12 Yılda 25 Sıra Geriledik: Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliğinde 130. Sırada Olan Türkiye’de Kadınlar Açısından İşler Neden Yolunda Gitmiyor?

3.7bPAYLAŞIM

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2018 Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’na göre, Türkiye cinsiyet eşitsizliğinde 149 ülke arasında 130. sırada yer aldı. Eğitim, sağlık, siyaset ve iş hayatı başlıklarında incelenen ülkelerin ayrıntılarına ve Türkiye’deki son duruma yakından bakalım…

Kaynak: https://www.weforum.org/reports/the-glob...

149 ülke temel alınarak hazırlanan ve cinsiyet eşitsizliği, eğitim, sağlık, siyaset ve iş hayatı başlıklarında incelenen Toplumsal Cinsiyet Uçurumu raporuna göre 12 yılda 25 sıra geriledik.

Cinsiyet eşitsizliği, eğitim, sağlık, siyaset ve iş hayatı başlıklarında incelenen raporda 2006 yılında 105. sırada olan Türkiye, aradan geçen 12 yılla birlikte 25 sıra geriledi ve 130. sıraya geldi.

Fildişi Sahili, Bahreyn, Nijerya, Togo, Mısır, Moritanya, Fas, Ürdün, Umman Sultanlığı, Lübnan, Suudi Arabistan, İran, Mali, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Çad, Suriye, Irak, Pakistan ve Yemen’i geride bırakan Türkiye’de cinsiyet eşitsizliğinde uçurum giderek büyüyor.

İş gücüne katılımın yanı sıra mesleki ve teknik rollerdeki cinsiyet açığını kapatmaya yönelik ilerleme sağlandığı belirtilirken, ücret eşitliğinde dengelerin bozulduğu ifade ediliyor. Parlamentodaki kadın payının arttığına dikkati çeken raporda kadınların yaptığı işlerin otomatik makinelerce gerçekleştirildi, bu nedenle de iş gücü piyasasında kadın katılımının düştüğü açıklanıyor.

“Bilgi gerektiren alanlarda kadın yok.”

Raporda dünya genelinde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi bilgi gerektiren alanlarda kadınların yeterince temsil edilmediği vurgulanıyor. Kadınların iş hayatına katılımında artış gözlense de kadınlar ile erkekler arasındaki maaş farkının yüzde 51 olması dikkat çekiyor.

Ekonomilerin ve toplumların gelişip gelişmediği açısından önemli olan toplumsal cinsiyet eşitliği parametresinde kadınlar için en yaşanılır ülke İzlanda…

İzlanda'yı Norveç, İsveç ve Finlandiya izliyor.

Peki Türkiye neden 130. sırada ve kadınlar açısından işler neden yolunda gitmiyor?

Raporun her bir maddesini inceleyerek başlayabiliriz. İş hayatında kadının temsili son yıllarda artsa bile uygulanan mobbing, gebelik sonrası iş hayatının zorlaşması, toplumsal baskı ve aynı işin erkekler tarafında yapıldığında ücretinin neredeyse iki katı olması bu alanda kadınları yıldırmaya yetiyor. Politik anlamda kadın yöneticilerin arttığını söylesek bile pek çok Avrupa ülkesinin gerisindeyiz. Kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı ülkemizde kadın cinayetleri, şiddet ve tecavüz olaylarını değerlendirince uzun yaşamanın çok da büyük bir anlam ifade etmediğini görebiliriz. Ve son olarak cinsiyet eşitsizliği… Çok uzağa gitmenize gerek yok; günlük olarak kullandığını kelimelere, cümlelere bakın, ne söylemek istediğimizi anlayacaksınız.

"Daha refah bir gelecek, kadınların katılımıyla mümkün!"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
funit

Süresiz nafaka var ve zorla askere alınıp orospu koruyoruz ya sikikler daha ne?Adamı katil edersiniz amına kodumun aptalları.

shawlockwood27tgmail.com

Shaw Lockwood'dan nasıl borç aldım. bir arkadaşım beni bay denilen çok güvenilir bir borç verene kadar umudumu yitirmişti. Steve para (çok nazik bir adam) bana 72 saat çalışma stresi olmadan 145.000 avro borç vermişti. posta ile şirkete açıklarım ve bana söyledikleri tek şey artık ağlamak değil çünkü bu şirketten borcumu alacağım ve onlarla bağlantıya geçme konusunda doğru kararı verdim. Kredi başvuru formunu doldurdum ve benden talep edilen her şeyle devam ettim. ve sürprizlerim için bana borç verdiler. Herhangi bir kredi türüne ihtiyacınız varsa, şu numaradan bize ulaşın: unitedloanservice@yahoo. com Bu aracı, tüm kredi arayanları bu sahte borç verenlerin eline geçirdiğim cehennemden uyarmak için kullanıyorum. yardımlarınız için teşekkür ederim steve para kredisi firması.

rizasyr

Valla kadınları biliyoruz da erkekler için de eşitlik düşmeye başladı değişik bir ortama döndü türkiye.

sokaktayurumeyisevmeyenbiradam

1- akp 2- akp 3- akp

cyanide

Geride bıraktığımız ülkelere bak aq. Az daha ıkınsak taş devrindeyiz.

yapiciinsan

gereksiz pozitif ayrımcılıklarda negatif puan veriyor. bizde çok saçma şeyler var bir kadın kadın aile içi şiddet görüyor , kocasına sadece uzaklaştırma veriliyor ancak bir kadın aile içi şiddet gördü diye yüzbinlerce boşanan kadına altınlar veriliyor pozitif ayrimcilik adi altında. yanlış yerde yapılan ayrımcılıkta eksi puan veriyor. yani erkekler bir konuda kayriliyorsa çözüm kadinlari başka bir konuda kayırmak değil bu dahada eksi puan veriyor. onun yerine o aynı konudaki durumu düzeltmek ama ben kime anlatıyorum ki ...

dyrc

Aynen öyle kardeşim. Süresiz nafakayla, erkeğe tazminatla kadına şiddet önlenemez. Nafakasını ödeyemeyen adamı hapse gönder, hapiste zaten para kazanamayacak kısır döngü ile adam ömür boyu hapiste. Böyle bir kanun kadına şiddeti önlemez. Bunu ben söylediğim zaman suç oluyor, cinsiyetçi oluyorum. Kadının beyanı esastır ilkesi ile suça meyilli kadının ekmeğine yağ sürülüyor, gerçekten mağdur olan kadının acısını da normalleştiriyoruz. Pembe otobüs muhabbeti de hakeza öyle. İnsan gibi toplu taşımada kadın erkek aynı araçla da bir yerden bir yere gidebilir. Güya kadına pozitif ayrımcılık yapıyorsun, ama kadını bir yerde tehcir ediyorsun farkında değilsin. Gereksiz pozitif ayrımcılık kadınla ilgili olumsuz sonuçlar doğuruyor.

Görüş Bildir