13 Cinayet, 50 Tecavüz ve 120 Soygundan Yargılanırken 40 Yıl Kaçmayı Başaran Golden States Katili: Joseph James DeAngelo

18PAYLAŞIM

74 yaşındaki Vietnam Gazisi ve eski polis memuru Joseph James DeAngelo dün 13 cinayet işlediğini kabul etti.

Kaynak: 1 , 2 , 3

Joseph James DeAngelo 8 Kasım 1945'de New York'da dünyaya geldi.

İki kız ve bir erkek kardeşi vardı. 9-10 yaşlarındayken kız kardeşi Connie‘nin tecavüze uğradığını gördü.

Kaliforniya'nın Sacramento bölgesindeki Mills Orta Okulunda 9. sınıfa kadar öğrenim gördü.

Haziran 1964’te, 19 yaşında, Folsom Lisesi’nden mezun oldu.

O yıl Eylül ayında ABD Donanması’na katıldı.

Vietnam Savaşı sırasında 22 ay boyunca USS Canberra kruvazöründe hasar kontrolcüsü olarak görev yaptı ve Ulusal Savunma Hizmeti (National Defense Service) madalyasıyla beraber Vietnam Askeri Hizmet (Vietnam Service) ve Vietnam Kampanya Madalyalarını (Vietnam Campaign Medal) aldı.

Polis bilimi alanında onur derecesiyle mezun olduğu Sierra Koleji'nden sınıf arkadaşı Bonnie Colwell ile nişanlandı.

Fakat çift evlenmedi. Olayı araştıran dedektifler suçlarının temelinde bu durumun yarattığı takıntı olduğunu düşünüyordu. Çünkü DeAngelo'nun, bir saldırısı esnasında kurbanına “Senden nefret ediyorum Bonnie!” şeklinde bağırdığını öğrenmişlerdi.

1971’de, ceza hukuku konusuna odaklandı. Sacramento Devlet Üniversitesi'nden 'ceza hukuku' lisans diploması aldı.

Daha sonra, Visalia’daki Sequoias Koleji'nde (Kings County Kamu Güvenliği Akademisi) eğitimine başladı. Roseville Polis Departmanı'nda 32 haftalık polislik stajını tamamladıktan sonra yüksek lisans yapmak için çalışmaya devam etti.

19 Kasım 1973'de Avukat Sharon Marie Huddle ile evlendi.

Çiftin iki kız bir erkek çocukları oldu. 1991'de ise boşandılar.

DeAngelo, çavuşluğa terfi ettirildi, Exeter Polis Departmanda görev yaptı.

Auburn' da görev yaparken küçük hırsızlıklardan dolayı meslekten ihraç edildi.  Bir 'çekiç' ve 'köpek uzaklaştırıcı' çalarken yakalanmıştı.

1979'da hırsızlık suçundan polis memurluğundan ihraç edilen DeAngelo'nun 1976-1986 yılları arasında California'da işlediği cinayetler Sacramento'da başlamıştı.

Daha sonra San Francisco ve eyaletin merkeziyle güneyindeki diğer kentlere yayıldı. DeAngelo'nun öldürdüğü kişilerin yaşları 12 ila 41 arasında değişiyordu. Bu kişileri öldürdükten sonra para, mücevher ve kimlik kartlarını çaldığı biliniyor. Ayrıca suçluların olay yerini hızlıca terk ettikleri bilinirken, DeAngelo'nun suç mahalinde geçirdiği süre dikkat çekiyordu.

Bilinene göre DeAngelo son cinayetini Orange County'de işlemişti.

18 yaşındaki bir kadını tecavüz ettikten sonra öldürdü. Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI, 2016'da kızı ve torunuyla yaşayan DeAngelo için 50 bin dolar ödül koymuştu.

"Golden State Katili" olarak bilinen DeAngelo 40 yıllık soruşturmanın ardından, bundan 2 yıl önce Nisan ayında bir soyağacı sitesinde DNA'sının eşleşmesiyle yakalanmıştı.

74 yaşındaki Vietnam Gazisi ve eski polis memuru Joseph James DeAngelo dün 13 cinayet işlediğini kabul etti.

BBC Türkçe'nin haberine göre 50'den fazla kişiye tecavüz ve 120'den fazla soygundan da sorumlu tutulan DeAngelo'nun savcılıkla anlaşmaya vardığı ve idam cezasına çarptırılmaması koşuluyla tüm suçlamaları kabul ettiği belirtiliyor. DeAngelo'nun 1970'li ve 80'li yıllarda işlediği suçlar nedeniyle Ağustos'ta ömür boyu hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
doctor-what

hadi 13 cinayeti anladım da 50 tecavüz ve 120 soygun suçunu ne ara işledin amk. ıssız orman değil bir şey değil nasıl işlemiş bu adam bu kadar suçu akıl alır gibi değil

birol-hazar

yav 40 yıl önceki suça ceza verilir mi ? der şimdi canan kaftancıoğlulları

coolcoolcoolcoolcool

Bir yerde izlemiştim. Seri katiller birbirlerine destek çıkıyormuş. Herkes birbirinin ne yaptığını nerede olduğunu biliyormuş. Böyle seri katiller destek grubu gibi.

doctor-what

bir neil gaiman çizgi romanının içinde yaşamıyorsak kulağa oldukça saçma geldiğini söyleyebilirim

ercy

Birkaç yıla ölür herif, müebbet versen ne fayda.

gokmen-arslan

74 yaşında hala idam edilmemek için polisle anlaşmaya çalışıyor aq

Görüş Bildir