı bir İbrahim Tatlıses hayranı olduğunu öğrendiğimizde bu aslında çok da ilginç gelmiyor.

Kobi bu hayranlığını röportajlarıyla sınırlı tutmuyor. Bazı konserlerde Mutlu Ol Yeter'i seslendiriyor.

6. Hatta bir albümlerinde Erkin Koray'ın Estarabim cover'ı da yer alıyor.

7. Vokalist Kobi Fahri, Van depremi için bir yardım konseri düzenlemiş; Mavi Marmara olayından sonra verdiği barış mesajlarıyla Türkiye'den ödül almış, ancak bazı çevreler tarafından çok sert eleştirilmişti.

8. Türkiye'yi ikinci evi olarak gören Kobi Farhi, birkaç yıl önce de Türk vatandaşlığı için başvurmuştu.

İsrail adına Türkiye'den özür dileyen müzisyenin röportajı

9. Kobi, vatandaşı olduğu ülkenin aksine Filistin konusunda da çok duyarlı. İki ülke arasında barış olmasını isteyen vokalist, sahneye Filistin Direnişinin sembolü Filistin atkısıyla çıkıyor.

10. Grup 2011 yılında yaptığı açıklamada, müzikseverlerin politikacı olmadığını, birbirlerini sevmeleri gerektiğini belirtmiş ve yasak olan albümlerini Arap hayranlarının ücretsiz indirmesini sağlamıştı.

11. Grubun toplam beş stüdyo albümü var.

12. Başarılı topluluk, klasik metal gruplarının aksine şarkılarında ud, buzuki, bağlama, cümbüş gibi enstrümanlar kullanıyor.

13. Orphaned Land, 2014 yılında Metal Hammer'ın düzenlediği "Yılın Metal Grubu Ödülü"nü kazandı ve ödülü Filistinli dostlarına adadı.

Biz de grup üyelerini duyarlı davranışlarından ötürü tebrik ediyor, ikinci evlerini daha sık ziyaret etmelerini diliyoruz...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bagatur-kabasakal

"The Warrior" isimli enstrümantal parçanın duygusallığı pek az şarkıda vardır... (Misal Sentenced - Mourn gibi) "Let The Truce Be Known", son yıllarda çıkardıkları, gerek söz gerekse alt yapı konusunda belki de en lezzetli parçalarından birisi... Sevin aga bu grubu... Headbang yaparken birden göbek atma isteğini her grupta bulamazsınız =)))

okisi

lan adını fahri falanmı yaptı yoksa yazım yanlışımı var onu çözemedim amk koca kobi farhi bombacı mülayim misali ön ad almış gibi duruyo amk :D

Gizli Kullanıcı

Evet farhi aslında asıl adı. bi an durdum ben de. Yıllardır yanlış mı okuyomusum lan dedim.

m.-dursun

baba zula yı andırıyorlar.

Gizli Kullanıcı

The Beloved's Cry, Ornaments of Gold, The Storm Still Rages Inside, A Neverending Way, My Requiem müthiş parçalarından bazıları...

ayna-efendi

yalnız kobi fahri değil farhi olacak hep karıştırıyoruz bunu

Görüş Bildir